Podział Mazowsza wzmocni nasz powiat?

13

PiS powraca do pomysłu podziału Mazowsza na dwa województwa. Samorządowcy związani z obecnymi strukturami województwa biją na alarm, prezentując także na łamach Wieści swoje racje, a my pytamy: czy na podziale nasz powiat straci czy może zyska?

Przypomnijmy, że po podziale jedno z województw obejmowałoby Warszawę i powiaty okalające (nowodworski, legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni), a drugie całą pozostałą część regionu (z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Radomiem i Siedlcami).

Pomysłodawcy podziału podkreślają, że taka zmiana administracyjna jest konieczna w kontekście dostępu do unijnych pieniędzy. Średnią dla Mazowsza zawyżają Warszawa i sąsiadujące z nią gminy. Tymczasem dochody pozostałej części województwa są porównywalne z regionami Polski wschodniej. Zamożność stolicy ma powodować, że do pozostałych miast i gmin województwa nie trafia tyle pieniędzy z programów pomocowych, ile faktycznie jest potrzebne.  (…)

Ciekawy pogląd na podział Mazowsza ma Dominik Kozaczka, były wołomiński radny, społecznik.

(…) W mojej ocenie dla powiatu wołomińskiego taka zmiana może być bardzo korzystna, ponieważ Warszawa i sąsiadujące z nią powiaty generują obecnie aż 87 procent dochodu z podatku CIT, który jest podstawą finansowania województwa. Z tego powodu stanowi to bardzo dobry kierunek. Dlaczego? Bo staniemy się częścią zdecydowanie najbogatszego województwa w Polsce. Warszawa i zachodnie powiaty są bardzo bogate oraz mają infrastrukturę zarządzaną przez województwo na bardzo wysokim poziomie, np. drogi. W takiej sytuacji naturalnym jest, że w tych aspektach nasz powiat zostanie pociągnięty do góry.(…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

13 KOMENTARZE

 1. Czy są jakieś wiarygodne wyliczenia i symulacje dla takiej sytuacji, czy jest to zwykła demagogia poparta jedynie własnymi domysłami, pana Dominika który tak właściwie nie wsławił się niczym wielkim podczas gdy zasiadał jako radny w wołomińskiej radzie. Czy ktoś przeliczył jakiego rzędu będą wpływy, czy ktoś sprawdził jak wysokie daniny oraz janosikowe będzie płacić w takiej sytuacji nowe województwo i czy nie będzie to tzw. skórka za wyprawkę, bo polityczny podtekst związany z chęcią przejęcia władzy przez PIS w Warszawie jest powszechnie znany.
  Czy jest na tym forum jakiś autorytet ekonomiczny, który chciałby się obiektywnie w tej sprawie wypowiedzieć?

 2. Odsunięcie od władzy wieprza Struzika który nic kompletnie nic dla powiatu nie zrobił jest wartością samą w sobie.
  Gorzej nie będzie a może być tylko lepiej

 3. Ty chyba prosto ale w łeb gdzieś przywalił – a coś więcej z argumentów możesz podać, czy tylko taki co to swój swojemu wypomni „a to się świnia nachapała już”

 4. Wszystko to strasznie cukierkowe: podział’ WOŁMIN w Wawie, chajs dla wołmina….
  Tylko co z tego jak od wielu lat robi sie wszystko, żeby w wołminie rozwoju nie było a podział naszego powiatu przebiegnie tak, że Radzymin Marki i Ząbki- do warszawskiej strefy wsjdą- a wołmin zostanie wykluczony???
  Skończą sie wtedy jakiekolwiek pieniądze,v nie mówiąc o firmach które są głównym dostarczycielem do wołmińskiej skarbówki chajsu z podatków
  Ja – to nawet bym tak chciał. Wyszło by wtedy ile to miasto jest warte i jaki ma potencjał. I pewnie wyszłoby- że gówno jest warty- bo piniędzy na urzędnicze wiktuały- zabrakłoby szybciutko, a o inwestyxjach- przez 10 lat można bybyło zapomnieć

 5. Ciekawe czy Pan Dominik nie ma cieplej posadki od PiS? Czy liczy na ciepłą posadkę?
  Może liczy że w Nowym województwie z ramienia PiS będzie radnym sejmiku?
  Nowe województwo to miliony zł wydane na armię urzędniczą. Marszałek, radni i cała obsługa po co to komu. PiS zadłużył nasze Państwo po uszy a teraz zniszczy przez obostrzenia doszczętnie małe firmy. Kto będzie płacił podatki na kolejnych urzędników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj