Poświętne potrzebuje zmiany i podejścia do ludzi

21

O funduszu sołeckim, szerzeniu dezinformacji i propozycjach do planu pracy Rady Gminy Poświętne rozmawiamy z radnym Markiem Szałwią.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Poświętne zgłosił Pan bardzo dużo propozycji do planu pracy Rady Gminy i jej Komisji na 2018 r. Żaden wniosek nie przeszedł. Rada odrzucała je zdecydowaną większością głosów. Padły nawet słowa, że przez Pana wnioski robi się zamęt. Jak to jest? Namącił Pan w głowach radnych czy atmosfera na radzie była mętna?

– Raczej powiedziałbym, że sytuacja była klarowna aż nadto. Jako jedyny zgłaszałem uzupełnienia do planu pracy Rady Gminy Poświętne na 2018 r. Proponowałem m.in. aby Rada zajęła się sprawami dotyczącymi stanu zadłużenia gminy i pozyskanych środków zewnętrznych, w tym środków UE, na zadania rozwojowe. Inną propozycją było aby do prac Rady włączyć kwestie urządzeń melioracyjnych na terenie gminy Poświętne. Chciałem też, by Rada otrzymywała informacje o stanie zwodociągowania gminy i harmonogramie przyłączania pozostałych miejscowości do sieci wodociągowej. Moje propozycje poparł tylko jeden radny – pan Sylwester Niźnik, a to za mało by przegłosować 13 radnych będących na „nie”. Niestety większość Rady uznała, że plan pracy jaki wójt dla nich przygotował jest wystarczająco dobry. Według mnie taki plan oznacza, że Rada dobrowolnie rezygnuje z istotnego wpływu na wiele spraw, które dzieją się lub powinny dziać się w gminie. Dlatego po posiedzeniu złożyłem jeszcze raz wniosek (tym razem pisemnie) o zmianę rocznego planu prac Rady i jej Komisji. Są tam propozycje, których nie udało się przedstawić na sesji, jak np. nowe zadanie dla Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Ładu i Porządku Publicznego pt. „Analiza i ocena potrzeb i możliwości sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy”. Uważam, że lepiej dobrze planować pracę, wyprzedzająco myśleć o zagrożeniach i szansach jakie daje kolejny rok niż zajmować się sprawami dopiero kiedy są one na przysłowiowym „ostrzu noża”. Doskonałym przykładem tego o czym mówię są problemy z komunikacją autobusową. Kłopoty z dojazdem do Warszawy i Wołomina mieszkańcy zgłaszali prawie sześć lat temu kiedy brakowało połączeń weekendowych, w święta, wakacje i w okresie ferii zimowych. Potem problem zaczął narastać, najpierw godziny kursów były niedostosowane do potrzeb i było ich mało, aż w 2017 r. przewoźnicy całkowicie wycofali autobusy z trasy w kierunku Sulejówka. Podobnie sprawa wygląda np. w przypadku planów budowy fermy do tuczu brojlerów we wsi Ręczaje Polskie, przeciwko której teraz protestują okoliczni mieszkańcy. Przecież po tym jak na styku Zabrańca, Małkowa, Trzcinki i Krubek-Górek miała powstać baza, w której planowano sortownię śmieci i myjnię dla wozów ascenizacyjnych do Rady Gminy wpłynął apel w sprawie podjęcia pracy nad planem zagospodarowania przestrzennego dla gminy. Złożony został nawet projekt zapisów do prawa miejscowego, który uniemożliwiałyby lokalizację inwestycji znacząco oddziałujących na środowisko w bliskiej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Baza nie powstała, więc uznano, że jest już po kłopocie i prace nad planem zagospodarowania nie ruszyły. Wystarczyły dwa lata, by problem wrócił tym razem jako budowa przemysłowego kurnika. Jak to mówią: „mądry Polak po szkodzie”.

Skoro Pana propozycje ciągle nie znajdują poparcia u władz gminy i radnych, to na co Pan liczył składając w styczniu tego roku wniosek o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz solecki na 2019 r. i zmianę Strategii Rozwoju Gminy Poświętne na lata 2016-2023? Nie bał się Pan, że kolejny raz będzie to walka z wiatrakami?

– Jestem z tych, którzy się nie poddają i nie obrażam się za to, że mnie ktoś nie lubi albo się ze mną nie zgadza. Robię swoje. Mam obowiązki jako radny i je wykonuję. Faktycznie złożyłem taki wniosek, bo uważam że fundusz sołecki to dobra rzecz. Nie tylko przynosi dodatkowe pieniądze dla budżetu gminy, ale przede wszystkim aktywizuje społeczności lokalne. W niektórych miejscowościach zebranie sołeckie odbywa się tylko z okazji tradycyjnych odwiedzin wójta przed wyborami albo, ze względu na konieczność wyboru sołtysa. Dlatego zamiast rozmów na zebraniach, mieszkańcy tłumaczą swoje problemy w internecie, tam też szukają informacji o tym, co się w ich gminie czy miejscowości dzieje. Nie można wykluczyć, że brak przepływu prawdziwych informacji i takiego ludzkiego podejścia do problemów mieszkańców buduje napięcia społeczne na linii władze gminy – mieszkańcy. Wójt i radni z poszczególnych Komisji Rady Gminy skarżą się na hejt na portalach społecznościowych, ale nie widzą w tym swojego udziału. A ja bym się na ich miejscu zastanowił.(…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/numer,271386,wie_ci_podwarszawskie/

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

21 KOMENTARZE

   • I świadczy to o tym, że…? Układ nie jest dobrą rzeczą. Nawet jeśli w całej Polsce są tysiące takich przykładów, to nie oznacza, że to jest normalne i mamy to akceptować. Na takie działanie nie ma przyzwolenia społecznego. Gratulacje dla radnego za udzielony wywiad. Cała prawda.

 1. Radni jak zwykle się zbłaźnili. Biedactwa wójta, nie wiedzą za czym głosują. Teraz wiadomo, co chca zrobic dalej kumple radni wójta. Zagłosujcie na Powałę, Jole, Brogowskiego i pozostałych, to będziecie dzieci wozić do sasiednich gmin. podłe towarzystwo chciało pod postacią niby strategii rozwoju, doprowadzic do upadku raczej oświaty w gminie. Ładne rzeczy wychodza na jaw, dzieki radnemu Szałwii. Wielki szacun dla niego. Nareszcie cos wiadomo o tej gminie i ich rzadzacych.

 2. Widać że w porządku gość normalne zdjęcie w polarze a nie jak te inne psudo gwiazdy samorząu w pełnym ogarniturowaniu

  • Bo naprawdę jest w porządku.Niezwykle spokojny i kulturalny.Wystarczy pooglądać sesje rady gminy .Tam widać komu słoma z butów wystaje. I garnitur tego nieprzysłoni

   • Niesamowicie ciepły człowiek. Miałem okazję z nim rozmawiać. Nie rozumiem czemu, ta wtacha wójta go atakuje. Gdyby chociaz mieli rację, sle nigdy jej nie maja a tylko zamęt wprowadzają. Radny wyjaśnił mi wiele spraw o których nie miałem pojęcia. Życzmy sobie nawzajem takich radnych. Panie Marku, jest Pan super . Gratuluje odwagi i cierpliwości w obcowaniu z nieprzyjaznymi Panu pozostałymi radnymi z wójtem na czela.

 3. Cała rada wójta to ludzie którzy nie mają swojego zdania Nie mają bladego pojęcia o czym jest mowa na sesji.Głosują tak jak wójt kazał.Wójtowi to na ręke jest mieć taki ciemnogród.Ich zdaniem radny Szałwia tylko sie czepia i ciągle czegoś chce.

 4. Zacytuję fragment ” Wójt i radni z poszczególnych Komisji Rady Gminy skarżą się na hejt na portalach społecznościowych ” A czy odpowiadają na krytykę ? czy tylko się skarżą ? . Dorośli ludzie nie unikają trudnych tematów . Najwyraźniej tytuł mówi prawdę – czas na zmiany .

  • Boja się forum . Przecież nikt z nich nie wie o co chodzi w przepisach administracyjnych. Zawsze tylko biadola, że ich się obgaduje. Tylko, mieszkańcy robią, to pod swoimi nazwiskami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by i oni brali udział w dyskusji i starali sie bronic swoich racji i podjętych decyzji. Czemu się nie chcą wypowiadać? Może nie maja nic do powiedzenia. Może wójt zabronił? Nie wykluczone,że nie maja żadnych argumentów w swojej obronie. Po prostu tragedia. Zwykłe darmozjady?

 5. Jak tak nad tym pomysleć, to nie wiadomo czy on im za to płaci, by byli idiotami? Teraz Powała, jako przewodniczący komisji oświaty powinien sie wypowiedzieć, co on tam robi i czemu był za zamknięciem szkół. To samo Sałańska . Ludzie, proszę Was. Pomyślcie, kogo wybraliście i kto Was reprezentuje. To udeża w dobre imie wsi. To nie radni, to karierowicze i służący wójta. Gdzie w tym miejsce i troska o nasze wsie i nasza przyszłość, która sa nasze dzieci. Tylko straznice budować w Turzu chcą za milion, by balety urządzac i schadzki , aby omawiać, jak utoić tę gminę. Na s esji maja brać znowu kredyt, na spłacenie poprzednich. Przecież to pętla na nasze głowy. I nie dziwi, że beda skłonni zamknac szkoły, bo obnizy to koszty dla gminy. Nie wierzcie juz wójtowi. Dał przykład swojej wiedzy i arogancji na zebraniu u nas w Ręczajach. Powała jeszcze prowadził agitacje wyborczą wójtowI przy okazji spotkania w OSP. Wstyd , że radny zajmuje sie promocja władzy. Zastanówmy się, czy on i jego ciocia Jola, to sa właściwi ludzie na właściwych miejscach. Oni dbaja tylko o własne interesy i sprawy. To teraz juz pewne.

 6. Szkoda Twojego zdrowia chłopie, ale podziwiam Cię za dążenie do prawdy. Trzymam kciuki i oby przy najbliższej okazji, te sługusy wójta Cię nie zaszczuły. Pozdrawiam. Życzę zdrowia i Wesołych Świąt.

 7. Miałem się rozpisać dość długo, ale będzie krótko. Kompromitacja radnych wójta sięga już zenitu. Z kolei arogancja władzy, przewyższa każdy stan skupienia.

 8. Siemanko. Ja tez mam dość naszego radnego. Jesli nalezy do układu, to szkoda. Szkoda mi go. Położenie kostki to dla niego sukces! Jesli tak mysli, to znaczy, że przy okazji chwalic bedzie wójta i siebie za te dokonania. Tylko tu widać, że nie mysli co robi i na sesji cichutko siedzi. Co on taki tam pokorny? W realu, taki wygadany jak pod sklepikiem posiaduje. Pozdrawiam go jednak i zycze sukcesów. Sukcesów na innym polu . Czas na sadzenie buraków.

 9. I co wam z tego skakania. Nic nie osiągniecie tym artykułe, bo każdy wie, że wójt się stara jak może, żeby ratowac gmine i rozwijąć ja jak może. Zna sie na gąszczu przepisów inaczej by go nie popierali ludzie. I młodzi też nie głupi, widzą, że wiele dla nich robi. Także, daj chlopie spokój.

 10. ,,Wójt sie stara” dobre.A co takiego robi dla młodych?Mam nadzieje że coraz więcej ludzi przejżało na oczy i nie zostanie już wójtem !!!

 11. Zostanie, zostanie. Tak to rozegra, że wszyscy połkna haczyk. Nawet i wy! Kto , jak nie on, darzy wszystkich ciepym spojrzeniem. Kto jak nie on poda ręke i załatwi sprawę. I z ambony go pochwalą, bo jest za co. Wy nie musicie o wszystkim wiedzieć, jakie dobre rzeczy robi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj