Kolejne inwestycje

0

Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk w rozmowie z Eweliną Dzięcioł opowiada o inwestycjach, na które czeka wielu mieszkańców miasta. Rozpoczęto budowę nowej szkoły, a już niebawem w mieście pojawi się więcej zielonych stref rekreacyjnych. Ciekawym pomysłem jest również wprowadzenie nowej, elektronicznej karty mieszkańca.
Niebawem w Ząbkach powstanie kolejna szkoła.
– Mamy już podpisaną umowę na budowę Szkoły Podstawowej nr 4, która będzie się znajdowała po południowej stronie Ząbek. Szkoła pomieści tysiąc uczniów i około 130 przedszkolaków. Inwestor wszedł już na plac budowy i zgodnie z założeniami obiekt zostanie ukończony do września 2020 r. W ramach tej inwestycji wykonana zostanie także największa w mieście hala sportowa o długości ponad 56 metrów. Będą się tu mogły odbywać ogólnopolskie i międzynarodowe rozgrywki sportowe. Podpisaliśmy właśnie w tej kwestii porozumienie z Polskim Związkiem Koszykówki. Mamy również nadzieję, że uda nam się uzyskać od Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 50% do budowy hali sportowej. Jeśli zaś chodzi o sam budynek szkoły, to złożyliśmy w tej sprawie wniosek o dofinansowanie z rezerwy rządowej. W tym przypadku istnieje możliwość pozyskania przez nas dofinansowania w wysokości 5 mln zł. Łącznie na budowę nowej szkoły złożyliśmy wnioski na dofinansowanie w wysokości ok. 12,5 mln zł. Przy szkole będzie pełna infrastruktura sportowa, boiska i dwa place zabaw, jeden dla potrzeb przedszkola a drugi ogólnodostępny.
Szkoła to aktualnie najważniejsza, ale chyba nie jedyna inwestycja w Ząbkach
– Aktualnie zajęliśmy się również wykonywaniem kanalizacji deszczowej. To zadanie jest finansowane głównie ze środków zewnętrznych (85% stanową środki unijne). Planujemy wszystko wykonać do końca 2020 r. Koszt tego zadania to 40 mln zł. Oczywiście po wykonaniu kanalizacji deszczowej zajmiemy się budową dróg. 12 kwietnia złożyliśmy w tej sprawie wniosek do wojewody mazowieckiego. Chodzi o dotacje z rządowego programu budowy dróg lokalnych gminnych i powiatowych. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać w tym przypadku dofinansowanie w wysokości 50% i wówczas kompleksowo w mieście wykonana zostanie kanalizacja deszczowa wraz z nowymi drogami. Kolejnym zadaniem, na które udało nam się pozyskać dodatkowe środki finansowe, jest projekt rozwoju terenów zielonych na terenie miasta Ząbki. Wniosek pierwotnie opiewał na 5 mln zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie zewnętrzne. Teraz zawnioskowaliśmy o dodatkowe 3 mln 300 tys. zł z przeznaczeniem na tzw. małą architekturę (30%) i zieleń (70%). W ramach tego projektu zagospodarujemy skwery, utworzymy nowe place zabaw oraz zrewitalizujemy park miejski, w którym powstanie tężnia. W parku miejskim ustawimy dodatkowe ławeczki i zasadzimy więcej różnorodnych kwiatów. Pod drzewami najprawdopodobniej zasadzimy bluszcz, który nie tylko pięknie wygląda ale także pochłania zanieczyszczenia powietrza. Planujemy również liczne nasadzenia zieleni w całym mieście. Przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim Drewnica powstanie fontanna posadzkowa i dodatkowe miejsce do rekreacji. Na skwerze przy ulicy Gałczyńskiego utworzymy miejsce do wypoczynku wraz z placem zabaw. Z kolei przy ulicy Żołnierskiej zagospodarujemy teren o powierzchni 9 ha. To potężna przestrzeń, na której wybudujemy pumptrack z trasami rowerowymi, placem zabaw dla dzieci, ławkami i ścieżkami. Będzie to idealny teren rekreacyjny dla mieszkańców. Zagospodarujemy też zielenią skwer przy centrum handlowym na Powstańców. Zależy mi na estetyce miasta, dlatego zatrudniliśmy z Urzędu Pracy dodatkowych pracowników, którzy zajmują się codziennym sprzątaniem przestrzeni publicznej. Wcześniej te prace wykonywały 3 osoby, teraz będzie to 8 pracowników. Oczywiście oprócz tych osób mamy również referat drogownictwo, który zajmuje się między innymi sprzątaniem ulic gminnych.
Zmieni się również pasaż przy ulicy Orlej.
– Tak, realizujemy też w chwili obecnej projekt parkingów typu Parkuj i Jedź zlokalizowanych w pobliżu przystanku kolejowego i pasażu przy ulicy Orlej. Będą to dwa parkingi: podziemny liczący około 112 miejsc oraz naziemny przeznaczony dla około 50 pojazdów. Dodatkowo w części parkingu podziemnego umieścimy dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Ta inwestycja ma się zakończyć we wrześniu tego roku. Na powierzchni pasażu zamontowana zostanie też ozdobna fontanna, dodamy więcej ławeczek i zieleni. Czytaj wiecej

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj