Wołomin: Miasto jednak miało pieniądze?

35

Pod koniec ubiegłego roku relacjonowaliśmy Czytelnikom sytuację na sesji, kiedy dyrektor Miejskiego Zakładu Dróg i Zieleni w Wołominie tłumaczył niemożność łatania dziur na gminnych drogach brakiem pieniędzy. Jakież było zdziwienie radnych, kiedy okazało się, że jednostka nie zdołała wydać w 2017 roku… 1 600 000 złotych!

Wyjaśnienie od władz miasta tej zaskakującej informacji zażądał na marcowej sesji radny Robert Kobus. Jak przypomniał, pod koniec ubiegłego roku władze MZDiZ informowały radnych, że na razie nie będzie zakupionych koszy na śmieci na przystankach i nie będzie już łatania dziur, ponieważ w kasie zakładu brakuje pieniędzy. – Jest to dla nas niezrozumiałe w kontekście dokumentu, jaki otrzymaliśmy na koniec października i na koniec roku, odnośnie planów wykonania budżetu MZDiZ, gdzie pojawia się bardzo wysoka kwota niewykorzystana przez miejski zakład. Jak się to ma do odpowiedzi, że MZDiZ nie ma środków na zakup koszy? (…)

– Przychodzili ludzie z ul. Długiej, że nie mogą przejechać drogą z chorymi dziećmi do lekarza, albo ciągnikami wyciągają karetki pogotowia, a pan Oleszczuk mówił, że niestety nie ma pieniędzy na żaden kamień i sypał jakieś dziadostwo na drogę, że ludzie rwą opony, a tu się okazuje, że pieniądze jednak były! – mówił zirytowany radny Zbigniew Paziewski. – Proszę nam wytłumaczyć dlaczego pan Oleszczuk nie wywiązywał się z zadań, a pieniądze zostały!

– Nie czuję się na siłach, ani nie zostałam upoważniona by oceniać pracę pana dyrektora Oleszczuka, dlatego po wielogodzinnych dyskusjach została państwu przekazana informacja o likwidacji MZDiZ- odpowiedziała wprost skarbnik.(…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

35 KOMENTARZE

 1. Gdzie była ta, co zatrudniła tego dyrektora i powinna go rozliczyć? W nagrodę dostał od Radwan drugi dyrektorski stołek bez znanego schematowi organizacyjnemu zakresu obowiązków. Takich urzędowych fachowców od opowiadania bzdur i propagandy na forach internetowych jest co niemiara. Ciepielewski, Urbanowski, Rajchert, no i oczywiście Oleszczuk. Ostatnio dołączyła do nich Maliszewska, ponieważ sprawa tych pieniędzy musi mieć drugie dno.
  Na logikę, niemożliwe jest, aby nawet przy niebotycznym lenistwie, wydać na drogi gminne tylko małą część zaplanowanych środków. Podejrzewam, że środki na remonty dróg w trakcie roku dostępne były tylko w teorii, a skarbnik nie chciała przyznać się do własnej winy tj. nie przekazania ich na czas. Pojawiły się, kiedy nie było już możliwości ich wykorzystania (przetargi oraz warunki klimatyczne).

  • Burmistrz Radwan od dłuższego czasu nie zajmuje się sprawami miasta tylko własną osobą. Na sesjach rady oczywiście nie bywa, a więc nie ma komu udzielać odpowiedzi. Przykład Oleszczukiem i niewykorzystanych pieniędzy przez MZDiZ jest jednym z wielu. Bywa za to w studiach telewizyjnych i na wyjazdach ukierunkowanych na promocję siebie oraz szkalowanie radnych. Jednym słowem skandal.

 2. Oleszczuk i ten jego przychlast od równania dróg – tandem jak z tragikomedii : dużo sie mundrować – nie robić nic.

 3. „Dupy wołowe” mając motywację i temat o kolosalnym dla mieszkańców znaczeniu, obniżenie wynagrodzenia Radwan uzasadniali praktycznie nie używanym internetem.
  Stracone pieniądze to nie wszystko. W tym przypadku do czynienia mamy z ewidentnym działaniem na szkodę mieszkańców oraz ich mienia, jak też sabotowaniem realizacji pozycji budżetowych. Domyślam się, że przeniesieniem tych środków w końcówce roku, radni uratowali przed rózgami zadnie krągłości Pań, Maliszewskiej i Radwan.

 4. Ale wszystko w mieście jest w najlepszym porządku, fachowcy i burmistrz pozostają w stałym kontakcie z ludźmi, dzięki temu realizują dobre projekty, dają czadu /cytat z ER/, więc o co chodzi? Oj, niektórzy to mają fajny hymn, zaczynający się od słów „Znowu w życiu mi nie wyszło…”, no może raczej w pracy.

 5. Mało kto chce to ogarnąć. Szczególnie tępi są mieszkańcy lajkujący posty i komentarze Radwan oraz jej urzędników. Na forach FB, atakują każdą krytykę Radwan i myśl inną niż pochodzącą od jej klaki.

  • Tego właśnie nie rozumiem. Do najgorętszych zwolenników Radwan należą teraz liderki i liderzy ZW. Im już nic nie śmierdzi i nie przeszkadza w Wołominie.

 6. Burmistrz, dwoje wice burmistrzów, naczelnicy, doradcy, prezesi, dyrektorzy, kierownicy, komendanci- GDZIE ONI SĄ- tez tak ktoś spiewał.

 7. Szanowna redakcjo Wieści Podwarszawskich
  Pełne uznanie dla „rzetelności” i „profesjonalizmu dziennikarskiego”.
  10 Czy autor artykułu przeczytał sprawozdanie MZDiZ za rok 2017? Oczywiście NIE.
  2) Czy zadał mi chociaż jedno pytanie? Oczywiście NIE.
  Osiągacie poziom mułu. Niżej tylko dno, wodorosty wyżej.
  Potrafię również docenić profesjonalizm. Udało się nazwiska nie przekręcić. Pełne uznanie i podziękowanie.

  • Panie H. Oleszczuk, wydano w 2017 r. na remont dróg te 1,7 mln zł – tak czy nie? Gdzie na stronie MZDiZ jest to sprawozdanie? Zadaję pytania i czekam na odpowiedzi w zastępstwie redaktora Wieści Podwarszawskich.

  • Tak wygląda sprawozdanie za pierwsze półrocze działalności MZDiZ – kpina w żywe oczy.
   ” MIEJSKI ZAKŁAD DRÓG I ZIELENI:
    Zakończono remont nawierzchni ul. Rumiankowej w Zagościńcu;
    Rozpoczęto remont chodnika w ul. Kobyłkowskiej w Wołominie;
    Profilowanie dróg gruntowych;
    Naprawa ubytków w drogach o nawierzchni asfaltowej na terenie miasta i gminy Wołomin;
    Nasadzenia letnie w donicach ulicznych, na skwerach, na latarniach ulicznych ul. Kościelna oraz Plac 3-go Maja oraz wież kwiatowych przy pomniku Jana Pawła II w Wołominie;
    Wykonano kolejne pełne koszenie trawników, pasów drogowych oraz placów zabaw;
    Prace porządkowe i pielęgnacyjne zieleni wraz z usuwaniem gałęzi, karp po drzewach przed organizowanym piknikiem rodzinnym na terenie Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie oraz prace porządkowe przed piknikiem na placu zabaw w Majdanie;
    Frezowanie karp po usuniętych drzewach na ul. Kruczej, ul. Łukasiewicza, ul. Średniej 16,
    ul. Tramwajowej 68. Wycinka drzew zgodnie z uzyskanymi decyzjami na ulicach: Parkowej, Kruczej, Sikorskiego, Głowackiego w Wołominie, Lipowej w Duczkach;
    Koszenie i zamiatanie tras przejścia procesji Bożego Ciała w Gminie Wołomin;
    Usuwanie dzikiego wysypiska gałęzi przy ul. Lipowej;
    Remont ławek na pasażu osiedla Niepodległości;
    Zakup elementów ogrodzenia (panele i furtka) na plac zabaw przy ul. Czwartaków/Szarych Szeregów w Wołominie oraz naprawa huśtawki typu bocianie gniazdo na placu zabaw przy ul. Partyzantów;
    Zakupiono sprzęt cateringowy, namiot oraz kamerę dla wsi Stare Grabie;
    Zakupiono sprzęt podnoszący standard programu integracji wsi dla Starych Lipin; 26 WOŁOMIN, 28 CZERWCA 2017 ROKU WOU.0057.5.2017
    Zawarto umowę na zakup, dostawę i montaż altany na plac integracyjny w Mostówce;
    Wydano decyzje dotyczące: – Zajęcie pasa drogowego – 60 decyzji – Lokalizację urządzeń w pasie drogowym – 45 decyzji – Lokalizacja zjazdu z dróg gminnych – 4 decyzji – Umieszczenie reklamy w pasie drogowym – 1 decyzja – 4 wnioski przekazano do rozpatrzenia zgodnie z kompetencjami do Urzędu Miejskiego w Wołominie do Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami;
    Zbieranie, utylizacja zwłok zwierzęcych z terenu Gminy Wołomin w ramach zawartej umowy- 11 szt.;
    Realizacja umów z zakresu opieki nad zwierzętami i zapewnienia opieki weterynaryjnej: – całodobowa opieka weterynaryjna na wypadek zdarzeń drogowych i zdarzeń losowych – 11 szt.; – odławianie i przyjęcie do schroniska bezdomnych zwierząt – 3 szt.; – opieka nad bezdomnymi szczeniętami z terenu Gminy Wołomin – 2 szt.; – kastracja i sterylizacja wolno żyjących kotów z terenu Gminy Wołomin – 5 szt.; – dostarczono karmę dla wolno żyjących kotów – 186 kg. ”
   Nic dziwnego, że zlikwidowano zakład, który poświęcał ledwie znikomą (w gruncie rzeczy niewiadomą) część sił i środków na utrzymanie dróg.

   • Sprzątanie terenu wokół kościoła, zamiatanie ulic i chodników na okoliczność święta kościelnego – a na co dzień brud, walające się odpadki i puste donice.

 8. Najlepszym sprawozdaniem Panie Oleszczuk jest obecny stan ulic i dróg gminnych oraz stan utrzymania czystości, choć lepiej pasuje braku czystości;-).

 9. Dyrektorze, była taka dyskusja na sesji czy nie?
  Macie milionowe oszczędności w MZDiZ czy nie?
  Mówiłeś w zeszłym roku na sesji że nie masz kasy na dziury w drogach i powiedziałeś że jesteś gotowy z tego powodu odejść czy nie?
  Redakcjo, ten pan was właśnie pomówił i śmiało możecie wytoczyć mu sprawę. Dokładnie opisaliście sesję i za rzetelność wam dziękuję. Tylko Wy pozostajecie jeszcze wiarygodnym źródłem informacji w tym chorym mieście

  • Panie radny, wyborcy nie oczekuja potwierdzeń tylko stanowczych działań. Nawet pozbawienie części wynagrodzenia, nie zdyscyplinowało burmistrz Radwan. Osoba nieobecna na sesjach, nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków.

 10. Obecny stołek to dopiero fucha na miarę pasożyta politycznego. Dyr centrum obsługi mieszkańców, podlega sekretarz gminy, tylko na sesji nawet sekretarz nie była w stanie odpowiedzieć za co odpowiada podlegający DYREKTOR

 11. Wzorem burmistrz Radwan, radnych oraz ich pytania olewają naczelnicy.
  Na interpelację radnego dotyczącą złego stanu dróg i niewykorzystanych przez MZDiZ 1 600 000 zł, Olga Ludwiniak odpowiedziała na piśmie. – „Ubytki były na bieżąco naprawiane, konserwacja oświetlenia prowadzona była zgodnie z umową, zamiatanie mechaniczne prowadzone było zgodnie z harmonogramem stanowiącym załącznik do umowy.”
  Odpowiedź tej pani jak dla mnie obraża rozum, logikę i urzędniczą powinność. Dziury w ulicach nie zostały usunięte , brud zalega jak zalegał, a o niewykorzystanych pieniądzach i zaniedbaniach nad wyraz wymowne milczenie.
  Jaki pan taki kram. Ma jeszcze ktoś wątpliwości jak działa urząd pod kierownictwem burmistrz Radwan?

 12. Propozycja:
  – Zlikwidować „miasto” Wołomin – z powodu nie rokującej nadziei na poprawę bezmyślności mieszkańców i wieloletnią indolencję kolejnych władz [władze są z a w s z e takie, jacy są mieszkańcy].
  – Każdej ulicy zamieszkiwanej przez co najmniej 50 rodzi nadać status wsi. Powołać sołtysów. Mniejszym ulicom nadać status przysiółków – dołączyć do wsi sołeckich.
  – Zakazać w powołanych wsiach i publicznego działania jakichkolwiek partii politycznych, koterii religijnych. Wsi nie są potrzebni nieproduktywni i sprzedajnie „politycy” – potrzebni są gospodarze z inicjatywą.
  – Siedzibę powiatu ulokować w jakimkolwiek niedużym miasteczku na obrzeżach dotychczasowego powiatu – z zastrzeżeniem, że i.m dalej od Warszawy tym lepiej.
  – „Odkaczyć” teren w trybie natychmiastowym.

  • No i niedopuścić do zagnieżdżenia się tych nowoczesnych myszek, co to podgryzają i spijają mleczko tych niebożątek, których nie zdołały wcześniej „wymisić” z tego łez padołu.

 13. Tak cienko z inwestycjami w mieście że wczoraj zrobiono wielkie wydarzenie z udziałem Radwan z postawienia latarni w mieście . Pod którą robiła sobie zdjęcia Burmistrz .Burmistrz pod latarnią …

  • Kobieta pod latarnią? No nie wiem, czy to był dobre pomysł… Ale, zże nie znam tej osobiście tej pani i jej walorów, nie będę zbyt kategoryczny…

 14. Kampania wyborcza w toku , byle pretekst dobry by dołożyć Radwanowej i tak zapewne będzie do końca kadencji. Widać przebierający nogami za korytem ludzie Ryska, Szwagrów i reszty mają już zaklepane stołki i czekają jak wejdą do kurnika. Oby się nie przeliczyli po raz kolejny.

 15. Pan dyrektor Oleszczuk byl tak zajety pisaniem na WFS, ze nie zdazyl wydac pieniedzy przeznaczonych na latanie dziur.No coz w koncu pisanie na forum pochłania duzo czasu.

 16. Jak przy każdym waszym artykule zweryfikujcie informacje z wiarygodnym źródłem. Niestety wtedy nie będzie niby sensacji tylko całkiem oczywista wiadomość nie dająca czytelników. Ale chyba ostatnio bardzo ich ubywa. Naprawdę karma wraca.

  • Robercie, jeśli posiadasz wiedzę nie milcz, bądź tym wiarygodnym źródłem. Burmistrz Radwan jak też nikt z jej pracowników nie obalił zarzutów postawionych dyrektorowi MZDiZ. Drogi w gminie Wołomin są dziurawe, brudne, a w większości gruntowe. Skandalem jest, że od początku tej kadencji pogorszyło się nawet gospodarowanie pieniędzmi na nie przeznaczonymi.

 17. Nasze miasto ma dużo pieniędzy, ale są źle wydatkowane. Przede wszystkim pożera je urzędnicza pazerność i braki w nadzorze.

 18. Niepojęte, klaka zamilkła. Co to jest do cholery, sowite premie bierze i nie broni chlebodawczyni? Do roboty, bo końca kadencji się nie doczekacie.

 19. Urzędujący nie wypowiadają się ponieważ wyniki biją nie tylko po oczach. Z opublikowanego sprawozdania budżetu gminy Wołomin za rok 2017, bezspornie wynika, iż po końcowym rozliczeniu wydatków w rozdziale – Drogi publiczne gminne (60016) nie wykonano założonego planu na kwotę 852 416 PLN, z czego wykonanie remontów dróg zrealizowano zaledwie na poziomie 74%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj