Mieszkanie z przetargu – jak kupić lokal poniżej ceny rynkowej?

0

Poszukujesz mieszkania w celach inwestycyjnych? Skoncentrowanie uwagi wyłącznie na ogłoszeniach zamieszczanych na popularnych portalach to błąd – pod uwagę warto wziąć też przetargi mieszkaniowe odbywające się w całej Polsce. Dowiedz się, jak możesz kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie.

Przetarg mieszkaniowy – co to takiego?

Przetarg mieszkaniowy to jedna z form sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego. Lokale mieszkalne w drodze przetargu sprzedają różne instytucje – wskazać wystarczy: urzędy miast i gmin, spółki Skarbu Państwa i spółdzielnie mieszkaniowe.

Stając do przetargu mieszkaniowego:

 • możesz kupić mieszkanie w korzystnej cenie – wiele z mieszkań oferowanych jest w cenach niższych niż rynkowe, przy czym ostateczny koszt zakupu jest uzależniony od skali zainteresowania przetargiem,
 • nie ponosisz ryzyka – dokumentacja dotycząca nieruchomości jest udostępniana każdej zainteresowanej osobie,
 • kupujesz mieszkanie bez lokatorów – lokale oferowane w drodze przetargu są niezamieszkałe, dzięki czemu jako nabywca możesz nimi w pełni i dowolnie rozporządzać.

Nieruchomości oferowane w ramach przetargów nie zawsze wymagają gruntownego remontu – często wymagane jest jedynie ich odświeżenie. Dzięki temu ich zakup w celach inwestycyjnych może się opłacać. 

Gdzie szukać informacji o najbliższych przetargach?

Ponieważ przetargi mieszkaniowe są organizowane przez różne podmioty, to informacje o nich pojawiają się w wielu miejscach – na tablicach ogłoszeniowych, stronach internetowych (w tym w Biuletynie Informacji Publicznej) czy w lokalnej prasie. Jest jednak sposób, aby szybko dotrzeć do wszystkich ofert – właśnie w tym celu powstał serwis Listaprzetargow.pl. Zawiera on informacje o przetargach z całego kraju, które odbędą się w najbliższym czasie.

Na wskazanej stronie znajdziesz wyszukiwarkę – wystarczy tylko określić miasto (lub województwo) oraz rodzaj nieruchomości. W bazie gromadzone są informacje nie tylko o przetargach mieszkaniowych, ale również przetargach, których przedmiotem są inne nieruchomości – domy, lokale użytkowe, działki i garaże. Przy każdej ofercie znajdziesz m.in. następujące informacje:

 • kto organizuje przetarg,
 • kiedy i gdzie odbędzie się przetarg,
 • jak umówić się na oglądanie nieruchomości,
 • jakiego rodzaju jest przetarg,
 • ile wynosi wadium i do kiedy trzeba je wpłacić.

Czym jest i ile wynosi wadium?

W ogłoszeniach o przetargach można znaleźć termin „wadium”. Czym jest wadium? To określona kwota pieniędzy, która stanowi zabezpieczenie dla organizatora przetargu. Jeżeli staniesz do przetargu, wylicytujesz nieruchomość, ale jej nie kupisz, organizator będzie mógł zatrzymać wpłacone przez Ciebie wadium. Pozostałym uczestnikom wadium jest zwracane. Zwrot wadium ma miejsce również w przypadku odwołania czy unieważnienia przetargu przez organizatora.

Najważniejsze informacje o wadium:

 • wysokość wadium ustala organizator, przy czym nie może ono być niższe niż 5 proc. i wyższe niż 20 proc. ceny wywoławczej,
 • wadium nie zawsze musi zostać wniesione w pieniądzu – czasami organizator decyduje, że może też przyjąć obligacje Skarbu Państwa i papiery wartościowe dopuszczone do obrotu publicznego,
 • termin, do którego należy wpłacić wadium, zawsze jest podany w treści ogłoszenia o przetargu.

Jeżeli wygrasz przetarg, wadium nie zostanie Ci zwrócone. W tej sytuacji zalicza się je na poczet ceny nabycia nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj