OC samochodowe pod Warszawą drogie jak w stolicy. Jak obniżyć składkę?

0

Podobnie jak w samej stolicy, tak i w podwarszawskich miejscowościach składki OC należą do najwyższych w Polsce. Wielu kierowców płaci czterocyfrowe kwoty za ubezpieczenie, które stanowi duży wydatek w ich budżecie. Warto zatem rozważyć, co można zrobić, aby go obniżyć. Oto dostępne możliwości.

Poszukuj najtańszej oferty

OC to stały wydatek w budżecie każdego kierowcy, jednak jego cena bywa bardzo różna. Interesujące jest to, że składki nawet dla tej samej osoby znacznie od siebie odbiegają w zależności od towarzystwa. Aby przekonać się o tym osobiście, wystarczy wykonać kalkulację kosztów ubezpieczenia na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/. Tymczasem zakres OC jest zawsze identyczny – bez względu na cenę każde towarzystwo oferuje tę samą polisę. Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert i wybór najtańszej.

Warunkiem koniecznym, którego spełnienie pozwala na znalezienie najtańszego ubezpieczenia, jest porównanie aktualnych ofert. To możliwe z wykorzystaniem wspomnianej porównywarki ubezpieczeniowej, która służy do samodzielnego wyliczania ceny OC w wielu towarzystwach. Za jej pomocą w kilka chwil zorientujesz się, jaką składkę przyjdzie Ci zapłacić w poszczególnych firmach. Podobne porównanie wykonasz stacjonarnie u agenta ubezpieczeniowego.

Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę

Poza wyborem najtańszej oferty kluczową rolę w oszczędzaniu na obowiązkowym dla kierowców ubezpieczeniu odgrywa przebieg polisy. To, od jakiego czasu trwa Twoje OC i ile szkód zostało przez Ciebie spowodowanych, ma decydujący wpływ na wysokość składki. Najmniej płacą kierowcy, którzy od co najmniej 5 lat kontynuują OC bez szkód na koncie. Oni mogą liczyć na najlepsze traktowanie przez towarzystwa i zniżki w wysokości nawet 60%. Z kolei osoby, które niedawno uzyskały uprawnienia do kierowania pojazdami i często powodują kolizje czy stłuczki, powinny być gotowe na najdroższe OC.

Opłać składkę od razu po kupnie polisy

Rozłożenie ubezpieczenia na raty pozornie może wydawać się korzystnym rozwiązaniem, ponieważ oznacza mniejsze jednorazowe obciążenie finansowe. W praktyce jednak skorzystanie z tego rozwiązania z reguły oznacza jeszcze droższe OC. Dlaczego? Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe podwyższają cenę polisy po rozłożeniu składki na raty – różnice wynoszą z reguły ok. 5-15%.

Rozsądnie dobierz samochód

Również to, jakie auto wybierzesz, kształtuje cenę OC. Czy wiesz, że mając samochód marki BMW, Audi czy Mercedes, zapłacisz więcej niż za polisę dla Suzuki, Fiata czy Opla? Jednak nie tylko marka, ale również pojemność silnika ma duże znaczenie dla obciążenia kierowcy składką. Polisa dla auta z dużym silnikiem jest bowiem znacznie wyższa niż dla modelu z niewielką jednostką napędową. Warto też rozejrzeć się za samochodem wyposażonym w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa, np. specjalne kontrolki na desce rozdzielczej.

Dodaj kolejnego kierowcę jako właściciela

To rozwiązanie polecamy młodym i niedoświadczonym kierowcom, którzy płacą za OC zdecydowanie najwięcej. Aby tego uniknąć i skorzystać z niższej składki, warto dodać kolejną osobę jako właściciela. Jeżeli ktoś z bliskich lub znajomych uzbierał wysokie zniżki za bezszkodową jazdę i zgadza się na udział w polisie, młody człowiek może dzięki temu zredukować cenę OC nawet o 50%. Trzeba jednak pamiętać, że w razie szkody wszyscy formalni właściciele pojazdu tracą część zniżek bez względu na to, kto ją spowodował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj