Mieszkańcy mają dość podwyżek

4

Do naszej redakcji nieustannie zgłaszają się mieszkańcy z osiedli wchodzących w skład Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego (SBM) w Wołominie, którzy są oburzeni dopłatami jakie musieli uregulować za centralne ogrzewanie. W ramach rozliczenia opłat za ciepło za 2021 r. w jednym z bloków

na Osiedlu Słoneczna lokatorzy mają do dopłaty 702 zł. W innym są to kwoty przekraczające nawet 850 zł. Zdenerwowani wysłali w tej sprawie pisma m.in. do SBM, wołomińskiego urzędu oraz Zakładu Energetyki Cieplnej. Proszą o wyjaśnienia i rozwiązanie problemu ciągle rosnących opłat. (…)

Ciekawie wygląda też różnica między dopłatami w ramach rozliczenia centralnego ogrzewania za okres od stycznia do końca grudnia 2021 r., jakie mają uiścić mieszkańcy lokali znajdujących się w budynku przy ul. Kościelnej 56 i Lipińskiej

 1. W tym przypadku różnice w kwotach dopłat wynoszą nawet ponad 500 zł. Zdezorientowani mieszkańcy zwrócili się więc do SBM o wyjaśnienia. Oto fragment pisma, pod którym podpisało się ponad 50 osób:

„My mieszkańcy i lokatorzy bloku Kościelna 56 w Wołominie zwracamy się z wezwaniem do udzielenia wyjaśnień odnośnie otrzymanych rozliczeń centralnego ogrzewania za okres 2021-01-01 do 2021-12-31.

Wyjaśnienia wymagają następujące kwestie:

 1. Skąd wynikają różnice opłat (blisko 25%) w cenie ogrzania metra kwadratowego budynku Lipińska 87 oraz budynku Kościelna 56 skoro: budynki są wybudowane w tej samej technologii, w podobnym czasie; mają podobną ilość „niewymienionych” okien; w obu budynkach nie są wynajmowane lokale komercyjne; mają tą samą metodologię wyliczania zużycia ciepła; naliczone zaliczki do czynszu są porównywalne dla obu budynków (różnica plus minus 5 % ceny).
 2. Dlaczego naliczone zostały wyższe zaliczki do czynszu na rok 2022 za centralne ogrzewanie (o ponad 30%) dla budynku Kościelna 56 w porównaniu do budynku Lipińska 87? (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

4 KOMENTARZE

 1. Też nie wiem według jakiego klucza obliczane są opłaty. Niemal identyczne metraże mieszkań (w różnych blokach) i warunki użytkowania na os. Lipińska – do jednego z nich duża dopłata.
  Tłumaczenie jakiegoś pana z SBM dlaczego tak jest są jakieś pokrętne, niezrozumiałe i wciska kit, że mieszkańcy wietrzą pomieszczenia i dlatego. A w innych blokach nie wietrzą?
  Poza tym nagle skończyła się termomodernizacja budynków, zostało jeszcze kilka nieocieplonych. Tłumaczą to pandemią – ale gospodarka nie stanęła w miejscu i firmy budowlane funkcjonują. Opłatę eksploatacyjną wnosi się cały czas i też rośnie.

 2. Od 24.04 nowe stawki za wodę. W maju przyjdzie nowe pismo. Ciekawe czy zużyte co miesiąc ryzy papieru z tytułu podwyżek wliczą nam do kosztów eksploatacji? 🙂

  • Też jestem oburzony. Gdy kupowałem ostatnio węgiel do ogrzania domu jednorodzinnego płaciłem 850 zł za tonę (jesienią 2020 r). Teraz za węgiel tej samej kaloryczności muszę zapłacić 2000 zł. Czy mogę w tej sprawie zwrócić się do redakcji?

 3. Inflacja w marcu wzrosła do poziomu 20% i będzie dużo gorzej. „Zgłaszanie sie mieszkańców do redakcji” nic tu niestety nie wniesie. To ekonomia, drożeje wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj