Ustawa do poprawki!

Ustawa do poprawki!

Nareszcie powstał nowy projekt ustawy o utrzymaniu, czystości i porządku w gminach, w części poprawiający zapisy, które doprowadziły gminy do konieczności uchwalenia drastycznych podwyżek cen za odbiór śmieci. Nowe propozycje dotyczą między innymi zniesienia regionalizacji w zakresie przekazywania odpadów zmieszanych czy umożliwienia gminom wprowadzenia dopłat do stawek za śmieci. Czy to pomoże zatrzymać rozpędzony mechanizm podwyżek? Burmistrza Zielonki Kamila Iwandowskiego zapytała o to red. Julita Mazur. (…)

Wiedząc o tym być może właśnie dlatego ustawodawca postanowił skorygować nieszczęsną ustawę o utrzymaniu, czystości i porządku w gminach. Zapowiada ona zmiany między innymi w kwestii RIPOKów. Ma znieść obowiązek regionalizacji w zakresie konieczności przekazywania bioodpadów, czy np. niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Podyktowane jest to zauważalną monopolizacją rynku. Po wprowadzeniu zmian odpady te będą mogły być przekazywane do instalacji położonych na obszarze całego kraju. Przepisy te mają jednak wejść w życie z dniem 30 czerwca 2021 r. 

– Mam nadzieję, że te przepisy wejdą w życie jak najszybciej, bo jako samorządowcy od dłuższego czasu zwracamy uwagę na te problemy. Rejonizacja w tej dziedzinie powoduje, że ceny rosną w niekontrolowany sposób. Teraz firmy organizujące odbiór odpadów mają do dyspozycji kilka instalacji, które dyktują niebotyczne ceny. Rzeczywiście, jeśli rynek zostanie uwolniony, a bardzo na to liczę, to konkurencja zacznie wzrastać, a ceny – mam nadzieję – maleć.

W projekcie zaproponowano też zapis, według którego rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o dopłacie ze środków własnych, pozyskanych ze sprzedaży surowców wtórnych i produktów przygotowanych do ponownego użycia do stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości.

– W Zielonce na szczęście ceny za odbiór odpadów nie wzrosły aż tak drastycznie – bo o 83 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jak wiemy, w okolicznych gminach podwyżki sięgają nawet 400 proc. Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(5) Comments

 1. zibi

  Czy ktos sobie zadał pytanie, dlaczego nagle od około pół roku tak drastycznie ceny podniesli wykonawcy usługi. Dlaczego przez kilka lat to jeszcze normalnie wygladało. czy tu aby nie mamy do czynienia ze zmowa wykonawców na poziomie nawet krajowym. Rynek został podzielony a teraz ceny do nieba. Zaczeli palic składowiska, a moze przestali część odpadów nielegalnie utylizowac i to podniosło/urealniło koszty ??. tak czy tak temat jest do bardzo dokładnego przejrzenia, jezeli ceny usługi rosna o 50, 100 a i wielokrotnie jeszcze wiecej procent. Gdzie jest UOKIK,NIK i CBA ???????

 2. mark

  Zyskały te gminy które zainwestowały w ripoki, teraz mogą czuć bezpieczeństwo w temacie składowania u nas tylko polityka i lans ...

 3. Ola

  Te podwyżki to efekt zmowy cenowej firm wywozowych, narzuciły one wyższą cenę gminom a te ratują się podwyższając cenę usług mieszkańcom.

 4. mark

  tak- Wołomin bardzo elegancko w ripok zainwestował- kupując przestrzały nie spełniający wymagań i norm projekt za kase z nieba, budując to za cene 30 domów z działkami w strefie ochronnej rzeki- tak trzymać . Zmień nick mark i sie za mnie nie podszywaj, prosze.

 5. Marek

  A ilu jest mieszkańców zielonki ? Skoro kwota z przetargu wyniosła 4.000.000 A opłata ma być 22pln ? Czyżby 15.000 ? Tyle było 6 lat temu. Proszę o wyjaśnienie tego. Ile osób czy firm jeszcze płaci za śmieci niesegregowane ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *