Burza wokół śmieci w Ząbkach

0

Niedawno informowaliśmy o zmianie opłat za wywóz odpadów w Ząbkach, ale dziś okazuje się, że ustalone stawki są już nieaktualne. Powód? Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie w dniu 8 listopada uchyliło częściowo uchwałę Rady Miasta Ząbki z dnia 12 października w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odwołując się do konkretnych przepisów. (…)

W czasie dyskusji nad korektą uchwały część radnych wyraziła poważne wątpliwości zarówno co do nowych zapisów, jak i systemu, który kontroluje ciężarówki wywożące odpady z miasta. O zgłaszanych  przez radnych różnicach w ciężarze odpadów, wykazywanych od chwili rozpoczęcia funkcjonowania w mieście nowej firmy, pisaliśmy już na łamach Wieści.

Po wielu dyskusjach udało się co prawda zakupić wagę, która ma kontrolować ciężar śmieciarki rozpoczynającej i kończącej pracę w mieście, ale urzędnik na sesji nie zadeklarował, że na sto procent kontrolowane są wszystkie tego typu pojazdy. System działający przy wadze nie generuje też raportu z pojedynczego ważenia.

Przysłuchujący się tej wypowiedzi przewodniczący rady zażądał więc wglądu do nagrania z kamer monitoringu z ustalonego przez siebie dnia, żeby naocznie sprawdzić, że samochody wjeżdżają na wagę rano i po południu oraz jak przebiega proces ważenia. W odpowiedzi urzędnicy zadeklarowali, że nie mogą takich nagrań udostępniać radnym, ze względu na przepisy RODO. Ich zadaniem chodzi o wizerunek wszystkich osób korzystających z PSZOK, a system nie ma możliwości zamazania twarzy.

– Czyli nie mam możliwości by to sprawdzić i mam wierzyć panu na słowo – podsumował przewodniczący rady Waldemar Stachera, nazywając taką praktykę „dziecinną zabawą i wielką ściemą”. Jego zdaniem „bublem jest zamówienie wagi”, gdzie nie można zweryfikować faktu dokonania pojedynczych ważeń. Radni proponowali w tej sytuacji inne rozwiązania: (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj