Nawilżacze powietrza. Jaki wybrać do sypialni?

0
Zbyt suche powietrze w sypialni może wywoływać sporo dolegliwości zdrowotnych. Jest wśród nich ból gardła, katar, kaszel, zapalenie spojówek, obniżona odporność i większa podatność na alergie, zwłaszcza u dzieci. Na zbyt małą wilgotność powietrza narażone są również domowe zwierzęta oraz rośliny i kwiaty doniczkowe, które często w sezonie grzewczym gubią liście. Na szczęście pomóc mogą powszechnie dostępne w sklepach nawilżacze powietrza.

Jak powinna wyglądać sypialnia z telewizorem? Aranżacja wnętrza to zbyt mało. Musisz też zwrócić uwagę na suche powietrze.  Można zwiększać wilgotność w sypialni prostymi sposobami – np. kładąc mokry ręcznik na grzejniku. Kiedyś radzono sobie ze zbyt suchym powietrzem, montując na kaloryferach ceramiczne nawilżacze powietrza. Po uzupełnieniu wodą uwalniały ją pod wpływem ciepła. To prosta metoda, która działa, ale dosyć mało skutecznie. O wiele lepszym rozwiązaniem są nowoczesne urządzenia – nawilżacze powietrza.

Nawilżacz parowy

W tym rodzaju nawilżacza parowego do sypialni lub innego pomieszczenia specjalna grzałka podgrzewa wodę, aż urządzenia wydobywa się w ten sposób para wodna. Nawilżacze parowe mają swoje zalety. Po pierwsze – są dosyć tanim rozwiązaniem. Po drugie – wysoka temperatura podgrzewanej wody gwarantuje, że w parze nie znajdą się żadne szkodliwe drobnoustroje. Po trzecie – możesz kupić dowolny olejek zapachowy lub jego mieszankę i nie tylko zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu, ale także zadbać o domową aromaterapię i piękny zapach. Nawilżacz parowy jest prostym urządzeniem, które będzie Ci służyć długie lata.

Jakie są wady tego rozwiązania?  Niestety jest mało wydajne – aby podgrzać odpowiednią ilość pary, będziesz potrzebować sporo prądu, wzrosną więc rachunki za energię. Trzeba też uważać, aby nie przewrócić urządzenia i nie zachlapać w ten sposób podłogi lub mebla.

Nawilżacz ultradźwiękowy

W tego rodzaju nawilżaczu fale ultradźwiękowe rozbijają pojedyncze cząsteczki wody, przez co wytwarza się nawilżająca ciepła para lub chłodna mgiełka. To dużo bardziej wydajne i mniej prądożerne urządzenie, cichsze niż jego parowy odpowiednik. Dużym atutem tego urządzenia jest również możliwość kontrolowania stopnia wilgotności.

Wady nawilżacza ultradźwiękowego? Nie jest polecany, jeśli w domu mieszkają zwierzaki – w przeciwieństwie do ludzi słyszą one ultradźwięki i mogą reagować na nie rozdrażnieniem i złym samopoczuciem. Urządzenie trzeba regularnie czyścić i wymieniać filtr, aby kamień nie osadzał się na meblach i nie był wdychany przez domowników.

Nawilżacz ewaporacyjny

Uznawany jest za najbardziej naturalną metodą nawilżania powietrza w mieszkaniu. Jak działa nawilżacz ewaporacyjny? Urządzenie zasysa powietrze, przepuszcza je przez specjalną matę ewaporacyjną, a następnie wypuszcza pod postacią lekkiej, nawilżającej mgiełki.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Nawilżacz ewaporacyjny jest wydajny i higieniczny – oczyszcza powietrze z kurzu i pyłu, nie podnosi temperatury w pomieszczeniu, nie ma też zbytniego wpływu na duże zużycie prądu. Jest jednak droższy niż inne urządzenia do nawilżania powietrza, a maty ewaporacyjne trzeba regularnie wymieniać. Miłośnicy ciszy mogą też narzekać na zbyt głośną pracę urządzenia.

Wybrałeś już swój model nawilżacza powietrza? Zastanawiasz się, jak wkomponować go, aby wnętrze prezentowało się dobrze? Zobacz aranżacje sypialni dostępne w portalu About Decor – znajdziesz tu setki zdjęć gotowych aranżacji sypialni na mały i duży metraż, dla miłośników klasyki i zwolenników nowoczesnych rozwiązań!