Potrzeba kolejnego cudu

0

„Czas skończyć z trwonieniem dobrodziejstw dobrych czasów i liczeniem, że złe czasy nie nadejdą, a kłopoty są jedynie przejściowe. Czas przestać lekceważyć niebezpieczeństwa, czas je przewidywać, doceniać ich powagę, aby móc im w porę zapobiegać” – tymi słowami burmistrz Radzymina zwrócił się do zgromadzonych na poniedziałkowych, rocznicowych obchodach Cudu Nad Wisłą. W części patriotycznej uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. głos zabrali także reprezentanci najwyższych władz państwowych. W tym roku przemówienia nie brzmiały jednak tak optymistycznie jak dotąd. (…)

Zabierając kolejno głos, przedstawiciele najwyższych władz w państwie mówili przede wszystkim o dozbrojeniu państwa i potrzebie utrzymania sojuszników. Jak zapewnił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, Polska jest dziś dużo bezpieczniejszym krajem, intensywnie inwestującym w sprzęt wojskowy. – Dziś zniknęło to geopolityczne fatum, które towarzyszyło Polsce przez wieki. Że zawsze byliśmy między dwoma wrogami, którzy mieli w zamyśle zniszczyć Polskę. Dziś w obliczu zagrożenia wroga wschodniego nie szukajmy wroga za zachodzie, dziś pamiętajmy o tym co było i starajmy się dbać o bezpieczeństwo Ojczyzny – poprosił zebranych wicemarszałek.

W tym samym tonie wypowiedział się Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, który przy okazji porównał tragedię mieszkańców Radzymina do tej z Buczy: – Myślę, że Państwo, tak jak i ja,  kiedy patrzyliśmy kilkanaście tygodni temu na Buczę, na Irpień, porównywaliśmy te podkijowskie miejscowości do Radzymina. Bo to miasto, które najwięcej wycierpiało w sensie materialnym i humanitarnym. To nie była tylko krew żołnierzy. Cierpieli mieszkańcy Radzymina, którzy byli zabijani, gwałceni. To w Polsce nie powinno się już nigdy więcej wydarzyć. Dlatego bardzo dbamy o bezpieczeństwo Polski. Polska nie była od wielu dziesięcioleci tak bezpieczna jak teraz. Można powiedzieć, że nawet od Bitwy Warszawskiej – zapewnił, dodając na koniec: – Wspomagamy Ukrainę oddając pewien dług, dlatego że w 1920 roku była z nami jako sojusznicza armia. W obliczu sowieckiej Rosji przyszły nam z pomocą i stanęły z nami oddziały armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Oni nas wtedy wsparli. (…)
Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj