Podział Mazowsza wzmocni nasz powiat?

Podział Mazowsza wzmocni nasz powiat?

PiS powraca do pomysłu podziału Mazowsza na dwa województwa. Samorządowcy związani z obecnymi strukturami województwa biją na alarm, prezentując także na łamach Wieści swoje racje, a my pytamy: czy na podziale nasz powiat straci czy może zyska?

Przypomnijmy, że po podziale jedno z województw obejmowałoby Warszawę i powiaty okalające (nowodworski, legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni), a drugie całą pozostałą część regionu (z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Radomiem i Siedlcami).

Pomysłodawcy podziału podkreślają, że taka zmiana administracyjna jest konieczna w kontekście dostępu do unijnych pieniędzy. Średnią dla Mazowsza zawyżają Warszawa i sąsiadujące z nią gminy. Tymczasem dochody pozostałej części województwa są porównywalne z regionami Polski wschodniej. Zamożność stolicy ma powodować, że do pozostałych miast i gmin województwa nie trafia tyle pieniędzy z programów pomocowych, ile faktycznie jest potrzebne.  (…)

Ciekawy pogląd na podział Mazowsza ma Dominik Kozaczka, były wołomiński radny, społecznik.

(…) W mojej ocenie dla powiatu wołomińskiego taka zmiana może być bardzo korzystna, ponieważ Warszawa i sąsiadujące z nią powiaty generują obecnie aż 87 procent dochodu z podatku CIT, który jest podstawą finansowania województwa. Z tego powodu stanowi to bardzo dobry kierunek. Dlaczego? Bo staniemy się częścią zdecydowanie najbogatszego województwa w Polsce. Warszawa i zachodnie powiaty są bardzo bogate oraz mają infrastrukturę zarządzaną przez województwo na bardzo wysokim poziomie, np. drogi. W takiej sytuacji naturalnym jest, że w tych aspektach nasz powiat zostanie pociągnięty do góry.(…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(13) Comments

 1. kasienka

  Czy są jakieś wiarygodne wyliczenia i symulacje dla takiej sytuacji, czy jest to zwykła demagogia poparta jedynie własnymi domysłami, pana Dominika który tak właściwie nie wsławił się niczym wielkim podczas gdy zasiadał jako radny w wołomińskiej radzie. Czy ktoś przeliczył jakiego rzędu będą wpływy, czy ktoś sprawdził jak wysokie daniny oraz janosikowe będzie płacić w takiej sytuacji nowe województwo i czy nie będzie to tzw. skórka za wyprawkę, bo polityczny podtekst związany z chęcią przejęcia władzy przez PIS w Warszawie jest powszechnie znany. Czy jest na tym forum jakiś autorytet ekonomiczny, który chciałby się obiektywnie w tej sprawie wypowiedzieć?

 2. Ferenc

  To jest dylemat kto przep---doli tutejsze pieniądze: cwany cesarz struzik, czy niedorobiony stołeczny rafałek, który za nic nie odpowiada.

 3. Pro100wryj

  Odsunięcie od władzy wieprza Struzika który nic kompletnie nic dla powiatu nie zrobił jest wartością samą w sobie. Gorzej nie będzie a może być tylko lepiej

 4. Pro100w_pajaca

  Ty chyba prosto ale w łeb gdzieś przywalił - a coś więcej z argumentów możesz podać, czy tylko taki co to swój swojemu wypomni "a to się świnia nachapała już"

 5. mark

  Wszystko to strasznie cukierkowe: podział' WOŁMIN w Wawie, chajs dla wołmina.... Tylko co z tego jak od wielu lat robi sie wszystko, żeby w wołminie rozwoju nie było a podział naszego powiatu przebiegnie tak, że Radzymin Marki i Ząbki- do warszawskiej strefy wsjdą- a wołmin zostanie wykluczony??? Skończą sie wtedy jakiekolwiek pieniądze,v nie mówiąc o firmach które są głównym dostarczycielem do wołmińskiej skarbówki chajsu z podatków Ja - to nawet bym tak chciał. Wyszło by wtedy ile to miasto jest warte i jaki ma potencjał. I pewnie wyszłoby- że gówno jest warty- bo piniędzy na urzędnicze wiktuały- zabrakłoby szybciutko, a o inwestyxjach- przez 10 lat można bybyło zapomnieć

 6. Wołominiak

  Ciekawe czy Pan Dominik nie ma cieplej posadki od PiS? Czy liczy na ciepłą posadkę? Może liczy że w Nowym województwie z ramienia PiS będzie radnym sejmiku? Nowe województwo to miliony zł wydane na armię urzędniczą. Marszałek, radni i cała obsługa po co to komu. PiS zadłużył nasze Państwo po uszy a teraz zniszczy przez obostrzenia doszczętnie małe firmy. Kto będzie płacił podatki na kolejnych urzędników?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *