Ranking biedy i bogactwa

17

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało listę najzamożniejszych miast, wsi, powiatów i województw. W czołówce rankingu znalazły się takie miasta jak: Warszawa, Sopot i Polkowice. Wśród najbogatszych gmin wiejskich prowadzi zaś Kleszczów. Sprawdziliśmy również, które miejsca w rankingu zajmują miasta i gminy z terenu powiatu wołomińskiego.

W publikowanym od 2001 r. rankingu bogactwa samorządów, oblicza się wysokość dochodów budżetowych przeliczanych na jednego mieszkańca. Przy tworzeniu zestawienia pominięto wpływy z dotacji celowych, które w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych potrafią wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Dochody do budżetu zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, autorzy rankingu odjęli składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą – tak zwane janosikowe. Po drugie, do rzeczywiście zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (skupiono się na tym, aby porównywać faktyczną zamożność samorządów gminnych). Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. Które miejsca w zestawieniu zajmują miasta i gminy powiatu wołomińskiego?

W kategorii miast powiatowych Wołomin znalazł się na 104 miejscu, z dochodem 2 887 zł na jednego mieszkańca. Jest to znaczący spadek w porównaniu do lat poprzednich (2016 r. –  72 miejsce, 2015 r. – 71 miejsce).

W kategorii pozostałych miast sytuacja wygląda następująco: Zielonka – 69 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 3 621,14 zł. Wzrost w porównaniu do ubiegłych lat (2016 r. – 95 miejsce, 2015 r. – 88 miejsce). – Radzymin – 72 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 3 608,10 zł. Stopniowy wzrost na przestrzeni ostatnich lat  (2016 r. – 89 miejsce, 2015 r. – 98 miejsce). – Ząbki – 102 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 3 388, 53 zł. W 2016 r. Ząbki zajmowały 115 miejsce, z kolei w 2015 r. – 77 miejsce.

W kategorii gmin wiejskich na poszczególnych miejscach znalazły się następujące gminy z terenu naszego powiatu:- Dąbrówka – 160 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 3 457, 21 zł. Wzrost w porównaniu do ubiegłych lat (2016 r. – 169 miejsce, 2015 r. – 249 miejsce). – Klembów – 190 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 3 357,94 zł. W tym przypadku również odnotowano wzrost na przestrzeni ostatnich lat (2016 r. – 236 miejsce, 2015 r. – 329 miejsce). – Strachówka – 537 miejsce – dochód na jednego mieszkańca: 2 897,10 zł. Znaczący wzrost (2016 r. – 990 miejsce, 2015 r. – 1377 miejsce). Niestety w kategorii powiatów, „nasz” wołomiński został sklasyfikowany pod koniec stawki, zajął bowiem 261 miejsce na 314 powiatów (nieznaczny wzrost w stosunku do lat poprzednich). Czy to widać, czy tylko się nam tak wydaje.

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

 

17 KOMENTARZE

   • No, w Wołominie biorą mało z podatków a robią dużo. Teraz dostane dopłąte do biletu do warszawy i będę płacił w okolicach 120 zł za bilet. Brawo 🙂

 1. To jest dochód z mieszkańca. To znaczy ile temu mieszakańcowi zabrano w podatkach. Taki dochód jest wysoki kiedy mieszkańcy są zatrudnieni na umowe o pracę.

  • Dla mnie liczy się to co dostaje za te pieniądze. W kobyłce za śmieci moja matka będzie płacić o kilka złotych więcej. Ja jako mieszkaniec WOłomina mam dopłate do biletu metropolitalnego, mam plac zabaw dla dzieci. Szukać tego w innych gminach z powiatu? W Kobyłce budują plac zabaw od kilku miesięcy.

 2. No, w Wołominie biorą mało z podatków a robią dużo. Teraz dostane dopłąte do biletu do warszawy i będę płacił w okolicach 120 zł za bilet. Brawo 🙂

 3. Wspólny Bilet, dopłata do biletu metropolitalnego.
  Włodarze Wołomina robią wszystko, żeby mieszkańcy mogli taniej pojechać do cywilizowanej Warszawy bo Wołomin to miasto zacofane i zniszczone, roboty i rozrywek brak, więc tylko stolica zostaje.

 4. Dopłata do biletu – super sprawa. Żeby tylko pociągom chciało się jeździć bardziej punktualnie… Marzenie ściętej głowy.
  Rodzice mają dom pod Grójcem. Niby jest to daleko od Warszawy (ponad 40 km), ale autem do pracy czasowo jeżdżę stamtąd o połowę krócej niż z Wołomina, jak tam jestem. Tutaj to porażka. PKS stamtąd jedzie co prawda dłużej niż pociąg z Wołomina, ale właśnie czasowo jest bardziej punktualny. Ogólnie mówiąc daleki Grójec jest lepiej skomunikowany z Warszawą od Wołomina. No i miasto wygląda jakoś tak estetyczniej… :-/

 5. Warto dodać że Piaseczno jest na miejscu 2 , Pruszków 5 a reszta max – w pierwszej dwudziestce a maruderzy z mazowsza – 67 miejsca. To pokazuje jak dobrze nasi samorządowcy – od wielu kadencji – zarządzają naszym miastem. Rzygać sie chce.

 6. Co tu się dzieję? Co tydzień wchodzę poczytać komentarze i znajduję ich dziesiątki. Dziś odpalam stronę, a tu cisza. Czy drodzy samorządowcy od Radwan, PiS, byli wywaleni prezesi i wszelcy odrzuceni którzy do tej pory toczyli zażarty bój w komentarzach dogadali się przy wódce co do wspólnego startu? Lechu Urbanowski gdzie jesteś? Rysiek Madziar nie masz nic do skomentowania? A może chociarz Balbina Pokrzywnicka opowie nam coś o swojej szopie na śmieci?

 7. Po prostu ich zatkało że nawet nie ja czy Pan Mariusz – ale niezależne źródła ustawiły miasto gminę i powiat w poczet dziadów i dziadostwa nie mazowieckiego ale ogólnopolskiego- nawet . To wielki wielki wielo kadencyjny wysiłek wszystkich naszych samorządowców do którego z wrodzonej skromności nie chcą się przyznać i nic już nie komentują. Bo ranking bardzo dobrze pokazał , określił- do czego oni wszyscy się nadają że wszystkimi ich sukcesami na miarę zatęchłej dziury. Brawo!

 8. Nawet takie niepozorne miasta jak Węgrów czy Wyszków są według tego rankingu dużo bogatsze od Wołomina… Grójec, Garwolin… Już nie mówić o Pruszkowie, Piasecznie czy Legionowie… A Wołomin jak zwykle w czarnej d. 😉

 9. Wiesz, ja o tym dawno już pisałem – bo to sie da odczuć przeglądając same podkłady geodezyjne. Nie patrząc na to co tam rzeczywiście jest i jak wygląda- ale sam podkład godezyjny mówi dużo. Ale debilki co doją naszą kase- nie mofły znieść tego że jest ktoś kto im docina. A teraz- naukowe niezależne źródło pokazuje że nasz region – zarządzany przez fachowców o najwyższym w galaktyce poziomie EGO- jest nic nie wart. No tyle co po pgr- owska wieś . A graniczymy z workiem pieniędzy….ten raport powinien być upubliczniony dla każdej wołmińskiej rodziny w tym powiecie z zaznaczeniem pozycji jakie mają inne okołowarszawskie miasta i listą naszej rady miejskiej i powiatowej.

 10. Co to w ogóle za rankingi i co z nich ma wynikać? Dąbrówka ma dochód na głowę większy od Ząbek, które to mają prawie taki dochód na głowę jak Klembów. To teraz porównać jak się żyje w tych trzech miejscowościach i wychodzi, że najlepiej tam gdzie niższy . Głupota.
  Dochody to podatki, korkowe, opłaty adiacenckie itd. Czyli gdy nie ma inwestycji w danej gminie a jej dochody na głowę rosną to znaczy, że urząd łupi mieszkańców windując podatki i różne daniny na jego rzecz.
  Może by tak ktoś zrobił zestawienie jaki jest procent wydatków na urzędników w stosunku do dochodów. Na bank się okaże, że gdzie bida tam dobre stawki maja ci co to służyć ludziom mają.

 11. Najlepiej jest w Wołominie: Dziś, godz 15.10 – krajobraz po 20 minutowej burzy: Na stscje wjeżdża pociąg z wawy. Ludzie idą do podziemnego przejścia i topią sie w tunelu by przetaplać sie do schodów od strony Legionów. Ale to początek przygody kolejna część przygody: wypłynięcie na miasto.Początek Legionów do Warszawskiej- woda do pół łydki. nie ma szans przejścia suchą stopą. Ale są cwansi: prosto z tunelu skręcają w kierunku dawnej szbienicy. I skucha: park zalany a na dokładke kałurze i powietrze ( choć penie lepiej by było napisać – okresowe jeziora ) wypełnione rozpuszczonym ptasim łajnem. Smród na potęge! Powiatowe miasto i XXI wiek….nie w Wołominie.
  Przypomina mi sie artykuł z wieści z przed ponad 20 lat: to samo miejsce , ta sama szambówa i dziewczyna która by przejść ten syf zakłada na buty reklamówki. Była taka fotka!
  Pytanie: ile zrobili dla nas nasi samorządowcy i ile sie zmieniło w mieście? .Nic sie nie zmieniło tylko koryto mamy suszone coraz mocniej przez zabetonowaną sitwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj