Wołomin: Poszli na łatwiznę?

45

Nie milkną echa ubiegłotygodniowego artykułu, który ukazał się w Wieściach, informującego o prawie milionowej umowie podpisanej przez zadłużoną wołomińską spółkę miejską. Zgodnie z zapisami, przez rok firma zewnętrzna zobowiązała się do dostarczania MZO pracowników na II zmianę pracy w sortowni, gdzie na osobę przewidziano ponad 8 tys. zł/m-c. Kilka miesięcy wcześniej spółka MZO poszukiwała pracowników sortowni za minimalne wynagrodzenie 2145 zł brutto. Sprawa bulwersuje radnych, ale także byłego prezesa MZO Igora Sulicha.

Czy umowa w tej formie jest korzystna dla miejskiej spółki? Jakie generuje koszty dodatkowe dla spółki, których nie musiałaby ponosić zatrudniając swoich pracowników?

– Przyznam, że jestem zaskoczony tą niekorzystną decyzją. Od dawien dawna wiadomo, i było to często powtarzane, nawet przez obecną panią burmistrz, że pracy w MZO nie zabraknie, a nawet gdyby, to w pierwszej kolejności zwalniane będą osoby spoza Wołomina. Z podjętej decyzji wynika, iż za nic się ma mieszkańca Wołomina, czy też okolicznych gmin, przeciętnego pracownika spółki miejskiej i zamiast starać się dążyć do sytuacji, w której nasi mieszkańcy, płacący podatki na miejscu, mogą i mają możliwość pracować za godziwą płacę, to wybiera się wariant, w którym pieniądze trafiają do pośredników, a za głodowe pensje tworzy się miejsca pracy dla obcokrajowców, które de facto są konkurencją dla naszych mieszkańców. Moim zdaniem obrany kierunek jest bardzo zły i psuje i tak ubogi w różnorodność ofert lokalny rynek pracy. To podcinanie gałęzi, na której sami siedzimy. (…)

Jakie koszty ponosi spółka, która zdecydowała się na usługi firmy zewnętrznej?

– Jeśli chodzi o koszty dodatkowe w przypadku zatrudnienia firmy zewnętrznej to jest nim niewątpliwie marża, czy też prowizja firmy, która znając realia rynku w najlepszym wariancie zatrudnia osoby za najniższą krajową, sama zaś inkasuje stosunkowo dużą gażę.

W odniesieniu do kwoty wynikającej z umowy, można powiedzieć diabeł tkwi w szczegółach, stawka godzinowa dla firmy „dostarczającej pracowników” wynosi 27,06 zł brutto, natomiast koszt zatrudnienia 1 pracownika liczony na podstawie danych dotyczących najniższego minimalnego wynagrodzenia to kwota około 15 złotych.

Różnica 12 złotych brutto na każdej godzinie, pomnożona przez określoną w umowie 36000 roboczo godzin daje w sumie kwotę około 430 tysięcy złotych i jest znacząca. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

45 KOMENTARZE

 1. Z kim jest ten wywiad? MZO placi 27 brutto firmie. MZO wystawia jedna fakturę, a wszelkie koszty, obowiązki itp związane z nowym pracownikiem ponosi firma zewnętrzna – więc co jest w tym dziwnego że im za to płacą?

  • Jestem właścicielem firmy transportowej. 12 busów – jeżdza po całym kraju. 7 wraca na noc do bazy 5 ma po dwóch kierowców i obstawia dalsze trasy. Mój koszt na pracownika? 52zł brutto za godzine. Chętnych do pracy brak. Odrzucam jedno zamówienie za drógim. Ktoś kto pisał ten artykuł nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu ani o rynku pracownika w Polsce czy też wołominie. Za 20zł na rękę do takiej roboty jak tra w sortowni to można mieć człowieka którego nie zatrudnią gdzie indziej. Alkoholik, leń itd przerabiałem to w swojej firmie. Kto sie zgodzi pracowac w sortowni za niecałe 20 zł na rękę? 3000 z kawałekiem za pracę po której nie można wyjść do ludzi?

  • Jak przyjrzeć się bliżej niektórym umowom jakie zawiera obecna burmistrz budzą wiele wątpliwości. Płaca Ukraińcom (raczej prywatnej firmie) kupę pieniędzy,a dla naszych mieszkańców nie mają na podwyżki. Jak można tak oszukiwać ludzi?

  • Myślę że jak przyjdzie nowy burmistrz to po tej kadencji wypłyną takie rzeczy że nawet sobie nie zdajemy sprawy co się wyprawiało przez ostatnie cztery lata?!?!?!

   • Anonimowe ataki na Panią burmistrz. Bądździe tacy odważni pod wlasnym iminiem i nazwiskiem. Ja nazywam się Paweł Szumski. Jak wy się nazywacie?

   • Panie „własciciel firmy transportowej” chcesz bronic obecna burmistrz to broń,ale ludzie nie sa glupi i widza co sie w mieście dzieje. Masz firme to sie ciesz,ale tacy jak pracownicy MZO byliby zadowoleni z takich umów jakie zaproponowano ukraińcom. Myslę że jakby ela trwonila twoją prywatna kase na takie buble to raczej dlugoby u ciebie nie popracowala. A mamy w gminie same straty i długi coraz wieksze…niestety

  • Z Wolomińskiego budżetu wypływa kupę kasy na niepotrzebne rzeczy. Płaca jakiejś firmie zewnętrznej konsultingowej za Ukraińców kupe kasy gdzie mogliby zatrudnić mieszkańców i wydatki byłyby dużo mniejsze. Gdzie jest sens w tych umowach? co za idiota zgodziłby się żeby tak rujnować finanse gminy

 2. Za 27 zł brutto można by było zatrudnić mieszkańców gminy Wołomin, którzy z pocałowaniem ręki przyjęliby tę pracę. Zmniejszyło by się bezrobocie, podatki zostałyby w Wołominie, a mieszkańcy nie musieliby jeździć za pracą do Warszawy.Czy i tak kulejącą spółkę stać, aż na taką rozrzutność?Czy taka nie gospodarność spółki nie doprowadzi do tego,że będziemy musieli przyjmować na składowisko co raz to większe ilości śmieci w celu jej ratowania?

  • Bądź poważny. 27 brutto to kilkanaście zł na rękę. Na pierwszej z brzegu budowie dostajesz tyle jeżeli dobrze pracujesz. Przez 8 lat pracowałem na budowach. Praca nie jest łatwa. Ale w życiu nie poszedłbym do roboty na sortowni. Nawet za 50 brutto za godzine. Mój kolega pracował przez 3 miesiące we francji w punkcie segregacji. Po trzech miesiącach był wrakiem człowieka. Zapalenia stawów, bolący kręgosłup. Po tej robocie na miesiąc musiał wziaść sobie urlop w polsce.

  • Często przeszukuje strony i szukam pracy w Wolominie i nie zauważyłem,żeby było jakiekolwiek ogłoszenie a chętnie poszedł bym do pracy za taką kwotę i myslę że nie tylko ja jeden. Te umowy to jakies „dziwne przypadki”? .

   • Wiesz co to znaczy 50zł brutto na fakture dla kierowcy? Ogłoszeń nie daje. Polegam na poleceniach. Nie dam reputacji mojej firmy w ręce człowiekowi z ulicy. Ktoś musi za człowieka poręczyć. Że nie pije. Że nie kradnie. Że przyjdzie do pracy na czas. W mojej firmie mamy stałą umowe podpisana z organizatorem koncertów w całym kraju. Nie wyobrażam sobie powierzyć takiej odpowiedzialności w ręce człowieka z ulicy. Jeżeli spóźnie się z dostarczeniem sprzetu na koncert – mam karę w wysokości całego mojego wynagrodzenia plus kary za straty firmy która mnie wynajmuje.

 3. 27 brutto plus koszty po stronie MZO w postaci urlopów, chorobowych i wielu innych. Ta stawka jest niska. W mojej firmie gdzie zatrudniam ludzi do strzyzenia trawników na etat (takie wymagania mają teraz firmy i samorządy) wychodzi ze mam pracownika przez 7 miesiecy, a jak sobie jeden z drugim zachoruje, zapije, wezmie urlop to z 7 miesiecy robi sie 5 a musze mu placic za 7 miesiecy pensje i daniny do ZUS, US itd

  • O mnie mówisz? Nie wiem co ty masz z głową, ale z Radwan nie jestem związany. Nawet nie wiem do końca jak wygląda. Jak rozumiem macie w opozycji do Radwan taką metodę: jak komentarz nie jest po waszej myśli to piszecie: komórki propagandy Radwan hahhahah a ty skąd jesteś? Z Komurek informacyjnych którego kandydata?

  • Bronią elki jak moga to samo jest na fb dlatego nas,którzy maja inne zdanie na jeje temat blokują i wyrzucaja to sie nazywa demokracja. Radwanowa boi sie prawdziwej opinii o sobie dlatego nakaz jest blokowac nas wszędzie gdzie sie da,ale przy urnach nas nie zablokują

 4. O mnie mówisz? Nie wiem co ty masz z głową, ale z Radwan nie jestem związany. Nawet nie wiem do końca jak wygląda. Jak rozumiem macie w opozycji do Radwan taką metodę: jak komentarz nie jest po waszej myśli to piszecie: komórki propagandy Radwan hahhahah a ty skąd jesteś? Z Komurek informacyjnych którego kandydata?

 5. Przeszukując strony BIP żeby poczytać troszkę o umowach widać,że spora ich część nie jest upubliczniona. Chyba obecne władze maja sporo do ukrycia,bo nawet oświadczeń majątkowych nie ma. Każdy wie,że rocznie wyciągnęli spokojnie ok 200tys zł myslą,że to ukryją?

 6. Zastanawiam się jak zareagowali pracownicy pierwszej zmiany na wieść o tym, że przyszli Ukraińcy i dostali na początek od spółki po 27 zł na godzinę.Na ich miejscu od razu poszedłbym po podwyżkę.A co Polak to gorszy sort.Zastanawiam się dlaczego w ofertach pracy nie zaproponowano np 3700 zł brutto, jeżeli nikt nie chciał pracować za najniższą krajową?

  • Zalamac sie można sądze,że nie jeden wołominiak zgodziłby sie na ta pracę a Radwanowa zatrudnia ukraińców. Tak miała pomagać mieszkancom,a na każdym kroku wali nas w balona. Jak nie smieci z Warszawy to przetargi, ktore w ogole sie nie opłacaja, a to toaleta za 250 tys. która nie działa, zatrudnianie urzedasów. Oszuakla nas i tyle i zatrudnia chamstwo które panoszy sie po internecie

  • Panie z 'Zielonego Wolomina” to byla podpucha przed wyborami,żeby Madziara wywalic ze stołka. Teraz Elka z Ciepielewskim stwierdzili,że Ripok to jednak dobre rozwiązanie to po co nam nazwoziła tyle tysięcy ton smieci ze stolicy? Nie potrafi rządzic to niech się za szydełkowanie wezmie

 7. Ostatnio wykasowały z forum link Wieści, w którym napisano że urzędnik posłużył się ukradzionym amerykańskim zdjęciem żeby zasugerować, że wiceburmistrz walczy o życie.Jaki Wołomin takie Watchdogi

  • Pan Karol ciepielewski tak samo nadaje sie do rządzenia jak jego Elka. Poniżaja i wyzywaja ludzi na forach- mają ludzi za idiotów i debili. Motłoch i bagno to teraz rządzi nasza gminą. Trwonia pieniądze na prawo i lewo.

 8. To jest wołomiński Szach. Szach – Mat

  Królowa od dziś tylko jedna jest, jest, jest
  Jak pionek czekasz, kiedy w końcu zbiję cię
  Królowa od dziś tylko jedna jest, jest, jest
  Jak pionek czekasz w kącie na swój smutny kres

  Znowu płaczesz, bo chcesz być taki jak ja
  Znowu płaczesz, bo chcesz być taki jak ja Znowu płaczesz, znowu płaczesz, znowu płaczesz, znowu płaczesz, znowu, znowu, znowu …

  Czas na mój ruch, szach mat
  Szach mat

  Znów mówisz jak mam żyć ej
  Nie wiesz o mnie nic
  Widzę więcej, słyszę więcej, mam wszystko, o czym śnisz
  Z każdym słowem rosnę siłę
  więc nie podchodź bo zagryzę
  Waruj kundlu i sie w budzie skul
  Robię, co chcę, nic nie muszę
  Nawet szeptem cię zagłuszę
  Ściero, aport śmieszy mnie Twój ból

  Czekasz na mój każdy mały ruch,
  Liczysz tylko na potknięcie
  Ale Masti jest za silna na to już
  Trzymam w garści twoje serce

  Królowa od dziś tylko jedna jest, jest, jest

  Stop, do was perły słowo mam
  Macie mnie, ja mam was, nikt z nas nie będzie sam (nie, nie)
  Dziś na szachownicy stoję, ale pionków się nie boję, niczym prawdziwa (królowa)
  Razem dziś rośniemy w siłę, razem wciąż idziemy naprzód, nie patrzmy, co jest w tyle (nie, nie)
  nie patrzmy, co jest w tyle (nie, nie)

  Czas na mój ruch, szach mat
  Szach mat

 9. Szkoda, że MZO nie ogłosiło castingu na łamach Wieści wtedy na pewno by ucichły spekulacje dotyczące zatrudniana Ukraińców i nasi mieszkańcy chętnie by się zgłosili i pracowali na sortowni skoro tak dobrze płacą.
  Czy prócz pisania bzdur o MZO nie ma ciekawszych tematów, które by zainteresowały mieszkańców?.Myślę, że są i może warto pisać o innej tematyce a nie ,,wałkować” to samo do znudzenia.
  Dziękuje.

 10. Mam własną sortownię na Podkarpaciu i płacę pracownikom na sortowni 87 zł brutto za godzinę. Uważam więc, że ceny zaproponowane przez MZO są bardzo korzystne dla spółki.

  • piszesz chłopie takie bzdury,że sie w głowie nie mieści. Jak może opłacac sie umowa gdzie gmina za ukraińca placi firmie konsultingowej 8500zl a zwykły wołominiak dostaje 2 tys. Brak ci chyba klepki

   • Monika, ja płacę swoim pracownikom dużo więcej. Na sortowni mam 30 osób. Każda z nich zarabia 87 zł na godzinę brutto, policz sobie ile to wychodzi dziennie i miesięcznie. MZO trafiło dobrą okazję, 27 brutto to jak za darmo przy kosztach które ponoszę na mojej sortowni.

 11. W uberze i taxifi zarabiam w okolicach 30-40 zł brutto na godzine. Praca w czystym samochodzie z miłymi ludzmi. Do sortowni nie pojde nawet za 80 zł na godzine.

 12. Kierowco, rozumiem Cię doskonale. Sam mam kolegę który ma wielką firmę budowlaną. Pomocnik majstra zarabia u niego 105 zł na godzinę i to NETTO. Niestety nie każdy ma prawo jazdy lub siłę do pracy na budowie. Dobrze że są sortownie takie jak moja gdzie mogę pracownikom zapłacić 87zł/h. Wszyscy są zadowoleni.

 13. Też mam sortownię na Podkarpaciu mam 30 pracowników każdy z nich zarabia po 120 zł na godz. też uważam że MZO robi świetny interes , prezes super, burmistrz super, tak trzymać

  • Janusz, zapomniałeś się ucieszyć z popularności Wieści. Przecież sortownia jest na Podkarpaciu, a to daleko jest, chociaż nie za granicą.

 14. Mam nadzieję , że już za 25 dni pożegnamy naszą piękną Elę Burmistrz zwaną wiewiórką. Na sam począteczek nowy burmistrz zrobi sobie kontrolę z przed całych czterech latek urzędowania naszej wiewióreczki z resztą sfory urzędniczej.

  • No film z kwietnia ubiegłego roku, z tego co wiem sprawą już dawno zajęły się odpowiednie służby a między innymi przez to wyleciał poprzedni dyrektor zakładu. Widać, że wybory się zbliżają i trzeba obsmarować innych, w innym wypadku film błąkałby się już wcześniej po sieci ale ktoś cwany wykorzystuje go dopiero teraz.

 15. Ela świeci swoim licem na banerach ciekawe czy za swoje je kupila czy znowu za nasze. Setki gazet wydała za nasze pieniądze,zeby sie reklamowac i ten ekran na urzędzie. Jak mozna byc tak niegospodarnym burmistrzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj