Coraz więcej porodów

0

Oddział położniczo-ginekologiczny wołomińskiego Szpitala Powiatowego od grudnia 2001 r. funkcjonuje pod kierownictwem dr n. med. Ryszarda Stańczaka, specjalisty położnictwa i ginekologii oraz medycyny społecznej. Dr Ryszard Stańczak jest wołominianinem. Po ukończeniu studiów w Warszawskiej Akademii Medycznej przez 20 lat zdobywał szlify w I Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej przy Placu Starynkiewicza. Wrócił do Wołomina po wygraniu konkursu na stanowisko ordynatora tutejszego oddziału położniczo-ginekologicznego i to właśnie tu realizuje swą pasję oraz przeznaczenie służąc mieszkańcom powiatu wołomińskiego. W rozmowie z Eweliną Dzięcioł dr Ryszard Stańczak opowiedział m.in. o tym dlaczego coraz więcej pań spoza naszego powiatu decyduje się rodzić w Wołominie. (…)

Czy Pana zdaniem rządowy program „Rodzina 500 plus” faktycznie wpłynął na zwiększenie liczby porodów?

– Trudno się wypowiadać w tej materii, ale trzeba się liczyć z tym, że tych porodów mimo programu „500 plus” będzie coraz mniej. Teraz rodziły kobiety z wyżu demograficznego, który miał miejsce w latach 80. Najbliższe lata nie przedstawiają się już tak optymistycznie, ponieważ w wiek rozrodczy wchodzić będą panie, które urodziły się w latach 90., czyli w okresie niżu demograficznego. Program niestety nie jest w stanie zapełnić tej dziury statystycznej.

Pamięta Pan największy poród jaki udało się panu przyjąć?

– Tak, to było jakieś 7 lub 8 lat temu. Pacjentka z Ostrówka urodziła drogami natury dziecko, które ważyło około 5.330 kg. Wszystko zakończyło się szczęśliwie i duma rozpierała całą gminę Klembów. Pojawiła się wtedy nawet jakaś relacja w telewizji. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich lat notujemy coraz większą liczbę dzieci z wysoką masą urodzeniową powyżej 4 kg. Kiedyś noworodek 4 kg był rzadkością, a teraz ilość tego typu porodów to około 15%. Z jednej strony jest to radość z dużego, zdrowego noworodka, ale z drugiej strony musimy sobie też zdawać sprawę z tego, że fizjonomia Polek (zwłaszcza budowa miednicy) jest przystosowana do rodzenie dzieci z wagą 3.500 kg. Każdy większy poród niesie ze sobą ryzyko powikłań i zwiększony odsetek cieć cesarskich, ponieważ kobiety nie są w stanie urodzić siłami natury tak dużego dziecka.

W jakim wieku kobiety najczęściej decydują się na urodzenie dziecka? Ponoć teraz coraz więcej jest porodów kobiet po 30-tce. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj