Pustynia zamiast boiska

53

Miało być tak pięknie: w miejscu po byłej szkole w Majdanie mieszkańcy zapragnęli mieć boisko. Najlepiej takie ze sztuczną trawą, żeby i do wołomińskich sołectw w końcu zawitał XXI wiek. Poczekali więc do chwili ogłoszenia naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego, zebrali 700 podpisów i wygrali! Tego, co im wybudowano kilka miesięcy później nie przewidziały nawet najbardziej czarne scenariusze…(…)

W miniony poniedziałek w urzędzie spotkali się w tej sprawie przedstawiciele sołectw: Majdan, Mostówka i Cięciwa oraz radni i władze miasta. Dawno nie było tak burzliwej komisji: był krzyk i machanie rękami. Wiceburmistrz Edyta Zbieć już na wstępie zaznaczyła, że projekt był mało realny do zrealizowania, zbyt drogi, a mieszkańcy nie dotrzymali słowa obiecując pracę w czynie społecznym i pomoc przy jego budowie. Winni tej sytuacji mieli być też radni i mieszkańcy, którzy miesiąc przed zalecanym przez wykonawcę terminem rozpoczęcia użytkowania, zagrali na nim mecz.

W odpowiedzi zarówno sołtysi, jak i radni zauważyli, że boisko nie spełnia wymagań do tego, by kiedykolwiek wyrosła na nim trawa, ponieważ zasadzono ją na piasku, z pominięciem wymaganej, 10-centymatrowej warstwy ziemi. Zdaniem sołtys Mostówki, jak i radnych, którzy zasięgnęli opinii ekspertów w tej branży, trawa posadzona w tym wypadku na piachu, po prostu nie mogła się utrzymać.

W obronie inwestora bardzo stanowczo wystąpiły zarówno naczelnik ds. inwestycji, jak i wiceburmistrz Zbieć. Jak mówiły, piach był zmieszany z ziemią, w specjalnej mieszance, a winą za niepowodzenie obarczyły mieszkańców, którzy nie podlewali boiska oraz radnych, którzy zagrali na nim mecz. – Podlewanie to kluczowa rzecz, jakiej potrzebował ten trawnik, to pierwsze. Po drugie radni tak naprawdę byli świadomi, że coś się zaczyna dziać. Nawet padło takie słowo, że z premedytacją dopuściliście do takiego stanu – oskarżyła radnych wiceburmistrz. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

53 KOMENTARZE

 1. Ostatnio usłyszałem takie zdanie o radnym z tamtego okręgu i soltysce: rozpieprzaja wszystko co dostaną w ręce tylko po to żeby było o nich głośno. Przyznam że jako nowy mieszkaniec Majdanu mam serdecznie dość takich działań. Sołtys nie umie dopilnować czy trawa jest podlewana? Po co taki sołtys? Radny umie się tylko żalić? Po cholerę mi taki radny?

  • Nie wiesz o co chodzi? O kase ze zbioru podatków do kieszeni 🙂 Od kilku do kilkudziesieciu tysiecy rocznie. Do tego kielbasa na grilla, jakis piknik i mozna żyć.

  • Gmina jest odpowiedzialna za podlewanie,a dokladnie byly MZDIZ, jeszcze nie słyszałam zeby o boisko dbal radny. Jak ktoś chce sie przypiac to sie przypnie. Bezsensu

  • Soltys?! Moze pani Radwan niech dopilnuje swoich „specjalistow” zeby zajeli sie robota a nie lazeniem na papierosa. Nazatrudniala tych nierobów,a teraz pretensja do garbatego. A gdzie jest wydzial ds.zieleni?! Pan Mystkowski i spółka?! Za co Radwanowa daje im kase?! Kupe kasy.

  • Pani burmistrz tyle obiecywała, a zwykłego boiska nie potrafi wykonać. Takich bubli jest więcej w Wołominie np. toaleta miejska za 250000 zl, która prawie nigdy nie działa – jaki burmistrz to i takie inwestycje.

 2. W pełnieniu tego typu stanowisk chodzi o dostęp do środków. Tutaj pare tysiecy na kielbase i kaszanke. Nie chodzi o pomoc ludziom. Chodzi o to zeby można było pare ysiecy przepuscic przez lepkie dłonie. Tutaj na wsi wiemy kto, co i za jakie pieniadze kupuje 🙂

  • Jasne, że wiemy do czyich kieszeni trafiają pieniadze za zbiórke podatków. A w zamieszaniu dookoła tego boiska o co chodzi? Ma być o niedorajdach głośno, żeby znowu ktoś ich wybrał na stanowiska i żeby dalej można było żyć z działąlności społecznej 🙂

   • Masz na to jakieś dowody? Ile taki sołtys bierze za dostarczenie decyzji o podatku? Kilka dziesiąt złotych za jeden czy więcej? Jak będe wiedział ile bierze to sie dogadam żeby połowa szła do mojej kieszeni 😉

 3. Jeśli projekt był mało realny, bo za drogi, to dlaczego rozpoczęto jego realizację? Z pełną świadomością braku trwałości projektu, z powodu wymuszonych oszczędności. Jeśli mieszkańcy zobowiązali się do wykonania prac społecznych przy realizacji boiska, a tego nie zrobili, to niech mają pretensje do siebie samych. Nie podlewali trawy – mają, co chcieli. Mistrzyni wrzasku ma przynajmniej okoliczność do użycia swojego jedynego atutu. Ktoś kreuje superbohatera – kandydata na włodarza? Może liczy na ulokowanie swoich licznych pociotków na posadkach w urzędzie, tak przy okazji i w pakiecie.

  • Dziwne masz zarzuty. Oczywiście, że po wygranych wyborach w urzędzie trzeba bedzie wymienic kilkudziesieciu urzedników na nowych. Pewnie była by to m.in. rodzina z mostówki i okolicznych sołectw. Co w tym złego? Trzeba mieć zaufanych ludzi, a kto jest bardziej zaufany niż rodzina?

   • Dziwne? Racjonalne, ale racjonalność we wiosce to pojęcie nieznane. Zaufani ludzie, bez kwalifikacji, bez obycia, wykształcenia i kultury pracy. Piękne perspektywy…

  • Tak czy inaczej ktoś ulokuje swoich ludzi w urzędzie. Ekipa ta to przeszłość. W naszym interesie jest nie kto, a ilu ich się pozbędzie i postawi na fachowców. Na pijarowców postawiła burmistrz Radwan.

 4. Wiadomo że na tym boisku swój zarobił- dlatego urząd tak broni. A potrzebne to boisko jak drzwi w lesie. Tam powinien powstać ośrodek zdrowia w którym mogliby przyjmować nowi lekarze aplikujący po ukończeniu AMu. I lepiej by ludzie na tym zyskali jak na boisku. A jeszcze jak pazerna gmina zrobiłaby im ze dwie darmowe- służbowe kawalerki by mogli mieszkać i leczyć na miejscu ludzi to i chętni by sie znaleźli i ludzie by byli zadowoleni. Ale pazerniaki gminne nigdy tego nie zrobią.

 5. Czy ktoś wie kto był wykonawcą, czy to była profesjonalna firma. Jestem ciekaw kto na tym zarobił. Sto tysięcy za co, za bramki spawane z rurek. Niedawno chodnik w Mostówce a teraz boisko. Po co nam taki radny i ta pani sołtys .,. . którzy takich rzeczy nie potrafią dopilnować.,

  • Pani Radwan jest za to odpowiedzialna,a nie radny czy pani soltys. Elka powinna sprawdzic firmę,a nie bierze byle kogo. Wiadomo,ze to firma znajomego na 100%. Czy to prawda,ze roślinność sadzona w gminie jest robiona przez meza pani sekretarz?! Bo chodza takie sluchy?!

 6. Sołtys nie jest zobligowany do zbierania podatku. Może tego nie robić. Mieszkańcy mogą sami wpłacać podatek do kasy urzędu lub przelewem na konto bankowe gminy. Jak to ciężko pomyśleć. Firmę do budowy wyłonił urząd. Co ma sołtys z tym wspólnego i radny?

  • Ludzie Eli musza sie przyczepic,zeby wybielic jej nieudolne rządy. Powinna sie za robote wziąć,a nie lansuje sie gdzie popadnie. Wystawimy pani rachunek za zadłużenie naszej gminy. Jak pani nie wstyd?! Odejdź kobieto i sie nie poniżaj

 7. Inwestycja zrealizowana z Funduszu Obywatelskiego 2018. Wystarczy zobaczyć umowę jaka podpisali wnioskodawcy z Urzędem Miasta. Tam jest dokładnie napisane do czego zobowiązują się obie strony. Pomysł zrobienia boiska z naturalnej trawy to kuriozum, a podejrzewam, że wnioskodawcy tak chcieli i zobowiązali się do utrzymania nawierzchni naturalnej. Urząd wykonał to co było zawarte w umowie. Wystarczyło zagrać mecz, ponad trzy tygodnie bez deszczu, podlewania i z nawierzchni ruina. Pomysł boiska ogólnodostępnego z nawierzchnią naturalną ( trawiastą) to kuriozum, ale widziałem zdjęcia jak pan radny z Mostówki lansował się razem z innymi radnymi… a teraz jak okazało się, że pomysł okazał się blamażem, nie dopilnowali podlewania murawy to… winny urząd i wykonawca. Warto by opublikować zapisy umowy na realizację tej inwestycji z Funduszu Obywatelskiego i wszystko będzie jasne kto do czego się zobowiązał.

 8. Za cos takiego co przetrwalo 2 tygodnie pani Ela powinna oddac ze swoich pieniędzy. A później chwali sie czego to ona nie zrobila dla mieszkańców. Oszustka i partacz

 9. Na kolejnym przykladzie widac golym okiem jaki z Elżbiety Radwan gospodarz.Jak to mowia mierny ale wierny swojej klice.Nawet nie potrafi zarzadzac grupa osob. Boisko zrobione na odczepnego na zasadzie chcecie to macie i odczepcie sie. Stanowisko burmistrza to nie tylko przestiz, ale przede wszystkim obowiazki. Jezeli inwestycja nie ma racji bytu to po co tracic na nia pieniadze? Miasto to taka duza firma, ktora trzeba umiejetnie zarzadzac, a nie prywatny folwark.

 10. Jestem mieszkańcem Majdani i jeszcze takiej żenady nie widziałem wszędzie powstają normalne boiska ze sztuczną nawierzchnią a tu taka lipa. A otwierane było z taką pompom.

 11. Według wołomińskiego ratusza mecz radnych z mieszkańcami dokonał spustoszeń, jakby przez boisko przeszła operacja „Pustynna Burza”.

 12. Jaka Burmistrz takie boisko. To jest material idealnyl do reportazu dla telewizji.Pokazanie nieudolnosci wlodarzy w Wolominie. Do tego te bezsensowne tlumaczenia. Jak sie nie wie co powiedziec to lepiej milczec.Skoro Burmistrz I wiceburmistrz bronia inwestora to zapewne jest to ich dobry znajomy. Warto to sprawdzic. Bo pachnie to brzydko podobnie jak sprawa Internetu.

 13. Firma tóra naprawde wykonuje nawierzchnie z naturalnej trawy- nie podjęła by si e wykonania tej nawierzchni w ten sposób i w tym miejscu. Po prostu- nie mogłaby dać gwarancji że to 2 lata podziała. Trawa jest wymagająca. Nawodnienie, odwodnienie , koszenie napowietrzanie. Systematyczna pielęgnacja- to spore i ciągłe koszty. Inaczej trawa gnije schnie- mamy chwasty albo piach. Z tartanem tego nie ma. Chcieli zrobić trawe po wsiowemu mogli dosypać ziemi dać trawe azofoske – niech to co jest rośnie zostanie, walcem teren wyrównać zrobić granice boiska i po sprawie- dzień roboty z dobrą firmą drogową. Policzyć motogodziny walca równiarki czas pracy ludzi. Nie wyjdzie 15 tysi.. a on i chcieli zrobić nawierzchnie jak na narodowym- gdzie sie wykładają poważne firmy. Żenada. Jak to mówią: chytry dwa razy traci. A wołomiński grajdoł z ogrodowej jest najchytrzejszy ze wszystkich pod Wawą. Dlatego od wielu kadencji jest w czarnej d…. z jakimi kolwiek inwestycjami. A pamiętacie drift park??? Wielki mentor obecnie panującej go zrodził. 15 wywrotek ziemi zrzuconej bez ładu i składu. Taaaaaka inwestycja!!!

 14. Z tego co wiem na boisko ze sztuczna nawierzchnią było grubo za mało kasy. Przyjęto wersję z trawą naturalną, rolowaną taka samą jaka jest kładziona na stadionie narodowym. Procedura podkładu , podłoża do położenia jest określona przy zakupie trawy w rolach. Jest to mieszanka piachu i żwirku i coś tam jeszcze. Ludzie z Majdanu mówili ze wykonawca wszystko zrobił jak należy ale jest jeden warunek trawa musi być podlewana i to co najmniej raz , dwa razy na tydzień. Jak coś rośnie to musi pić wodę jak człowiek czy zwierzak. Wykonawca sam podlewał kilkakrotnie i strzygł trawę przed oddaniem i było ona jak na Wembley czyli gęsta i zielona. Problem zrobił się kiedy lenistwo , zwykłe lenistwo obleciało użytkownika czyli tego komu przekazano obiekt do użytkowania. Nikt z użytkowników ani razu nie podlewał tafli trawy boiska . Widocznie liczono na cud z nieba a tu od dwu miesięcy ani kropli wody. Na dodatek państwu radnym zamarzył się lans przedwyborczy i zorganizowali sobie na schnącym i umierającym stadionie mecz , do reszty go niszcząc.Dziwię się że ten któremu oddano do użytku boisko ma taki tępy rozum że nie wie tego co zwykły człowiek od dziecka rozumie że roślinki się podlewa. Szukanie teraz winnego jest bardzo proste – to jest ten co najbardziej krzyczy że boisko wyschło, a wystarczyło nawet poprosić OSP by choć raz w tygodniu wodą z rzeki podlano boisko. Tylko trzeba było pomyśleć a z tym widać jest problem. Żywe boisko należy utrzymywać nawet minimalnie podlewając go , nawożąc i kosić a to kosztuje nie tylko złocisze ale i trochę pracy. Samo nic nie rośnie chyba że brud bez minimum higieny. Gratulacje dla radnych a szczególnie miejscowego lansera, chciał pograć to niech podlewa – może mu urośnie.

 15. Mark a na stadionie Huraganu jest nawierzchnia z żywej trawy , jest podlewana , koszona i nawożona i działa latami. To jak można Mark -powiesz sam można ale trza pracować i dbać a tu miało samo działać , samo się kosić i samo grać. Tak to tylko w Erze.

 16. To jest dokładnie to samo co teraz robią na górze „pisiory” wydoili budżet państwa biorąc sobie pod stołem przez dwa lata drugą pensje, a teraz ukarali posłów i samorządowców. Chcieli mieć boisko z naturalna murawą, zobowiązali się do utrzymania, nie zrobili nic i boisko ruina no to teraz winna jest burmistrz i urząd…obłuda i hipokryzja

  • Wydaje mi się, że treść wcześniejszego komentarza nie została przeczytana ze zrozumieniem przez większość komentujących. Nikt nie pokusił się o zapoznanie się z umową zawartą z pomysłodawcami, ale prawie wszyscy mają coś do dodania w sprawie. Jeśli to mieszkańcy mieli uprawiać trawkę, a tego nie zrobili, to jedynym adresem do wyżalania się jest Berdyczów…

 17. Przeczytajcie artykuł w „Wieściach” str. 5. Tam znajdziecie odpowiedż, dlaczego akurat w Majdanie i Mostówce robi się takie żałosne inwestycje. Ten radny Kowalczyk z Majdanu jest przewodniczącym Wspólnoty Samorządowej w Wołominie. Czytając ten wywiad nie trudno się domyśleć, że to on będzie kandydatem z tego ugrupowania, na fotel Burmistrza w Wołominie. Radwanowa, celowo robi takie buble na jego terenie, by go skompromitować i wyeliminować z grona kontrkandydatów.

  • Jola, obecna burmistrz nie musi nikogo kompromitować celem wyeliminowania z grona kontrkandydatów, bo nikt rozsądny na nią nie odda głosu. A ten radny powinien się zastanowić, czy z uwagi na jego rodzinne powiązania, jego aktywność społeczna jest działaniem właściwym. Czasami lepiej jest nie otwierać teatrzyku, jeśli wcześniejszy spektakl jeszcze się nie zakończył, ale już wiadomo, że na oklaski raczej nie należy liczyć.

  • Co za brednie. Wójt Cymerman nie jest ze wspólnoty a boisko przed wyborami będzie robił. Tylko jest tak cwany, że rozłoży murawę z rolki. Na otwarcie będzie piękna zieleń a wszyscy zaśpiewają”zielono nam….”. Zresztą co by nie było, to podlewanie trawy na boisku? Może lepiej klomb kwiatów zrobić. A gdzie byli wszyscy mieszkańcy, gdy zapadała decyzja? Jeśli t z projektu obywatelskiego, to ktos musiał głosować?

 18. @gość z miasta: Majdan – to nie huragan. Jeśli uważasz że to dziwna sprawa, że na Majdanie nie wyszło – to na pewno nie jest wina mieszkańców. Wychodzi na to że albo wykonawca albo UM nie dopełnili obowiązków albo nie myśleli o nich w momencie podpisywania umów- tacy fachowcy.. O ile – jak mówisz – na Huraganiei Majdanie jest woda – to jest również – jestem tego niemal pewien choć nie sprawdziłem – osoba lub grupa osób odpowiedzialna non-stop – za murawę i jej należyte utrzymanie. Jej nawodnienie odnowe nasade – za wszystkie zabiegi. Kto to miał zrobić w Majdanie? Sołtys? Ksiądz? Koło gospodyń??Brawo Jasiu ! Powinien być czas karencji, kwarantanny czy coś – kiedy to nie wolno na murawe wejść -mimo że jest wykonana – bo musi sie ukorzenić, rozrosnąć, Po prostu – przyjąć i utrzymać. W tym czasie ktoś powinien odpowiadać za zabiegi pielęgnacyjne : wykonawca lub UM – wyznaczając albo jakieś osoby albo firme ogrodniczą. Na pewno tego nie było: położone – używać do woli. No i jest – co jest ! Przypomina to chchment z internetem: podpisane – a że nie działa…cóż – nie ja płace. a nie prawda- to my wszyscy płacimy.

 19. Mieszkam na Majdanie dla mnie to boisko jest za małe , chyba że ktoś chciał wybudować kort tenisowy . Ktoś wziął pieniążki i odwalił fuszere

 20. Mark. Widziałem to boisko wiosną czyli w marcu , trawka była zieloniutka i przystrzyżona. Gdyby o nią należycie dbano czyli podlewano , strzyżono i nawożono na dziś była by super. Kto to miał zrobić , ten któremu wykonawca przekazał obiekt. Oczywiste jest także cykliczność grania na nowej nawierzchni , po trzech, czterech strzyżeniach trawa z rolki , przeznaczona na boisko do gry a taka była u nas na Majdanie była by super. Szkoda że o nia nie zadbano i tu niech bija się w piersi na początek pani Sołtysowa co tak dużo mówi a mało robi.

 21. Szanowni Państwo, sprawa jest bardziej skomplikowana, projekt na który głosowali mieszkańcy wyglądał u swego źródla zupełnie inaczej, mówiono nam ze powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną murawą ( które nie wymaga pielegnacji) do gry w piłkę nożna, siatkówkę, koszykówkę, miało być ogrodzone dookoła siatką – taki typowy orlik. Tymczasem pomysłodawczyni nie pokusiła się o rzetelną wycenę a urząd tego nie zweryfikował. W momencie gdy projekt wygrał i należało sporządzić umowę, a 100 tyś okazało się za mało zmieniono specyfikację. Tymczasem powstało boisko z naturalna murawą na kilku centymetrach pisku wislanego z ogrodzeniem tylko za bramkami, koszy brak, siatki brak. Prace społeczne polegały na wycięciu drzew i wywiezieniu ich do spalenia w prywatnym domu. Radny bezradny potrzebował jakiegoś sukcesu-kampania już trwa , dawno nic nie wrzucał na fejsa, wiec co? otwieramy boisko bo za tydzień nie będzie na czym grać. Już w zeszłym roku miało być otwarte, ale wtedy było zbyt mokro i nie dało sie po nim chodzić. Takie mamy teraz władze lokalne w Majdanie i Mostówce, ze nie potrafią załatwić węża, którym podlałby boisko człowiek, który pilnuje szkoły wieczorem, lub nawet sama pomysłodawczyni by nie było kiszki. Pogadać jest komu ale społeczniaków brak Nie ma węza, nie ma boiska, nie ma kanalizacji na Racławickiej to i nie ma nakładki na drogę a zaraz nie bedzie i planów, bo przepadną. Średniowiecze

 22. A To nie radni zadeptali trawę? Na FB Radnego z Mostowki widać jak jest różnica między trawa za 100 000 a ta z placu zabaw obok boiska. Tam jej też nikt nie podlewa a zielona az miło.

 23. ps. wykonawca był człowiek z Mostówki, który tyle ma wspólnego z budową boisk co krzesło elektryczne z fotelem,

 24. Kto teraz opiekuje się drzewami, trawnikami i klombami? Zieleń miejska wraz z placami zabaw wymagają nadzoru oraz konserwacji. Nie wiem co kto obiecywał. Wiem, że zadania z zakresu gospodarki komunalnej powierzane są do wykonania. Miasto wyłożyło kasę, urzędnicy z ratusza odebrali roboty. Oni powinni zadbać o rozwiązanie, które pozwoli utrzymać własność w przyzwoitym stanie.
  Wypisz wymaluj niedziałający szerokopasmowy internet. Opowiada za niego użytkownik, który nie może się połączyć i uzyskać stabilnych parametrów łącza?
  Burmistrz Radwan zajmuje się uprawianiem polityki na salonach i zapomina o tym co jej powierzyliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj