Jesteśmy w czołówce miast

6

Niedawno miesięcznik samorządowy Wspólnota opublikował ranking, w którym podsumowuje zmiany demograficzne w samorządach od roku 2004 do 2020. W pierwszej dziesiątce plebiscytu znalazły się aż 4 gminy z naszego powiatu. Największy wzrost liczby mieszkańców w Polsce notują bowiem: Ząbki, Marki, Radzymin i Kobyłka.

Autorzy rankingu skupili się na zmianach liczby ludności w latach 2004 – 2020. Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się w tym czasie o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. W zestawieniu gmin tracących ponad 10 proc. mieszkańców w ostatnich 16 latach dominuje województwo podlaskie przed lubelskim i opolskim. Częste zjawisko depopulacji obserwujemy także w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim.

Miasta odznaczające się pozytywną dynamiką demograficzną leżą w strefach podmiejskich największych aglomeracji. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się więc:

Ząbki z przyrostem liczby mieszkańców na poziomie 65,60 proc. (jak czytamy w sprawozdaniu władz miasta, liczba mieszkańców wynosiła tu w grudniu 35 793. Od połowy listopada do końca grudnia na pobyt stały zameldowano w Ząbkach 86 osób, a wymeldowano 68 osób. Zameldowano na pobyt czasowy 19 Polaków i aż 236 cudzoziemców.) (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

6 KOMENTARZE

 1. W samym mieście trudno o wzrost, a w sołectwach psy d… szczekają. Brak kanalizacji, wodociągów, do szkół i przedszkoli kilometry, komunikacja praktycznie nie istnieje, smog aż w oczy pali, jedna wyasfaltowana ulica przez wieś i cud jak ma chodnik. W średniowieczu może to by wystarczyło, ale mamy kilka wieków później.

 2. Infrastruktura drogowa i medialna. Powiaty oścuenne zrozumiały to 20 lat temu. Od początku wejścia do unii- pompowały pieniądze z unii wspierając sie własnym budżetem.
  Matoły z ogrodowej – nieumiejące poprawnie wypisać wniosku- od 3 kadencji- nie zdobyły porównywalnie do innych powiatow- żadnych pieniędzy.
  Nikt tego nie porówna i nie napisze- ale wychodzi to właśnie w takich opracowaniach, gdzie wołmmin zajmuje 619 miejsce- a reszta okołowarszawskich gmin- znajduje sie w 1 setce. I tu- widać to pięknie- sześć razy gorzej- od najlepszych z tego poziomu.
  Oni za 40 lat nie zrozumieją -że ludzi i firmy – przyciąga dobra infrastruktura , połączenia i media.
  Nie pojmą tego- za askomplikowane.
  Puki co bedą wysyłać magistrackich pachołków na ludzi palących wunglem- no bi czym- jak gmina nie potrafi gazu podciągnąć i trzepać figurki psów- ciekawe , czy szczepionych- bo o to- magistrackie pacholęta nie pytają- bo tu- wścieklizny nie ma.
  A jak gadałem 2 lata temu z weterynarzem ile ludzi szczepi psy- to mi powiedział- że może 30% na wsiach i ciut więcej w mieście. Koty-???? A co to jest????!!!
  I tym sie powinni teraz zająć soląc ludziom kary. Będą mieli na premie- bo gazociągu z tego nie zbudują. No chyba że w duczkowskiej agloneracji. Bo wszystko co teraz budują- to na duczkach. Jak by nie było Czarnej, Ossowa Majdanu czy Leśniakowizny Mostówki. Te dziury sie nie liczą. To sie nazywa uczciwy rozdział i dywersyfikacja funduszy.
  Żygać sie chce…. ogrodowa- małpa z brzytwą

 3. A to w Kobyłce jest wielki rozwój? Nie! Jest/było po prostu tanio. Do tego Wołomin ma potężny garb wizerunkowy, co ludzi dodatkowo zniechęca.

 4. To nie jest garb wizerunkowy. Nie można wszystkiego zwalać na wole omiń mafie czy co tam jeszcze.
  Wyobraź sobie- przybyłeś do wawy za pracą z piździszewa , ale zarobiłeś grosz i mówisz chałupe postawie- tylko gdzie?? Zaczynasz jeździć po gminach i patrzysz- tu mam skm ke tam przystanek ztm tu dopłaty do żłobków i przedszkoli tam 2 psy szybkiej drogi…. galirii15 co róg- ośrodki zdrowia salon mercedesa i nissana…
  A gdzie jest wołmin kiedy patrzy sie na te podwarszawskie gminy????
  W czarnej pupie. Jesteśmy jak grzyb na ścianie jak kloaka na środku ogrodu wilanowskiego. Jak brudna szmata w ciemnym kącie.
  I do tego doprowadziły 3 kadencje kozła z cieplarni , dwie- carownic i jeden król fleszy i numerycznych kulek – z wengrowa.
  I dalej- wybierajcie tych samych ludzi z tego samego układu. Bo nie ważne kto na świeczniku- miejsca przy korycie sie zmienią- ale dalej- jesteśmy przy korycie !!!

 5. Nie przesadzaj – tj. nie przesadzaj ze w kobyłce czy innych Ząbkach jest wyraźnie lepiej niż w Wołominku.
  Kbk ma wzrost bo było w ch… taniej ziemi pod deweloperkę + MPZP który na to pozwolił…

  Były tanie segmenty to się ludzie nazjeżdżali – ludzie którzy mieli dość mieszkania w bloku tudzież „sprzedali gospodarke” gdzieś na Podlasiu…
  OT i cała tajemnica… Moderka lini kolejowej i S8 to nie zasługa ani gmin ani powiatu…

  W Kobyłce od 15 lat szkoły pobudować nie mogą – mimo iż 15 lat temu się nie mieszczono w posiadanych 3..
  O tym co odpiernicza się z wodą to szkoda gadać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj