Wojsko stało się modne

1

Nawet pandemia nie przeszkodziła w udanej rekrutacji do armii. W 2019 r. wojsko przeszkoliło ponad 7 tys. ochotników. Rok później było ich prawie 10 tys., a tylko do lipca br. chęć bycia żołnierzem zadeklarowało już kolejnych ok. 8 tys. cywilów. Co sprawia, że nabory biją coraz to nowe rekordy popularności?

Jedni tłumaczą to zjawisko zwykłą „modą na militaria” – efektem popularnych gier-strzelanek lub gier w terenie (ASG). Inni mówią o swoistym narodowym poczuciu obowiązku, rodzącym się na skutek niepokojących wiadomości płynących ze wschodu. Wojsko uważa natomiast, że rosnące zainteresowanie służbą w armii zbiegło się z uruchomieniem nowego systemu rekrutacji, który skraca procedury naboru z 190 do 50 dni, a okres służby przygotowawczej z 4 miesięcy do 28 dni. Utworzono też portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl, gdzie maksymalnie po 14 dniach od rejestracji ochotnik zostaje zaproszony do Wojskowego Centrum Rekrutacji i przechodzi zasadniczy etap rekrutacji oraz otrzymuje powołanie na szkolenie podstawowe.

Nie byłoby tak szeroko zakrojonej rekrutacji, gdyby nie rosnąca liczba miejsc w armii. Tylko na studia wojskowe w czterech akademiach (techniczna w Warszawie, marynarki wojennej w Gdyni, wojsk lądowych we Wrocławiu i lotnicza w Dęblinie) w roku 2014 przyjęto ok. 300-500 kandydatów, w 2018 roku już 1435 osób, a w tym roku naukę na uczelniach rozpocznie 1625 przyszłych oficerów.

Warunki, jakie stawia się przed kandydatem nie są wygórowane. By dostać się do armii należy mieć ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo, być niekaranym za przestępstwo umyślne i charakteryzować się dobrym stanem zdrowia.

Aby zostać szeregowym należy ukończyć co najmniej gimnazjum, podoficerem – szkołę średnią. Oficer powinien mieć tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

Na początek można odbyć służbę przygotowawczą, po której kandydat zostaje szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj