Awaria samochodu za granicą – co zrobić w tej sytuacji?

0

Wyjazd na wakacje własnym samochodem to dzisiaj bardzo często praktykowany i wygodny sposób podróżowania. Trudno natomiast wyobrazić sobie gorszy moment na awarię auta – choć odpowiedniej chwili pewnie nie ma nigdy – niż pobyt na zagranicznym wyjeździe. Jak zachować się w sytuacji, gdy poza granicami Polski auto odmawia posłuszeństwa? Czy można jakoś przygotować się na ten moment, by zmniejszyć stres i ewentualne koszty?

1. Polskie OC za granicą

2. Zielona Karta a awaria samochodu za granicą

3. Dodatkowe ubezpieczenie assistance

4. Co możesz zrobić, jeśli nie masz dodatkowej polisy?

W przypadku awarii samochodu poza granicami Polski pojawia się całkiem sporo trudności: począwszy od działań typowo organizacyjnych, przez konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu współpasażerom, na przykład rodzinie, po kwestie takie jak bariera językowa. Właśnie dlatego na awaryjne sytuacje trzeba przygotować się jeszcze w Polsce.

Polskie ubezpieczenie za granicą

Rozpatrzmy pierwszy wariant, w którym wybierasz się za granicę, mając jedynie obowiązkowe polskie ubezpieczenie.

Okazuje się, że – ze względu na ujednolicenie przepisów w obrębie Unii Europejskiej – wszystkie kraje Wspólnoty honorują te same formy ubezpieczenia OC. Jeśli jednak wybierasz się do innego państwa, może okazać się w momencie wypadku z twojej winy, że polisa nie ma tu zasięgu, ty zaś staniesz przed koniecznością pokrycia wszystkich kosztów z własnej kieszeni.

Aby temu zapobiec, należy wykupić wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Przed podpisaniem umowy musisz określić, w jakich państwach zamierzasz poruszać się samochodem oraz czy auto będzie prowadzone także przez innego kierowcę. Ile kosztuje taka polisa? Łatwo to zweryfikujesz, wykorzystując kalkulator ubezpieczeń, na przykład https://kalkulator-ubezpieczen.pl/.

Zielona Karta a awaria samochodu za granicą

Nawet jeżeli OC będzie honorowane w danym kraju, nie oznacza to jego przydatności w obliczu awarii auta, gdyż takiej sytuacji obowiązkowe ubezpieczenie zwyczajnie nie obejmuje. Jak zatem przygotować się na istniejące ryzyko awarii auta poza granicami Polski?

Pierwszą opcją jest wykorzystanie Zielonej Karty, która znajduje się w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych i stanowi dodatek albo do samego OC, albo do pakietu OC + AC. To dokument, który rozszerza odpowiedzialność ubezpieczyciela także na wyjazd za granicę. Musisz natomiast zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, musi to być rozszerzenie do pakietu assistance – tylko wówczas przyda się w sytuacji, jaką jest awaria auta. Po drugie, w Zielonej Karcie znajdziesz wykaz krajów, na terytorium których pakiet działa.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance

Możesz także wykupić rozszerzone ubezpieczenie samochodu, czyli pakiet assistance obejmujący także wydarzenia za granicą. Koniecznie jednak sprawdź, na jaki dokładnie wariant polisy się decydujesz. Zweryfikuj przede wszystkim:

  • czego dokładnie dotyczy pomoc (dystans, w jakim możesz liczyć na lawetę lub holowanie auta, kto i gdzie będzie mógł naprawić auto),
  • czy i na jakich warunkach będzie ci przysługiwać auto zastępcze,
  • czy w ramach assistance będziesz mieć zapewniony nocleg,
  • czy w szczególnych przypadkach możliwy będzie powrót do domu drogą lotniczą.

Oczywiście, polisa assistance z zasięgiem na zagranicę kosztuje, jednak w perspektywie może się okazać, że to tylko niewielka część kosztów, jakie musiałbyś pokryć, gdy przytrafi ci się awaria pojazdu.

Co możesz zrobić, jeśli nie masz dodatkowej polisy?

Jeśli nie zadbałeś odpowiednio wcześniej o pakiet assistance, za wszelką pomoc, czyli holowanie pojazdu lub samochód zastępczy, będzie trzeba zapłacić. Nigdy jednak nie korzystaj z usług przypadkowych osób, by nie ponosić kosztów za nieprofesjonalną naprawę. Pamiętaj również, że niektórzy – widząc, że mają do czynienia z obcokrajowcem – mogą próbować wykorzystać trudną sytuację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj