Kształtowanie postaw proekologicznych w Szkole Podstawowej w Zagościńcu

Kształtowanie postaw proekologicznych w Szkole Podstawowej w Zagościńcu

W Szkole Podstawowej w Zagościńcu działa prężnie koło naukowe Dzieciaki z energią.

Uczniowie pod opieką nauczycieli: p. Małgorzaty Gawryś, p. Moniki Lach i p. Bogumiły Jarosławskiej-Malinowskiej, biorą obecnie udział w drugim etapie V edycji konkursu „Być jak Ignacy”.

W etapie I budowali model wiatraka działającego na zasadzie wykorzystania energii odnawialnej.

W etapie II zgłębiają tajniki oszczędzania wody.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mogą:

  • w atrakcyjny sposób zdobywać wiedzę;
  • samodzielnie znajdować i porządkować bezcenne wiadomości dotyczące ekologii,
  • zmieniać myślenie swoje i innych na temat nawyków, przyzwyczajeń oraz stylu życia, a także zrozumieć mechanizmy rządzące relacją między istotami żywymi a ich otoczeniem po to, by za kilkadziesiąt lat móc, tak, jak obecnie, bez problemu wziąć prysznic, wypić szklankę wody, czy też oddychać czystym powietrzem.

Uczniowie poznają takie pojęcia jak zero waste czy cykl hydrologiczny, a także dowiadują się, ile procent ludzkości nie ma dostępu do wody. Zadają kreatywne pytania związane z ekologią, ekosystemem, bioróżnorodnością, zasobami energetycznymi czy też odnawialnymi źródłami energii. A przede wszystkim zastanawiają się, w jaki sposób skutecznie, realnie oszczędzać wodę.

Uczniowie są bardzo zaangażowani w konkurs, o czym świadczyć może to, że także w ferie aktywnie pracowali nad projektem.

W II etapie, rozwijaniu świadomości ekologicznej dzieci służyło między innymi spotkanie z p. Anną Sołoninko i Katarzyną Tymińską z Działu Marketingu i Promocji oraz Jarosławem Grochockim z Działu Eksploatacji Sieci Wodociągowej Wodociągu Mareckiego. W czasie jego trwania rozmawialiśmy m.in. o tym, skąd się bierze czysta woda w naszych kranach. Po owocnym spotkaniu planujemy stałą współpracę z tymi bardzo zaangażowanymi w propagowanie szacunku do środowiska i życzliwymi młodzieży osobami, m.in. w zakresie projektu Wodociągu Mareckiego: „KoloroWODAnki – szkoła dla przedszkola ” – polegającego na współtworzeniu przez dzieci i młodzież kilkunastostronicowej, zabawnej i edukacyjnej książeczki, która ma zawierać zadania, ciekawostki i kolorowanki dla przedszkolaków na temat wody.

Przed świętami Bożego Narodzenia koło naukowe przygotowało i wydało gazetkę pt. Fakcik, w której zawarte zostały zadania konkursowe dotyczące oszczędzania wody adresowane nie tylko do uczniów naszej szkoły, ale do całej lokalnej społeczności.

Aktualnie „Dzieciaki z energią” planują spotkanie z pracownikami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wołominie, podczas którego dowiedzą się w jaki sposób działa oczyszczalnia ścieków  „KRYM”.

Uczniowie przygotowują również obszerny projekt ekologiczny związany z problemem oszczędzania wody. Muszą pokazać i dokładnie objaśnić, jakie działania podejmują lub zamierzają podjąć w celu zmniejszenia zużycia wody. Praca ma dotyczyć działań możliwych do wprowadzenia w domu bądź szkole, i mieć charakter planu, tłumaczącego krok po kroku, jak wprowadzić w życie przedstawione założenia oszczędzania wody.

Udział w projekcie z pewnością pozostawi ślad w świadomości młodzieży i, miejmy nadzieję, zaowocuje proekologicznymi postawami w przyszłości. Zachęcamy inne szkoły do udziału w konkursie. Można dołączyć na każdym etapie jego trwania.

 

No Comments

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *