Zasłony na przelotkach - co musisz wiedzieć

Zasłony na przelotkach – co musisz wiedzieć

Wieszanie firanek i zasłon w domu to zajęcie, które nie jest co prawda pracochłonne, jednak zazwyczaj jest ono dość niewygodne. Dlatego panie domu szukają pretekstu jak najrzadziej wymieniać te ozdoby okien. Tym bardziej, jeśli przyzwyczailiśmy się do wieszania zasłon za pomocą tzw. żabek. Jest jednak alternatywą, która znacznie ułatwia te domowe czynności, którą stanowią zasłony na przelotkach.

Czym są zasłony na przelotkach

Wybierając zasłony do domu, opieramy się już na tym, co mamy – czyli na karniszach. Na rynku zasłon wyróżniamy zasłony na przelotkach (kółkach), zasłony na szelkach, zasłony proste oraz zasłony z taśmą marszczącą. Dwie ostatnie stosuje się przy klasycznych karniszach, wykorzystujących żabki. Dwie pierwsze natomiast montowane są na karniszu w formie drążka, który jest mocowany do ściany lub sufitu. W takim przypadku zasłony należy przewlec przez karnisz.

Same firany lub zasłony na przelotkach posiadają wycięte otwory, najczęściej okrągłe, w górnej części, dodatkowo podklejone taśmą wzmacniającą. Takie otwory posiadają wspomniane przelotki (kółka). Otwory te, pozwalają nam zawiesił materiał na karniszu, bez konieczności uciążliwego wyciągania rąk oraz obarczania ciężarem naszego kręgosłupa (jak w przypadku żabek). Wystarczy tylko, że ściągniemy rurę karnisza ze wsporników, przeciągniemy kółka przez niego oraz odwiesimy spowrotem.

Same przelotki wykonywane są ze stali nierdzewnej lub plastiku. Dostępne są na rynku w wielu wzorach i kolorach, który z łatwością dobierzemy do odcienia naszego karnisza, dzięki czemu stworzą one jednolitą ozdobę w aranżacji okna.

Wieszanie i pranie

Wieszanie zasłon na przelotkach jest niezwykle proste i idealnie nada się dla ludzi starszych czy obarczonych rożnymi chorobami zwyrodnieniowymi. Docenią je również zwykłe panie domu, oszczędzając czas i energię. Do zawieszenia zasłon na przelotkach potrzebny nam będzie karnisz rurkowy, który jest mniejszy min. 1cm od samej przelotki, co umożliwi przesunięcie materiału zasłony po karniszu. Należy zamontować wsporniki podtrzymujące karnisz, w taki sposób, aby nie przeszkadzały one w użytkowaniu okna. Wsporniki powinny być otwarte tzn. nie blokować podniesienia rury bez użycia dodatkowych narzędzi. Wówczas wystarczy podnieść rurę karnisza, przewlec zasłonę i założyć znowu na wspornik. Dzięki temu zasłony będą wyglądały ładnie i równo. W przypadku tradycyjnego wieszania zasłon na żabkach ryzykujemy bowiem, że nie uda nam się rozprowadzić zasłony równomiernie.

Pranie zasłon na przelotkach jest równie proste, co ich wieszanie. Jednak trzeba pamiętać, że przelotek nie ściąga się do prania. Wymagają one zabezpieczenia w formie np. poszewki do poduszek, do której wkładamy całą zasłonę wraz z przelotkami. Zabezpiecza to przelotki przed uderzaniem w bęben pralki. Zasłony należy prać zgodnie z zaleceniem producenta, w zależności od użytego do nich materiału. Najczęściej jednak zasłony prane będą w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza. Przed praniem zasłony można wytrzepać z kurzu, ewentualnie namoczyć w wodzie z proszkiem lub płynem, natomiast po wypraniu należy suszyć je, rozwieszając na okno.

Zalety zasłon na przelotkach

Zasłony na przelotkach zdecydowanie przewyższają zasłony z żabkami. Rozważając kupno takich zasłon warto zwróci uwagę na ich wiele zalet tj.

  • wiele wzorów oraz kolorów

  • wygodne wieszanie

  • szybsze wieszanie

  • estetyczny wygląd

  • funkcję dekoracyjną

  • dopasowanie do każdej aranżacji i stylu wnętrza

  • brak zacinania się, odczepiania się czy opadania

  • łatwość rozsuwania oraz prostotę układania

Zasłony na przelotkach możecie kupić na stronie https://alena-firany.pl/zaslony-na-przelotkach.html

No Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *