Piece tylko na gaz i prąd?

17

Jak dowiedziały się Wieści, Urząd Marszałkowski przygotowuje projekt uchwały zakazującej palenia paliwem stałym w domowych piecach w 9 powiatach okołowarszawskich, w tym także w całym powiecie wołomińskim. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać w ciągu 2 lat.

Projekt uchwały antysmogowej, wprowadzającej zakaz palenia paliwem stałym, ma trafić wkrótce pod obrady Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wcześniej zapoznają się z nim radni komisji ochrony środowiska. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

17 KOMENTARZE

 1. Będzie tyle odstepst w stylu jak już masz piec na węgiel to sobie pal, że nic się w najbliższym czasie nie zmieni. Jedyny realny sposób na ograniczenie emisji to ocieplenie starych domów.

  • Klembów – g..o prawqda samo obklejenie styropianiem nie sprawi że właścicieli będzie stać grzać drogim gazem i padem…

   Ale co tam nieukom nic nie poborze – media dość dobrze skutecznie robi wodę z mózgu

   • to sobie chałupę oblep stropianem, wymień okna i zobacz o ile mniej węgla ci zejdzie. Termodernizowałem dwie chałupy, rodzinną i moją. Za każdym razem spadek zużycia węgla o minimum 30%

   • „Ja wiem” – może i obklejałeś styropianem chałupy ale widać że z matematyka nie tego…

    Co z tego że 1/3 mnie wyngla w takiej chałupie potrzebujesz – skoro gaz będzie kilka razy droższy od tego wyngla co?

    Ludzie napawdę „mają wybór” – wydawać 1 500 na wyngiel albo 6 000 na gaz…

   • Ja palę węglem. Węgiel poszedł do góry i nikt o tym nie mówi, bo teraz jest moda żeby mówić o podwyżkach cen gazu. Za sezon palenia węglem w tym roku zapłacę (już zapłaciłem bo kupiłem węgiel) 5500. Węgiel (ekogroszek) kupowany w wrześniu 2021 roku cena 1100 za dobry towar. W styczniu 2022 po wielu telefonach kilku odwiedzonych składach 1600 za tonę. Do tego rynek zapchany węglem złej jakości. Kupiłem parę worków od innego niż zwykle producenta i rozbieżność w jakości ekogroszku jest wielka. Piec ekoprojekt itd. na jednym ekogroszku z komina idzie syf, inne śmierdziały chemia nawet po otwarciu worka. Jakby mi się to opłaciło to bym przeszedł na pellet.

 2. Każdy kraj powinien mieć samowystarczalność żywnościową i energetyczną. Naszymi naturalnymi zasobami energetycznymi są węgiel i drewno (czy szerzej – biomasa). Jeśli z tego zrezygnujemy możemy wpędzić się w duże kłopoty, bo gazu mamy niewiele, fotowoltaika to bajki dla naiwnych, wieje u nas niespecjalnie, a atom jeśli będzie to nieprędko. Oczywiście jakość powietrza na obszarach b. zurbanizowanych jest ważna, ale wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że całkowita rezygnacja ze spalania węgla i drewna, przy złej woli naszego największego wroga może oznaczać katastrofę.

 3. Setki lat ludzie palili drzewem bogatsi węglem i jakoś środowisko od tego nie padło ale od kad palą syfem i plastikiem coś się popsuło.

 4. W latach 80 tych palono wunglem- ale POLSKIM. Po 2000 roku – kiedy kopalnie zaczęły padać, a nasi górnicy- podobnie jak teraz gazownicy- zatrudniają sie na w czechach – dostawcą wungla jest rusek a największą kopalnią- Bartoszyce na mazurach albo Biała podlaska- z kominów sie kopci- bo ruscy po szerokich torach wywozili do siebie wysokokaloryczny polski węgiel- a do nas sprowadzają TERAZ szit lofix – niskokaloryczny. I to dymi smrodzi nie daje temperatury.. i td.

  Problemem- nie jest jednak wungiel- a przewymiarowane piece lub kotły i ich małe przekroje kominowe.

  Dodatkowo- pytanie za 100 punktów: ile pieniędzy z projektów unijnych pozyskała gmina wołmin na rozbudowe sieci gazowej w ostatnich dwóch dekadach???
  Ile km rur położyła na wioskach i przebudowała w mieście np robiąc lub remontując droge??
  Ani metra.
  To o czym mowa???
  Chcesz ludziom zabrać ognisko- to daj palnik gazowy.
  Jak ludzi chcecie zmusić do grzania prądem?? Będziecie im za ten prąd płacić??? Bo normalna rodzina nie wydoli grzać domu prądem przez 9 miesięcy.
  Pisałem o tym- komunikacja i infrastruktura medialna- to podstawy istnienia i rozwoju gminy.
  Przyjeżdża słoik i mówi- o we wołminie soo tanie działki- kupuje biere i chałupe stawiam
  Ale ale- czym ja to ogrzeje??? No gazem!!! – patrzy słoik na podkład geodezyjny- końcówka gazociągu- 600m od granicy działki.
  I co mówi- wale w czape te dziure- nie będe im gazociągów za swoje budował- ide szukać działki na Piasecznie , na Pruszkowie na Legionowie- albo nawet- w Klembowie gdzie o taką infrastrukture zadbano 20 lat wcześniej- bo ktoś w gminie Klembów- potrafił myśleć. Sprawdźcie sobie podkłady geodezyjne i daty przyłączenia. Są na budynkach.
  Tak że drodzy Pabństwo- wołmin 20 lat robił z naszymi pieniędzmi- nie wiadomo co- a teraz bedzie wielce ekologiczną gminą- ale naszym i tylko naszym prywatnym kosztem. Bo sam z siebie i naszych podatków- które od nas wziął- w fmine nie zainwestował- ale wymagać- to potrafi.
  Uważam że jeżeli ktoś ma możliwość przejścia na ekogiczne paliwo- to powinien. Ale jeśli gmina – odpowiadająca za unfrastrukture- nie stworzyła mu takich możliwości- to niech najpierw zacznie wymagać od siebie- a później od jej chlebodawcy- podatnika- z którego żyje.

  • Zapomniałeś dodać że siec energetyczna też nie jest przystosowana do tego by nagle 20/30% domów zaczęło pobierać po 8-12–15 kWh 24/7 przez kilka miesięcy w roku…

 5. Wieloletnie nicnierobienie wychodzi bokiem. Świat idzie do przodu i nikt nie będzie patrzył na tych, co kilka lat stracili na robienie słitfoci i surfowaniu po fejsiku. Teraz oberwą mieszkańcy. Ale nadal znajdzie się stado myślących inaczej, którzy nadal będą bić brawo i pięknie klaskać, bo pani burmistrz jest taka miła i ładnie się uśmiecha. Dopóki nie rąbnie porządnie i ludzie nie odczują mocno po kieszeniach nic się nie zmieni, a Polak i po szkodzie potrafi być głupi.

   • Właśnie nie pani burmistrz, a szkoda, bo powinna stworzyć realne możliwości wymiany pieców wiele lat temu. Od dawna było wiadomo, że taki moment nastąpi, ale ona wpada co najwyżej na pomysły czy dziś założyć niebieską bluzkę do fotki czy czerwoną albo czy sikoreczki wolą ziarenka czy słoninkę. A reszta niech się wali, niech ludzie koła na dziurach urywają, oddychają syfem, w woderach do własnego domu docierają. A później jak z góry przychodzi przykaz, że trzeba coś zrobić to wielkie zdziwienie i oburzenie, że świat idzie do przodu, bo Wołomin nadal sikorki karmi i róże sadzi.

   • W wołominie piece wymienia się nie tym którzy najwięcej dymią. Tylko tym którzy się pierwszy zgłoszą. Dotacje udzielane bez pomyslunku i w małej ilości. Jak już nie umiecie znależć trucicieli i zapłacić za wymiane ich pieców to dajcie więcej tej kasy na dotacje żeby wiecej nietrafionych wymian było wykonanych. Przynajmniej cos sie zmieni. Nieudacznicy w Urzędzie pilnują dzwona i tyle.

 6. Nie polak , panie Tula- wołominiak.
  Ludzie powinni iść pod gmine i cały betonowy układzik- rozpirzyć. W innych gminasz- można było wybudować infrastrukture, dostosować – a dzięki temu ludzie sie sprowadzają. I można teraż- wymagać. Ale jak wołmińskie pustaki rządzące gminą- od dekad- potrafią tylko pracować 1-go albo 10-go- nie wiem kiedy nasze pieniądze z podatków spływają do ich kieszeni- to teraz niech od siebie zaczną wymagać- a później od ludzi.
  Sami winni są zapóźnienia. Niech biorą łopaty i kopią doły pod gazociągi.
  A z tą energetyką- trafne !- thanx- to też u nas jest w zadzie- bo transformatorów- nie jest wiele

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj