Nie ma boiska ani 100 tysięcy

20

Kilka tygodni temu relacjonowaliśmy przebieg spotkania, które odbyło się w wołomińskim urzędzie, dotyczącego problemu z nowo wybudowanym boiskiem w Majdanie. Szeroko przedstawialiśmy argumenty władz miasta, radnych oraz sołtysów, a także mieszkańców. Konflikt o miejsce gry i zabawy dla mieszkańców przybiera jednak na sile i bezpardonowo uderza w mieszkańców. (…)

Balbina Pokrzywnicka – sołtys Mostówki: Nie zgadzam się z wypowiedzią pana Andrzeja Saulewicza w prasie lokalnej w artykule o wyschniętym boisku w Majdanie. Wykonawca boiska mija się z prawdą twierdząc, że razem z radnym miejskim Tomaszem Kowalczykiem, zwracaliśmy się do niego o konsultacje w realizacji tego projektu. Nic takiego nie miało miejsca. Mój projekt budowy boiska wielofunkcyjnego w Majdanie zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego został zweryfikowany pozytywnie, dopuszczony do głosowania i uzyskał w 2016 roku ponad 700 głosów mieszkańców, co zapewniło mu realizację. Dopiero w połowie 2017 roku dowiedziałam się, że projekt nie ma szans na realizację w pierwotnym zakresie. Po przekazaniu mi przez urzędników gminy projektu boiska wielofunkcyjnego opiewającego na kwotę 600 tysięcy złotych zaproponowałam zmianę w projekcie polegającą na wykonaniu trawiastej nawierzchni boiska zamiast proponowanej wcześniej nawierzchni polipropylenowej, tak aby zmieścić się w budżecie przyznanym na tę inwestycję (w ramach budżetu obywatelskiego) w kwocie 100 tysięcy złotych. Według posiadanych przeze mnie dokumentów boisko miało być wykonane z trawy sportowej z rolki położonej na podłożu z ziemi o grubości 10 cm, gruncie podbudowy przepuszczalnej o grubości 30 cm oraz gruncie rodzimym. Jak można stwierdzić naocznie trawa została położona na mieszance piachu, bez wymaganej, zgodnie z projektem, warstwy ziemi. Żadne więc podlewanie nic nie da, gdyż nawet chodząc po trawie można się zapaść w znajdujący się pod nią piach.

Stanowczo protestuję przeciwko wypowiedziom wiceburmistrz Edyty Zbieć, w których twierdzi, że zobowiązałam się do pielęgnacji wykonanego boiska. Zarówno ja, jak i inni sołtysi, nie podejmowaliśmy takich zobowiązań. Wszelkie nasze zobowiązania dotyczyły prac związanych z wykonaniem boiska wielofunkcyjnego wg pierwotnego kosztorysu, który nie został zrealizowany. (…)

Tomasz Kowalczyk – radny miejski: (…) Przypomnę kilka faktów, o których nie wspomniał Pan Saulewicz. Wykonawca w trakcie realizacji inwestycji wielokrotnie zwracał się do mnie z prośbami: o otwarcie bramy wjazdowej na teren budowy, o zapewnienie obecności osoby dozorującej teren po „starej szkole”; skarżył się do mnie na brak dostępu do sieci elektrycznej w budynku szkoły co skutkowało koniecznością przywiezienia agregatu prądotwórczego, a także na problem braku dostępu do wody, co rozwiązaliśmy użyczeniem wody od księdza proboszcza parafii w Majdanie. Starałem się pomagać wykonawcy jak mogłem, mając nadzieję na rzetelne wykonanie tej inwestycji. Po wykonaniu boiska, na prośbę Pana Saulewicza, przesunąłem termin rozegrania meczu otwarcia z jesieni 2017 na wiosnę 2018 roku. O nowym terminie poinformowałem wykonawcę, radnych i obie Panie Burmistrz. Nikt nie wnosił sprzeciwu i mecz otwarcia, radni kontra mieszkańcy, się odbył. Wśród osób dopingujących grających był także Pan Saulewicz. (…)

Więcej wypowiedzi na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

20 KOMENTARZE

  • nie kojarze tej pani ale może cos w tym jest. Afer w gminie będzie jeszcze więcej jak wejda po tej kadencji i pokażą dokumentacje co na prawdę się działo. Będzie co czytać

   • Dajcie sobie wszyscy spokój z tymi beznadziejnymi komentarzami pisanymi a to na jednego a to na drugiego człowieka. Anonimowo to sobie możecie popisać na murach i na wiesciach. Pod nazwiskiem na facebooku nie potraficie?

   • Kierowco Ubera, a jest jakiś przymus posiadania konta na Facebooku? Mnie tam nie ma i nie zamierzam się rejestrować.
    I czemu zabraniasz ludziom wypowiadać się? Mają tylko siedzieć cicho i bić brawo? Taka cecha twojego charakteru to po dziadku rewolucjoniście, czy co?

   • Możesz nie mieć konta na fb. Ale pisząc nie pod swoim imieniem i nazwiskiem jestes niewiarygodna. Pozdrawiam Sławomir Zakrzewski

 1. Dorodne Knurki wypasione na kiełbasie z funduszy sołeckich jak wbiegły na boisko to swoimi racicammi zaorali ziemie pod uprawę kartofli.

 2. Pani sołtys z Mostówki ma uprawnienia projektanta w budownictwie obiektów sportowych? Może ktoś zawezwie tę kobiecinę do nawiązania kontaktu z bazą i może uświadomi, że istnieje coś takiego, co się nazywa prawo budowlane i z jego treści jasno wynika, że jakaś wioskowa aktywistka bez uprawnień w procesie budowlanym nie istnieje. A może wniosek powinien być taki, że jaki projektant, taka trwałość projektu? Coś w tym jest, tylko dlaczego nie za szanownej projektantki pieniądze.

  • Pani Sołtys jest przykładem osoby o znikomej wiedzy i przerażającej bezrefleksyjności więc nie będę się do niej odnosił. Ale ja nie o tym. Czy jak składam projekt do BO to nie mam prawa zgłaszać uwag do projektu w czasie projektowania?

   • W zakresie pomysłu – tak, ale w zakresie samego projektu i wyboru technologii wykonania – nie. Bo do tego kwalifikacje są potrzebne i potwierdzone uprawnienia. Kociuba w postaci pani sołtys, choćby i była sołtysem wszystkich sołtysów, niewiele ma do powiedzenia.

 3. Co za Pycha obecnych władz samorządowych Wołomina, swoją nieudolność i brak poszanowania pieniędzy publicznych zrzucają na Mieszkańców Gminy.
  Kto jeszcze ma obiekcje, proponuję pojechać do Mostówki i zobaczyć naocznie kolejny bubel inwestycyjny Burmistrz Radwan -droga przez miejscowość, rozgrzebana i pozostawiona sama-sobie od wielu miesięcy. To jest Straszne.

 4. Piękna fotografia autorów zniszczenia boiska. To ta elyta naszej Rady Miejskiej – mojej nie zryła korkami i innym obuwiem nowiutkie boisko. Tupetem nazwał bym zrobienie sobie przed meczem na Majdanie zbiorowej fotki wzajemnych niegdyś wspólnych wrogów w radzie. Pan Żelezik z Czarzastym, pan Kobuz obok , pan Kowalczyk od siostry bankowej – pluli na siebie jeszcze nie tak dawno a teraz bracia w zjednoczeniu do obalenia Elki. Hipokryzja i obłuda. Panowie radni powinni zrobić sobie zdjęcie po meczu i pokazać stan murawy. Jak dobrze widzę w środku stoi radny strażak on powinien wiedzieć że jak słońce pali to wypali nie tylko trawę ale i lasy. Panowie i działacze Majdanu do roboty z konewkami jak chcecie grać to szanować i dbać o murawę inaczej pograjcie sobie w cymbergaja.

 5. Z tym Budżetem Obywatelskim jest coś nie tak. Gmina przyjmuje projekty do realizacji od osób nie posiadających uprawnień ? To boisko to nie jedyny przykład. Proszę zobaczyć stan plaży miejskiej, która była wykonana też z Budżetu Obywatelskiego. Ktoś zrobił projekt, Gmina go przyjęła, ktoś wziął pieniądze za wykonanie a plaża w opłakanym stanie i nikt z niej nie korzysta.

 6. Właśnie tak kończą projekty robione przez laików, bez wiedzy fachowej i pojęcia w danej dziedzinie.
  Niech już pani zajmie się altanami śmietnikowymi. Przynajmniej rozgłos pani przyniosą.

 7. Jana, nie bardzo chce mi się wierzyć, że Gmina przyjęłaby do realizacji projekt wykonany przez laika. Przecież za to grozi odpowiedzialność karna, zwłaszcza, że są to obiekty użyteczności publicznej. Według regulaminu Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego, każdy mieszkaniec gminy może złożyć projekt według własnego pomysłu, ale wykonany przez osobę lub firmę uprawnioną do tego. Wygląda na to, że w tym przypadku tak było i niestety osoba zgłaszająca ten projekt nie ponosi odpowiedzialności za jego realizację tylko strony podpisujące umowę. W tym przypadku Urząd i wykonawca, który akceptuje dany projekt podejmując się jego realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj