Cegła we wnętrzach – kiedy należy jej unikać?

0

Cegła we wnętrzach od kilku już lat cieszy się sporą popularnością. Choć kojarzona głównie ze stylem loftowym, przy odrobinie kreatywności staje się ciekawym uzupełnieniem każdego niemal stylu. Nadaje wnętrzom charakteru, ocieplając je i zdobiąc. Mimo to nie zawsze jest rozwiązaniem idealnym. O tym, kiedy należy jej unikać, piszemy w dzisiejszym artykule. Przeczytaj koniecznie.

W kuchni i łazience

Cegła pochłania wilgoć i tłuszcz, co sprawia, że lepiej unikać jej w kuchni czy łazience. Owszem, zdarza się, że jest ona w kuchni stosowana, ale warto wiedzieć, że wymaga to profesjonalnej impregnacji i konserwacji. Często wykonywane musi być też jej czyszczenie, co również nie należy do łatwych zadań. To tyczy się wszystkich pomieszczeń w domu, bo również w sypialni czy salonie gromadzić się może na cegle kurz. Jeśli cenisz sobie wygodne rozwiązania, dobrze zastanów się nad cegłą.

W małych pomieszczeniach

Ceglane ściany są symbolem stylu industrialnego. Ten z kolei pochodzi z przestronnych loftów, do których daleko dzisiejszym niewielkim mieszkaniom w bloku. To właśnie tam, gdzie ogranicza nas metraż, lepiej powstrzymać się przed wyborem cegły. Optycznie zmniejszy ona i przytłoczy małe wnętrze, zamiast gwarantować mu obiecaną przytulność.

We wnętrzach bogato zdobionych

Cegła jest też sama w sobie rewelacyjną ozdobą. Definiuje przestrzeń i wprowadza określony styl. Jeśli więc mamy do czynienia z pomieszczeniem bogato zdobionym, wypełnionym licznymi dekoracjami i intensywnymi kolorami, cegły lepiej unikać. Sam styl loftowy, którego cegła jest wizytówką, jest minimalistyczny i dość oszczędny w zdobieniach.

Co zamiast cegły

Wiemy już, kiedy należy jej unikać. Przyjrzyjmy się teraz temu, czym możemy ją zastąpić, marząc na przykład o kuchni czy łazience w industrialnym stylu.

Ciemna podłoga i jasne ściany

Styl industrialny kocha przestrzeń. To wysokie sufity, otwarte wnętrza i znaczny metraż. Jeśli takie właśnie pokoje mamy do dyspozycji, możliwości jest wiele. W rzeczywistości jednak niewiele osób cieszyć się może pomieszczeniami o tak spektakularnych rozmiarach. Tu z pomocą przychodzi duet ciemna podłoga i jasne ściany, który zapewnia wrażenie wyższego sufitu.

Minimalizm

Oryginalnie, ale bez nadmiaru dodatków. Tym wyróżnia się styl loftowy. Duży nacisk kładzie się przez to na oszałamiające w swej formie meble czy lampy. Chcąc stworzyć przestrzeń w tym stylu, warto zwrócić szczególną uwagę na podstawowe elementy wyposażenia. Wyjątkowy charakter wniesie również ciemna podłoga ułożona w jodełkę. Świetny wybór dla stylu industrialnego.

Szkło, drewno i beton

Deski na podłodze to ciekawy wybór, ale dla kuchni czy łazienki równie niepraktyczny, co cegła na ścianach. Szukając kompromisu, warto zwrócić uwagę na panele winylowe. Dostępne są w sprzedaży nie tylko te imitujące drewno, ale i beton – jeden z ważniejszych symboli stylu loftowego. Dobrze komponowały się one będą w łazience ze szklaną kabiną prysznicową o metalowych elementach. Panele winylowe mają oczywiście również ten plus, że są wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości i niezwykle wytrzymałe na zniszczenia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj