Niech ten licznik się nie zatrzymuje

0

Dopiero co opadł kurz po wyborach do Sejmu i Senatu, a w maszynie startowej ustawiają się już kandydaci na radnych, wójtów oraz burmistrzów. Wybory samorządowe najprawdopodobniej odbędą się w kwietniu, pora więc rozpocząć czas podsumowań z przedłużonej kadencji 2018-2024. O sukcesy i rozczarowania ostatnich 5 lat burmistrza Marek Jacka Orycha zapytała red. Julita Mazur.

Powoli dobiega końca przedłużona kadencja samorządowa. Czy Pana zdaniem pomysł, by rozdzielić w czasie wybory parlamentarne od samorządowych był dobry?

Pamiętajmy, że obecna kadencja samorządowa została wydłużona o rok – z czterech do pięciu lat. Teraz dojdzie do tego jeszcze pół roku…

Gdyby popatrzeć na sprawę z punktu widzenia stabilności i przewidywalności rozwiązań prawnych – przedłużenie kadencji o pół roku nie było dobrym krokiem. Patrząc na emocje społeczne towarzyszące ostatnim wyborom parlamentarnym – może i dobrze, że samorządowe zostały przesunięte. Będzie trochę czasu, aby emocje opadły.

Pamiętajmy też, że wybory samorządowe – przynajmniej na poziomie gminy – są inne. Tu mniej decyduje szyld partyjny, więcej – osoba kandydata/kandydatki, która tu mieszka i jest znana w lokalnym środowisku.

Jaki Pana zdaniem był cel rozdzielenia wyborów?

– Trzeba byłoby zapytać posłów z Wiejskiej. Oficjalny powód znamy – Państwowa Komisja Wyborcza wskazywała na zagrożenie wynikające ze kumulacji terminów. Biorąc pod uwagę zakres obowiązków obwodowych komisji wyborczych, które swoją pracę kończyły dopiero następnego dnia po wyborach przed południem, dołożenie im kolejnych kart wyborczych do przeliczenia byłoby morderczym wyzwaniem.

Mijająca kadencja była wyjątkowa pod względem liczby przyznawanych samorządom dotacji na różne cele (np. w ramach Polskiego Ładu), ale też pod kątem zmian m.in. odbierających gminom część zysków z podatków PIT mieszkańców. Czy Pana zdaniem rzeczywiście bilans zysków i strat dla gmin wyszedł na plus? (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj