Kurs operatora żurawia – jak i gdzie go zrobić?

0

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń operator żurawia może liczyć na średnie wynagrodzenie w okolicach 4300 zł. Jednak aż 25% osób pracujących na takich stanowiskach zarabia powyżej 5500 zł. Na jeszcze większe zarobki może liczyć operator żurawia za granicą. Sprawdźmy więc, jak zrobić kurs operatora żurawia i ile będzie nas kosztować takie szkolenie.

Kursy na żurawie – jakie są ich rodzaje?

Pod pojęciem żurawia może kryć się kilka typów tego rodzaju urządzeń dźwigowych. Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu operatora żurawia mają do wyboru:

  • Kurs operatora żurawi wieżowych i szybkomontujących – To największy, stacjonarny typ żurawi. Są one wykorzystywane przede wszystkim przy pracach budowlanych o dużej skali. Większość tego typu urządzeń w Polsce ma wysokość od 30 do 50 m. Zdarzają się jednak dużo wyższe żurawie wieżowe stosowane przy budowie na przykład drapaczy chmur. Do budowy najwyższych obiektów używa się żurawi dźwigowych o wysokości nawet powyżej 200 m.
  • Kurs operatora żurawi samojezdnych – jest to grupa mobilnych żurawi o stosunkowo niewielkim zasięgu ramienia i udźwigu. Aby poruszać się żurawiem samojezdnym po drogach publicznych, poza takim kursem wymagane jest jeszcze prawo jazdy kategorii C.
  • Kurs na żuraw przenośny HDS – są to przede wszystkim niewielkie żurawie montowane na naczepach samochodów ciężarowych. Żurawie HDS służą do sprawnego załadunku i rozładunku dużych i ciężkich elementów.

Jak wygląda kurs na żurawie?

Niezależnie od wybranej grupy urządzeń kurs na operatora żurawia ma podobny przebieg. O to, jak wygląda kurs na żurawie, zapytaliśmy jednego z doświadczonych instruktorów z firmy https://www.kursylektor.plCałość podzielona jest na zajęcia teoretyczne i praktykę. Z racji obecnej sytuacji epidemiologicznej część teoretyczną można odbyć online. Z kolei zajęcia praktyczne odbywają się w trybie indywidualnym na naszym poligonie. Posiadamy własny, nowoczesny park maszyn. Każdy kursant może więc liczyć na pełen wymiar zajęć teoretycznych na porządnym sprzęcie. Po ukończeniu kursu czeka nas jeszcze państwowy egzamin. Podobnie jak sam kurs jest on podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Po jego pomyślnym zdaniu kursant otrzymuje stosowne uprawnienia z Urzędu Dozoru Technicznego. Co ważne, są one wystawiane bezterminowo, nie ma więc konieczności odnawiania tych uprawnień.

Cena kursu na operatora żurawia

Sprawdźmy teraz, ile kosztują poszczególne szkolenia na operatora żurawia. Cena kursu na żurawie zależy oczywiście od wybranej klasy urządzeń. Najdroższy jest kurs operatora żurawia wieżowego. Jego aktualna cena to nieco ponad 2300 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze koszt badań lekarskich (wymagane przy każdym kursie na ciężki sprzęt). Koszt takiego badania to około 180 zł. Łącznie na kurs operatora żurawia wieżowego wydamy więc około 2500 zł. Kwota ta może się początkowo wydawać wysoka, pamiętajmy jednak, że specjalista na takim stanowisku może liczyć na wysokie zarobki. Koszt takiego kursu będzie więc inwestycją, która zwróci się szybko.

Z mniejszym wydatkiem wiążą się kursy na inne grupy żurawi i urządzeń dźwigowych. Kurs operatora żurawi samojezdnych kosztuje w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych około 1500 zł. Natomiast kurs żurawi HDS montowanych na naczepach samochodów ciężarowych kosztuje 750 zł. W obu tych przypadkach do ceny kursu musimy doliczyć też koszt badań lekarskich.

Zarobki operatora żurawia

Wiele osób, które zastanawia się nad takim kursem, zadaje sobie na pewno pytanie, ile może zarobić operator żurawia? Kilka kwot padło już na samym wstępie naszego artykułu. Dane te pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w ramach którego ankietowanych było ponad 1 800 000 osób. Z zebranych w ten sposób informacji wynika, że operator żurawia wieżowego zarabia w Polsce średnio 4280 zł brutto, czyli 3105 zł netto. Pamiętajmy jednak, że jest to tak zwana mediana. Pensja większości osób wykonujących zawód operatora żurawia wieżowego mieści się w widełkach od 3 250 zł brutto do aż 5580 zł brutto. Według tego samego źródła ¼ operatorów żurawi wieżowych zarabia w Polsce od niecałych 6000 zł brutto wzwyż. Na jeszcze atrakcyjniejsze wynagrodzenie operator żurawia może liczyć w innych krajach Unii Europejskiej. W Europie Zachodniej lub krajach skandynawskich pensja operatora żurawia może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Widać więc, że cena kursu na operatora żurawia wcale nie jest wygórowana w stosunku do możliwości finansowych, jakie oferuje ten zawód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj