Koniec z kredytami

1

Znowelizowana ustawa o finansach publicznych może skomplikować budżety wielu gmin. Co prawda nowe przepisy zaczną w pełnym zakresie obowiązywać dopiero od 2026 r., ale zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej samorządy już teraz powinny na bieżąco i zdecydowanie bardziej uważnie analizować swoje zdolności do zaciągania i spłaty finansowych zobowiązań.

Regulacje zmieniły chociażby zasady zaciągania i spłaty pożyczek i kredytów czy sposób ustalania maksymalnego wskaźnika spłaty zobowiązań w kolejnych latach. Nowe przepisy mają za zadanie ograniczyć długi samorządów. Wielu włodarzy powinno zatem już teraz zastanowić się nad tym, czy nie przyszła pora na zaciśnięcie pasa i o wiele bardziej przemyślane inwestycje.

Przed takim dylematem stoi chociażby gmina Poświętne. – W tej chwili nasze wskaźniki, że tak powiem „nie krzyczą”. Mamy jeszcze troszeczkę luzu i możemy wziąć mały kredyt, ale po wprowadzeniu zaległości pożyczek i kredytów w nowej Wieloletniej Prognozie Finansowej okaże się, że możemy mieć wszystko „na czerwono” – oznajmiła podczas ostatniej sesji Rady Gminy Poświętne skarbnik Katarzyna Godlewska. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj