Kołdra na lato – jakie powinna mieć cechy?

0
Beautiful young woman sleeping in bed

Letnie noce często powodują bezsenność, a to wszystko za sprawą wysokich temperatur. Często zasypiamy bez okrycia, a potem budzimy się w nocy i czujemy, że nam zimno. Z drugiej strony trudno nam zasnąć pod kołdrą, którą używamy cały rok. Ten impas może rozwiązać zamiana kołdry w tym okresie. Takie letnie rozwiązanie pozwoli na odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, temperatury – uda nam się zasnąć i spokojnie przespać całą noc. Jak jednak taka kołdra powinna wyglądać?

Rodzaj kołdry – jaki będzie odpowiedni na lato?

Wszystko zależy od wypełnienia kołdry – jedno będzie oferować świetne parametry izolacyjne i sprawdzi się szczególnie zimą, a drugie pozwoli na przewiewność cenioną latem. Kołdra ma największy wpływ na regulację temperatury w nocy – materac i poduszka do łóżka są tam głównie dla zdrowia kręgosłupa.

Jakie typy kołdry wyróżniamy?

  • Kołdra puchowa – jest to jeden z najbardziej uniwersalnych wyborów, a to wszystko przez jej wielofunkcyjność. Latem zapewniać będzie tak potrzebną cyrkulację powietrza, a zimą utrzyma całe ciepło przy nas. Świetnie również odprowadza wilgoć. Warto wybierać puch gęsi, gdyż jest najbardziej wytrzymały i sprężysty.
  • Kołdra z poliestru silikonowego – jest to wybór mniej uniwersalny, ale za to idealnie nadający się na lato. Jest bardzo lekka i delikatna, zapewniając jednocześnie świetną przewiewność. Z racji na wykorzystany materiał, kołdry te są w pełni antyalergiczne, co jest ich kolejnym atutem.
  • Kołdry bawełniane – jest to kolejny dobry wybór w czasie letnim. Nie należą one do najcieplejszych, ale też nie tego szukamy w tym okresie. Pozwalają jednak na dobrą cyrkulację powietrza i się bardzo przyjemne w dotyku.
  • Kołdra z pierza – jest to wyjście, którego powinniśmy unikać w ciepłe dni, za to lgnąć do niego w zimne okresy. Zapewnia bardzo dobrą izolację i właściwości termiczne.

Jak można zauważyć, najlepszym wyborem na lato będzie zakup kołdry z poliestru. Dobrym wyborem może okazać się też kołdra bawełniana. Dla uniwersalności warto wybrać model puchowy. Jednak wszystko to zależy też od oznaczenia cieplnego danej kołdry – jak to sprawdzić?

Skale cieplne kołdry – o co chodzi?

Istnieje wiele skal, które określają parametry termiczne kołder – od tych bardzo pobieżnych po profesjonalne. Sprawdźmy, jak je rozumieć.

Co mówią nam oznaczenia cieplne kołder?

  • Sezonowa skala ciepła – tej nie trzeba tłumaczyć. Producenci często zawierają na swoich produktach oznaczenie, które informuje nas wprost, czy dana kołdra będzie najlepsza w lecie, czy zimą.
  • Liczbowa skala ciepła – najczęściej można ją spotkać w przedziale od 1 do 6. Im wyższy numerek, tym cieplejsza będzie kołdra i bardziej odpowiednia na okresy zimne.
  • Skala TOG – to profesjonalna skala, która używana jest najwięcej w Wielkiej Brytanii i na zachodzie Europy. Skala zaczyna się od 3 TOG, które to oznaczenie miałaby bardzo lekka kołdra na lato. Kończy się na 16,5 TOG, które oznacza kołdrę bardzo ciepłą.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego materaca, jak na przykład firmy Hilding, jak i dobrej, dopasowanej do ciała poduszki, sen nie będzie dobry – nawet przy zastosowaniu świetnej kołdry. Dbanie o jakość snu ma wiele aspektów. Jest to często wręcz sport dla umysłu, gdyż tak dużo możliwości mamy do wyboru. Warto zaufać specjalistom, którzy pomogą nam w wyborze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj