Inteligentne dzwonki bezprzewodowe – jakie możliwości oferują?

0

Dzwonki do drzwi mogą być dziś częścią systemu automatyki domowej – łączyć się z WiFi, współpracować z domowym monitoringiem, czy przesyłać powiadomienia na telefon. Jak działają nowoczesne dzwonki i na jakie funkcjonalności warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Dzwonek bezprzewodowy – co to takiego?

Rozwiązania niewymagające okablowania na dobre zadomowiły się w polskim i światowym budownictwie. Dzwonki tego rodzaju są prostsze w montażu, a przez to znacznie tańsze od urządzeń przewodowych. Typowy dzwonek bezprzewodowy składa się z nadajnika (włącznika umieszczanego na zewnątrz) oraz odbiornika, który emituje sygnał dźwiękowy w momencie, gdy ktoś dzwoni do drzwi. Oba elementy komunikują się ze sobą drogą radiową, co umożliwia pracę na rozległej przestrzeni (nawet do 500 m) oraz szybki czas reakcji.

Dzwonki bezprzewodowe są zasilane bateriami lub z wykorzystaniem technologii zamieniającej energię mechaniczną na elektryczną. Energia ta wytwarzana jest w momencie naciśnięcia osoby dzwoniącej na nadajnik (zewnętrzny przycisk dzwonka). Dzwonki z nadajnikiem kinetycznym mogą funkcjonować przez wiele lat (nawet 25-30) bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. Jednocześnie ich cena (podobnie jak dzwonków bateryjnych) jest naprawdę niska. Dobrej jakości modele można kupić za mniej niż 100 zł.

Dodatkowe funkcjonalności – łączność z WiFi i monitoringiem

Współczesne dzwonki mogą stać się częścią większego systemu automatyki domowej. Zaawansowane modele są wyposażone w kamerę, która pozwala na obserwację strefy wejścia. Dzięki temu możesz  zobaczyć osobę dzwoniącą oraz całe jej otoczenie. Warto wybierać dzwonki o odpowiednio szerokim polu widzenia kamery oraz takie, które umożliwiają obserwację również w ciemności. Dużym udogodnieniem jest także czujnik ruchu, który pozwala zaalarmować, kiedy ktoś znajduje się w strefie wejścia.

Jednak największą zaletą dzwonków bezprzewodowych z WiFi jest możliwość zdalnej komunikacji. Nawet jeśli jesteś poza domem, możesz odebrać domofon i przywitać swoich gości korzystając ze smartfona. Dzwonek z kamerą jest wyposażony także w mikrofon i głośnik, co pozwala odbyć wideorozmowę z kurierem lub inną osobą, która próbuje dostać się do domu pod naszą nieobecność.

Bogaty wybór tradycyjnych i zaawansowanych dzwonków bezprzewodowych znajdziesz pod tym adresem: https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/akcesoria-elektryczne/dzwonki-bezprzewodowe.html

Jakie parametry dzwonka sprawdzić przed zakupem?

Na rynku dostępne są zarówno proste, funkcjonalne modele, jak i te wyposażone w wiele dodatkowych udogodnień. Niezależnie od wybranego rozwiązania, warto przyjrzeć się najważniejszym funkcjonalnościom dzwonka, tzn.:

  • Jakość wykonania – w tym przede wszystkim odporność nadajnika na czynniki zewnętrzne (wysokiej jakości materiał, dobre spasowanie elementów, a także odpowiednia klasa szczelności, gwarantująca ochronę przed deszczem i pyłem). Nie bez znaczenia jest także estetyka wykonania.
  • Możliwość regulacji głośności i dźwięku – dobre urządzenie powinno gwarantować wyciszenie dzwonka w razie potrzeby (np. podczas usypiania niemowlęcia) lub zwiększenie poziomu głośności, gdy w domu mieszkają seniorzy. Dobrym rozwiązaniem dla osób niedosłyszących będą natomiast urządzenia emitujące również sygnał świetlny.

Osoby, które są zainteresowane zakupem bardziej zaawansowane dzwonkami, powinny sprawdzić także:

  • Kąt widzenia kamery – optymalnym rozwiązaniem jest 100 –120°, jednak im większy kąt, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będzie kąt minimum 160° stopni, który pozwala zobaczyć sylwetkę osoby stojącej przed wejściem, a także całe jej otoczenie.
  • Rozdzielczość – aby rozpoznać twarz i zauważyć wszelkie szczegóły, warto wybierać urządzenia gwarantujące jakość obrazu na poziomie 1080 p.
  • Pamięć urządzenia, możliwość przechowywania i archiwizacji zapisanego materiału, na przykład na karcie SD.
  • Dodatkowe opcje bezpieczeństwa: czujnik ruchu, możliwość nagrywania w nocy (noktowizor), automatyczne powiadomienia w przypadku wykrycia sytuacji alarmowej.

Dzwonki bezprzewodowe oraz inne elementy automatyki domowej możesz kupić w sklepie internetowym Eltrox: https://www.eltrox.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj