Urlop na Bałkanach – jak i dokąd się wybrać na bałkańskie wakacje?

0

Włochy, Grecja, Hiszpania i Turcja to zdecydowanie najpopularniejsze kraje wśród polskich turystów. Wyłączając Chorwację, nieco mniejszym wzięciem cieszą się państwa zlokalizowane na Półwyspie Bałkańskim, tymczasem są równie interesujące, a pod niektórymi względami wręcz przewyższają klasyczne kierunki urlopowiczów z Polski.

Jak się dostać na Bałkany?

Zacznijmy od tego, jak dotrzeć na Bałkany. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu – w zależności od indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości da się dojechać na Półwysep samochodem bądź dolecieć samolotem. Zarówno z podwarszawskiego Modlina, jak i stołecznego Okęcia kursują samoloty tanich linii lotniczych, dzięki czemu niekiedy nawet za mniej niż 100 zł można się wybrać na wakacje. Z Modlina Ryanair lata do bułgarskiego Burgas i chorwackiego Zadaru, a Wizzair z Lotniska Chopina do albańskiej Tirany, chorwackiego Zadaru i Splitu, czarnogórskiej Podgoricy oraz również bułgarskiego Burgas.

Podróż samolotem na Bałkany trwa ok. 2 godz., podczas gdy samochodem z Warszawy do południowych granic Chorwacji można się dostać po ok. 12 godzinach jazdy. Różnica czasowa jest więc znaczna, jednak własne auto pozwala na swobodne przemieszczanie się po całych Bałkanach, co jest trudniejsze – choć możliwe – przy zastosowaniu wyłącznie komunikacji publicznej. Przed wylotem lub wyjazdem pamiętaj, aby wykupić ubezpieczenie do Chorwacji lub innego bałkańskiego kraju, w którym zamierzasz spędzić urlop.

Które kraje odwidzieć?

Najczęstszym wyborem polskich turystów, którzy decydują się na wakacje na Bałkanach, jest Chorwacja. Biorąc pod uwagę rozbudowaną i nowoczesną infrastrukturę turystyczną, mnogość zabytkowych miast i uroczych miasteczek, bezkresne krajobrazy morza i gór oraz wyjątkową kulturę, nie ma się co temu dziwić. Warto jednak odwiedzić również inne państwa położone na Bałkanach, które są mniej popularne pod względem turystycznym, ale tak samo interesujące. Należy do nich m.in. Czarnogóra – niewielki, górzysty kraj z kanionami, romantycznymi zatokami i dziewiczą przyrodą.

Jeśli lubisz obcowanie ze wschodnią kulturą, wybierz się do Albanii. To niezadeptany przez turystów, bardzo autentyczny, w którym poznasz wyjątkowo otwartych i przyjaznych ludzi, a także skorzystasz z licznych szlaków górskich. Podobne przeżycia czekają na Ciebie w Mołdawii Północnej. Jeszcze mniejsza jest Bośnia i Hercegowina, jednak dla miejscowych wodospadów, klasztorów i miasta Mostar zdecydowanie warto tu zawitać. Z kolei pod względem życia nocnego i atmosfery bohemy w prawdziwe osłupienie wprawi Cię Serbia z miastami takimi jak Belgrad czy Nowy Sad. Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, przed wyruszeniem w drogę wykup ubezpieczenie turystyczne na polisaturystyczna.pl.

Co zobaczyć i jak spędzić czas?

Bałkany oferują wszystko, czego może oczekiwać turysta. Nie ma znaczenia, czy preferujesz spędzanie czasu nad hotelowym basenem albo na nadmorskiej plaży, czy może wolisz aktywność w postaci górskiego trekkingu – Półwysep Bałkański spełni Twoje wymagania. Zadowoli Cię również, jeśli lubisz zwiedzanie i poznawanie lokalnych kultur oraz społeczeństw i oryginalnej kuchni, która czeka na Ciebie w każdym z wymienionych krajów. Nie mniej istotne są przystępne ceny w państwach położonych na Półwyspie Bałkańskim, które bez względu na rodzaj wydatków są wyraźnie niższe niż we Włoszech, Hiszpanii czy nawet Grecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj