Numer księgi wieczystej – jak go szybko ustalić?

0

Planując zakup działki czy mieszkania koniecznie należy się wcześniej zapoznać z księgą wieczystą danej nieruchomości. Będzie do tego jednak potrzebna znajomość numeru księgi wieczystej. Gdzie go znaleźć?

Od niedawna dostęp do ksiąg wieczystych jest znacznie ułatwiony, gdyż księgi są dostępne online. Aby więc zapoznać się z ich treścią wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i tam skorzystać z publicznej przeglądarki (System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych). Mimo dostępności ksiąg w Internecie nadal można je też przeglądać udając się do Sądu Rejonowego właściwego na dla miejsca położenia nieruchomości. Bez względu jednak na to, który sposób wybierzemy, aby uzyskać wgląd do dokumentu konieczne będzie podanie numeru księgi wieczystej.

Jak wygląda numer księgi wieczystej i gdzie go znaleźć?

Każdy numer jest indywidualnie przypisany do danej księgi. Pierwsze 4 cyfry to kod wydziału Sądu Rejonowego, który zajmuje się prowadzeniem księgi. Dzięki temu łatwo możemy sprawdzić, do którego sądu należy się zgłosić we wszelkich sprawach związanych z daną księgą wieczystą. Kolejne cyfry numeru księgi wieczystej to numer porządkowy nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie. Na końcu numeru księgi wieczystej znajduje się z kolei nadawana automatycznie cyfra kontrolna.

Szczegółowe informacje o tym, jak numerowane są księgi wieczyste można znaleźć na stronie https://ksiegawieczysta.net/jak-numerowane-sa-ksiegi-wieczyste. Gdzie szukać numeru księgi wieczystej? Numer księgi wieczystej jest widoczny na dokumentach dotyczących nieruchomości np. akcie notarialnym czy decyzji sądu o założeniu księgi wieczystej. Można go też łatwo wyszukać w Internecie za pośrednictwem komercyjnych portali, wystarczy podać np. numer działki czy dokładny adres nieruchomości. Alternatywą jest też złożenie wniosku do Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą lub do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta lub Gminy. Należy jednak wówczas wykazać interes prawny do nieruchomości.

Kiedy znajomość księgi wieczystej będzie konieczna?

Każda księga wieczysta to wiele cennych informacji na temat nieruchomości. Powinna się więc z nią zapoznać każda osoba, która planuje zakup nieruchomości. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości, np. gdyby okazało się, że nieruchomość jest zadłużona lub ciążą na niej prawa osób trzecich, co może negatywnie wpłynąć na swobodę rozporządzania nieruchomością czy jej sprzedaż w przyszłości. W przypadku zakupu działki pod budowę domu, warto też wcześniej sprawdzić, jakie jest przeznaczenie gruntu i czy działka nie jest przewidziana np. wyłącznie dla celów działalności rolniczej, co uniemożliwi budowę domu. Księga wieczysta nieruchomości pomoże też sprawdzić, jaki jest dokładny metraż mieszkania, ile zawiera ono pokoi, w jakiej lokalizacji się znajduje oraz kto jest jej właścicielem i w jakich okolicznościach nabył nieruchomość.

Pozyskanie informacji z księgi wieczystej będzie bardzo cenne, gdyż wszystkie wpisy w księdze wieczystej są uważane za wiążące i zgodne ze stanem rzeczywistym, a prawa wpisane do księgi wieczystej mają pierwszeństwo przed prawami do niej niewpisanymi. W razie więc jakichkolwiek problemów w przyszłości, to informacje z księgi wieczystej będą decydujące przy dochodzeniu swoich praw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj