Drożej za wywóz śmieci

0

Od września br. zmienią się stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Poświętne. Niestety, podwyżka była nie do uniknięcia. Jak jednak przekonywał wójt Sylwester Niźnik, Poświętne nadal będzie mogło pochwalić się jedną z najniższych opłat śmieciowych w okolicy.
– Na dobrą sprawę po przetargu jaki mieliśmy w grudniu ubiegłego roku, opłata powinna wynosić w granicach 24 zł miesięcznie. Nie robiliśmy tego z racji, że mieliśmy jeszcze jakieś środki zagospodarowane przez gminę. Nie chcieliśmy tych kosztów podnosić i myśleliśmy, że przeciągniemy to do końca roku. Dostaliśmy duże dofinansowanie z zewnątrz na wodociągowanie i drogi, więc musimy też dołożyć środki własne. Po prostu jesteśmy zmuszeni do podniesienia stawki i tak niewygórowanej, bo chcemy zrobić 24 zł. Dla przykładu w innych miejscowościach te stawki wynoszą: Klembów 34 zł, Dąbrówka 33 zł, Strachówka 27 zł, Jadów 33 zł, Radzymin 32 zł, Tłuszcz 33 zł, Wołomin 31 zł, Kobyłka 31 zł. I tak będziemy płacić najmniej za śmieci, dlatego że przy pełnej wpłacie wszystkich mieszkańców różnica jaka będzie do płacenia jeszcze na ten rok przez gminę wyniesie 490 tys. zł. Chcemy wyrównać tę stratę, jaką poniesiemy na koniec roku do dopłaty za segregowanie śmieci. Natomiast żeby tego uniknąć powinniśmy podnieść stawkę na 44 zł, żeby nam się to zbilansowało przy 100% wpłacie przez mieszkańców. W zeszłym roku również gmina dopłaciła do całości zadania, było to 323 tys. zł. Też chcieliśmy uniknąć podwyżek, ale w tym roku już się nie da. Jeśli chcemy dalej robić wodociągowanie gminy i drogi, to niestety musimy tę stawkę o 10 zł podnieść – oznajmił podczas lipcowej sesji rady gminy wójt Sylwester Niźnik dodając, że nowa stawka ma obowiązywać do końca 2022 r.
– Do końca roku mamy przetarg. Nie wiem jak się sprawy potoczą później. Robimy wszystko żeby zbilansować koszty. Do sprawy wrócimy w grudniu – zapewnił. (…)
Więcej na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj