Spór o targowiska

1

Co zrobić z handlem na targowiskach w czasie epidemii? Bezskutecznie głowią się nad tym samorządowcy i eksperci, a kupcy i klienci już wymyślili ciekawe inicjatywy.

Co prawda minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował: „W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców, apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się” – problemem w takich miejscach pozostaje zachowanie odpowiedniej odległości czy przekazywanie sobie gotówki, na której jak wiemy, przenoszony jest wirus.

Na fb burmistrz Elżbieta Radwan poinformowała: „Targowisko miejskie przy ul. 1 Maja w Wołominie pozostaje zamknięte do odwołania! Surowe zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dn. 25.03.2020 r. jednoznacznie wskazują, że nie możemy otworzyć targowiska w takiej formule do jakiej przywykliśmy. Jednocześnie informujemy, że podjęliśmy szereg działań w celu zweryfikowania możliwości uruchomienia choćby części terenu przeznaczonego na targowisko. Ostateczne decyzje muszą być zgodne z przepisami obowiązującego prawa, ale przede wszystkim muszą chronić zdrowie i życie naszych mieszkańców, zarówno kupujących, jak i sprzedających.”

Jak przekazała Włodarka, o zajęcie jednoznacznego i spójnego stanowiska względem działalności miejskich targowisk i bazarów poprosiła premiera, wojewodę, Głównego Inspektora Sanitarnego, a nawet starostę wołomińskiego!

Brak jednoznacznych działań i decyzji nie spodobał się niektórym mieszkańcom, którzy zauważają w komentarzach, że targowisko w Wołominie niby jest zamknięte, ale nikt nie usuwa handlujących przed nim kupców. Inni piszą: „Brzmi to jak „wystosowaliśmy pismo do instytucji, które dadzą nam podkładkę, żebyśmy za nic nie odpowiadali”. Wystarczyłoby odpowiednio oznaczyć gdzie mają być stanowiska sprzedawców, nawet taśmami rozgrodzić „kolejki” do konkretnych stanowisk i byłoby ok. Ludzie już są na tyle rozsądni, że by się zdyscyplinowali.”

„Swoją drogą próbuję sobie wyobrazić jak Premier dostaje to pismo, czyta i zaczyna się uśmiechać… ryneczek w Wołominie sprawą wagi państwowej. Normalnie temat na okładkę Chwili dla Ciebie. „Śmiechom nie było końca” – niektórzy będą wiedzieli o co chodzi…” – pisze kolejny mieszkaniec. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj