Nauczyciele kontra burmistrz

Nauczyciele kontra burmistrz

„(…) nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za zrealizowane w tym okresie godziny ponadwymiarowe, ustalone zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektora szkoły” – tak brzmi sentencja pisma z Ministerstwa Edukacji, skierowanego do burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan. Gmina Wołomin jako jedyna w rejonie od marca br. nie wypłaca bowiem nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Kilka dni temu nauczyciele wysłali do burmistrz ostatnie wezwanie do zapłaty – zaznaczając, że jest to pismo przedsądowe.

Temat powrócił na poniedziałkowej sesji i stał się powodem utarczek słownych pomiędzy radnymi a włodarzami miasta. W czasie składania sprawozdania przewodniczący komisji edukacji Karol Cudny zwrócił uwagę na fakt, że nadal nie wypłacono wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe nauczycielom wołomińskich szkół, którzy zdecydowali się wysłać burmistrz ostatnie wezwanie do zapłaty.

Wchodząc w słowo koledze, przewodniczący Rady Marek Górski podkreślał, że w wołomińskiej oświacie nie dzieje się tak źle, skoro niedawno otwarto przedszkole i wyremontowano szkołę. Jak mówił, trzeba się tym chwalić i być z tego dumnym. Próba zmiany tematu nie udała się jednak, i radny Karol Cudny dalej kontynuował omawianie problemu, którym żyje ostatnio gminna oświata.

– Możemy wybudować piękny budynek, tylko musimy mieć w środku kadrę, zaangażowaną i sprawiedliwie opłacaną – odpowiedział przewodniczącemu, dodając: – Mamy sytuację, w której nauczyciele mają niewypłacone pieniądze za swoją pracę. Mamy sytuację, gdzie nauczyciele wprost mówią o ostatnim wezwaniu przedsądowym do zapłaty, wystosowanym kilka dni temu do burmistrza. Wiemy o tym, że pedagodzy odchodzą ze szkół – przypomniał, zauważając, że z wypłatami wynagrodzenia nauczycielom nie miały problemu inne gminy. Przytaknęli mu w tym inni radni. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(5) Comments

 1. Gutek

  Ela nie ma czym płacić bo przesunęła i utopiła pieniążki edukacyjne w innych tematach "społecznych". Razem z Bonecką robią takie szachrajstwa finansowe w edukacji. Tylko rzetelna i dogłębna kontrola w ZEASiE u Boneckiej wyjaśni sprawę. No i koniec ręcznego sterowania pani burmistrz, wzywania na dywaniki dyrektorów szkół i.tp. Elżbieta Radwanowa to zakompleksione i nieudaczne ZŁO DLA Wołomina, uwierzycie to w końcu?

 2. Anita Ż

  Moj syn, uczeń szkoly pidatawowej nr 3 w trakcie pandemii mial tylko 1 przedmiot z nauczycielem online. Reszta zadawala tylko prace domowe. Niw robili wlasciwie nic. Jakim prawe zadaja nadgodzin? Za co?

 3. Alex

  I nie nadgodziny tylko godziny ponadwymiarowe. Gdyby jeszcze gmina miala placić nauczycielom faktycznie przepracowane w tym okresie nadgodziny to pewnie by z torbami poszla

 4. KamilP

  Godzina ponadwymiarowa jest oszczednoscia w etatach, lepiej dać nauczanie nauczycielowi na etacie niż szukać nowego, z czym jest ciężko. A jak wtedy wpływa to na jakość nauczania? Otóż bardzo, nauczyciel jest przemęczony, zazwyczaj zadawaniem prac domowych, a od uczenia są rodzice. Smutna rzeczywistość Ale jak jest mniej etatów w szkole, są niskie koszty jej funkcjonowania to pojawiają się premie dla dyrektorów i słupki ładnie wyglądają.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *