Marki: 400% podwyżka opłat za śmieci!

5

Na sesji 8 marca radni podjęli uchwałę podwyższającą mieszkańcom stawkę za odbiór odpadów o ponad 400 proc. Wszystko przez horrendalne stawki jakie zażyczyły sobie firmy w przetargu na obsługę Marek. Ile teraz zapłaci mieszkaniec za wywóz śmieci?

Najtańsza oferta ogłoszonego przez władze miasta przetargu opiewała na ponad 1.404.000 zł w stosunku do kwoty około 350.000/mc do tej pory. To ponad 400 procent więcej od tego co Marki płaciły do tej pory.

Dyskusja na komisjach i sesji była tym razem wyjątkowo zaciekła. Analizowano, wymieniano się argumentami, przedstawiono wyliczenia i prognozy, aż wreszcie zdecydowano, że opłata za śmieci będzie powiązana ze zużyciem wody. Takie rozwiązanie zdaniem władz miasta daje pełną weryfikację rzeczywistej liczby mieszkańców, a także przyczyni się do bardziej ekologicznego zużycia wody. Jako minus tego rozwiązania podano konieczność składania deklaracji co roku przez właściciela posesji.

Jak liczono, gdyby stawkę za odpady wyznaczono od osoby, każdy mieszkaniec zapłaciłby 31 zł/m-c lub 63 zł/mc w przypadku braku segregacji (to stawki maksymalne), a gmina do systemu musiałaby dołożyć ponad 3 mln zł. Marki to miasto o dużej liczbie osób mieszkających tymczasowo, niezameldowanych, za których śmieci płaciliby inni.

W przypadku uzależnienia stawki za odbiór śmieci od ilości zużytej wody, miasto maksymalnie mogłoby ustalić stawkę 11,18 zł za każdy m3 lub 22,37 zł/m3 przy braku segregacji. Ustaliło stawkę 10,50/m3 i 21,65 /m3. To oznacza dla osoby samotnej średnio zużywającej wodę stawkę 31,50 zł/mc a dla rodziny 2+2 o średnim zużyciu wody stawkę ok. 126 zł/mc. (…)

Więcej na łamach Wieści.

5 KOMENTARZE

  1. Najwięcej zapłacą osoby mające dzięki. Bo ktoś z bardzo małym rozumkiem wymyślił opłaty za śmieci od zużycia wody. Podliczmy pranie i codzienne kąpanie. To jest jawne okradanie uczciwych mieszkańców Marek

  2. Może zaczniemy skupować śmieci z innych miast czy wsi i wystawiać zamiast 3 worków 30 bo i tak zapłacimy od zużycia wody. Przy okazji może się da zarobić. Zobaczymy co wtedy Sz. Rada Miasta wymyśli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj