Nowe plany na Wołomin

3
smartcapture

W ubiegłym tygodniu władze Wołomina zorganizowały internetową dyskusję na temat projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wołomin wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Jak się okazuje, władze zamierzają część terenów przeznaczyć pod zabudowę produkcyjną, a inne wydzielić pod budownictwo wielorodzinne.

Ogólnie, zmiany w Studium pojawiły się na 9 obszarach. Na przykład część terenów w części północnej Czarnej i Helenowa gmina chce przeznaczyć pod zabudowę usługową i produkcyjną – chodzi o tereny dotychczas zapisane jako rolne. Zwiększono też obszar produkcyjno-usługowy przy ul. Niepodległości.

Także w centrum Wołomina, w okolicach ul. Parkowej dotychczasowy teren usług publicznych zostanie przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Natomiast teren gminny przy skrzyżowaniu ulic Zielona i Legionów został przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną (było jednorodzinną). Być może wówczas uda się go w końcu sprzedać.

Zmniejszono też obszar parku kulturowego w Ossowie.

Największą dyskusję wzbudziły plany zmiany charakteru terenu pomiędzy ul. Legionów i Prądzyńskiego z zabudowy pod usługi publiczne na teren mieszkaniowy z dopuszczeniem budynków wielorodzinnych. Władze miasta przychyliły się w ten sposób do wniosku dewelopera, wcześniej wykreślając jednak z projektu zapisy o możliwości budowy w tym miejscu budynków pow. 5 pięter.

Jeden z pasów działek w tym obszarze należy do gminy. Jak zauważono w dyskusji, jest on na tyle wąski, że trudno zmieścić w jego granicach nowoczesne przedszkole i plac zabaw (jak planują władze Wołomina). – Podnosicie wartość gruntu, a potem po wyższej cenie będziecie odkupywać od sąsiadów ten teren pod budowę przedszkola? 23 m szerokości na budowę przedszkola plus obiektów towarzyszących to decydowanie za mało. To działanie na niekorzyść gminy – uważa Dominik Kozaczka, były radny gminy.

Inwestycja w postaci przedszkola za 10 mln zł bez porządnego placu zabaw i parkingu to zdaniem mieszkańców wyrzucenie pieniędzy publicznych w błoto. Według przedstawionej kilka lat temu wizualizacji, przedszkole nie tylko nie posiadałoby komfortowego placu zabaw, ale za parking służyłby pracownikom i rodzicom obecny, zapełniony już parking osiedlowy przy okolicznych blokach. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

3 KOMENTARZE

  1. Trzymanie odpowiedniej wysokości zabudowy w odniesieniu do okolicznych budynków to jest Europa. A zaścianek i Azja to stawianie wysokich budynków bez ładu i składu, poszanowania kontekstu. Tak trzymać Wołomin, chcemy Europy nie Azji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj