Skup aut – na co uważać oddając auto do skupu

0

Dla osób, które chcą pozbyć się samochodu i przy okazji zarobić, oddanie auta do skupu wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Taka opcja kusi ze względu na brak wielu formalności i możliwość natychmiastowego otrzymania pieniędzy. Zdecydowanie skup aut to miejsce, dzięki któremu można wiele zyskać. Zanim jednak zdecydujemy się oddać tam pojazd, lepiej wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Sprawdź, czy skup samochodów używanych jest legalny

Bez odpowiednich licencji i zezwoleń, prowadzenie działalności związanej z odbiorem i recyklingiem używanych aut jest niemożliwe. Legalny skup aut będzie działał na jasnych warunkach i zgodnie z prawem odkupi Twój samochód, przy zachowaniu minimum formalności.

Przedstawiciel danej firmy podpisuje ze sprzedającym standardową umowę kupna i sprzedaży. Po oddaniu pojazdu powinieneś otrzymać zaświadczenie niezbędne do jego wyrejestrowania. Jeśli tak się nie dzieje – najprawdopodobniej trafiłeś na skup, który z legalnością nie ma nic wspólnego.

Wiedz, jakie formalności należy spełnić i jakie dane (swoje i pojazdu) trzeba udostępnić

By możliwie jak najszybciej załatwić wszystkie formalności, należy przygotować swój dowód osobisty lub inny dokument, który pozwoliłby na potwierdzenie tożsamości. Wymagany jest też dowód rejestracyjny – jeśli się zgubił lub zniszczył, powinniśmy zamiast niego mieć specjalne oświadczenie.

Trzeba mieć ze sobą wszystkie dokumenty samochodu i kartę pojazdu, jeśli taka istnieje. Bez względu na to, czy sprzedajemy samochód osobowy czy firmowy, nie możemy zapomnieć też o polisie OC i… komplecie kluczyków do pojazdu! Wydaje się to oczywiste, jednak warto odpowiednio wcześniej przygotować sobie wszystko, co potrzebne. Dobrze jest wiedzieć, co jest wymagane, a jakimi danymi nie musimy się dzielić.

Zbyt niska wycena samochodu? Nie pozwól na to

W kwestii wyceny pojazdu należy zachować szczególną ostrożność. Wstępna wycena oparta jest głównie o zdjęcia samochodu i informacje na jego temat – przekazane najczęściej przez stronę internetową lub pocztę elektroniczną.

Ostateczna cena jest ustalana zazwyczaj dopiero podczas oględzin auta na miejscu. Jeżeli kwota znacząco odbiega od tej wstępnie ustalonej wcześniej – nie gódź się na nią. Negocjuj. Cena może nieznacznie się różnić, ale jeśli jest o wiele niższa, jest to zwyczajnie nie fair. Szukaj więc miejsc, które oferują przejrzystą i uczciwą wycenę.

Płatność – na konto, a może od ręki?

Podczas sprzedaży auta zwróć uwagę na rodzaj płatności. W wielu skupach jest możliwość otrzymania pieniędzy od ręki, natychmiastowo, co wydaje się całkiem rozsądną opcją. Płatność gotówką? Nie ma najmniejszego problemu.

Przelanie pieniędzy na konto? Też jest to możliwe, jeżeli osoba oddająca auto preferuje taką formę płatności lub jeśli dostaje propozycje przelewu. Trzeba jednak pamiętać, by mieć jakąś podkładkę, tj. dowód sprzedaży auta. Lepiej być zapobiegliwym i przygotowanym we właściwy sposób na różne okoliczności i sytuacje.

Profesjonalizm i elastyczność w podejściu do klientów – oczekuj go

Rynek motoryzacyjny w naszym kraju jest bardzo nasycony. Z roku na rok pojawia się coraz więcej miejsc, oferujących odbiór używanych samochodów za gotówkę. Takie miejsca skupują m.in. vany, auta osobowe, samochody dostawcze i terenowe. Mało tego, niektóre z nich odbierają auta we własnym zakresie!

Świetnie byłoby, gdyby każdy pracownik skupu mógł pochwalić się profesjonalnym i indywidualnym podejściem do każdego klienta. Najczęściej firmy reklamują się właśnie tak: „W naszej firmie stawiamy na pełen profesjonalizm i rzetelne podejście do klienta.”. Czy rzeczywiście zawsze tak jest?

Jak rozpoznać miejsce, w którym można znaleźć sprawną, miłą i fachową obsługę? Przede wszystkim, sprawdzając opinie klientów poszczególnych skupów samochodów. Opinie, które można znaleźć w Internecie powinny być traktowane nie tylko jako dodatkowe źródło informacji – czasem powinny być też ostrzeżeniem.

Pamiętaj, jak wiele zalet mają skupy aut

Choć jest kilka rzeczy, na które trzeba uważać oddając auto do skupu – jest też mnóstwo powodów, dla których powinniśmy takie miejsca docenić. Przede wszystkim, jako sprzedawcy nie musimy się martwić wieloma kwestiami, takimi jak dokładne mycie, czyszczenie czy odkurzanie samochodu przed sprzedażą. Nie musimy też dokonywać żadnych szybkich napraw. Pracownicy firm skupujących auta zdają sobie sprawę, że używane auta mogą mieć wady.

Szybka wycena i równie szybka sprzedaż są kolejnymi plusami. Zyskują obie strony – zarówno osoba sprzedająca jak i przedstawiciel skupu aut. Transakcja jest bezpieczna, konkretna i treściwa, więc wszyscy oszczędzają czas.

Podsumowanie

Sprzedaż samochodu do skupu jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli korzystasz ze sprawdzonego, legalnego miejsca. Bierz pod uwagę takie, które przyjmuje najróżniejsze auta, niezależnie od ich marki czy stanu technicznego. Znaj wartość swojego samochodu i nie zgadzaj się na jego zbyt niską wycenę. Sprawdzaj opinie innych klientów o danym skupie i oczekuj profesjonalnej obsługi. Udostępniaj jedynie te dane osobowe, które są wymagane i konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj