Jak sprawdzić numer działki?

0

Dowiedz się, skąd wziąć numer działki nieruchomości, która cię interesuje. Możesz to zrobić bardzo sprawnie, przez Internet.

Kiedy przydaje się numer działki?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy chcesz zajrzeć do rejestru ksiąg wieczystych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajdujące się tam wpisy są jawne i ogólnodostępne. Co więcej, nie trzeba w tym celu zgłaszać się do żadnego urzędu, wypisywać wniosków, prosić, czy wnosić jakiekolwiek opłaty urzędowe. Do księgi wieczystej danego gruntu możesz mieć wgląd w dowolnym momencie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że znasz numer działki. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej, za taki dokument będziesz musiał wnieść odpowiednią opłatę.

Kiedy jest to potrzebne? Zawsze, gdy planujesz nabyć nieruchomość na drodze kupna, darowizny lub w ramach spadku. W księgach wieczystych znajdziesz informacje, które pomogą ci ustalić stan prawny danego gruntu, dane właściciela oraz ewentualne wpisy dotyczące obciążeń hipotecznych oraz służebności. Sprawdzenie tego rodzaju danych daje pewność, że planowana transakcja jest bezpieczna i można się jej podjąć bez ryzyka.

Jak wyszukać numer działki?

Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest udanie się do Wydziału Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym gminy, w której zlokalizowana jest nieruchomość. Musisz tu mieć na uwadze, że niektóre urzędy nie będą w stanie podać takich informacji na poczekaniu, lecz konieczne będzie złożenie wniosku i oczekiwanie na odpowiedź.

Drugi sposób wymaga jedynie dostępu do komputera lub telefonu i sieci internetowej, a potrzebne informacje uzyskasz od ręki. Co musisz zrobić? Wejdź na Geoportal360.pl, a następnie wyszukaj interesującą cię działkę na znajdującej się tam mapie. Możesz również skorzystać z katalogu odzwierciedlającego podział administracyjny Polski.

Kiedy klikniesz na wybraną działkę, na ekranie pojawi ci się m.in. jej numer identyfikacyjny, powierzchnia oraz numer działki, stanowiący cyfry po kropce w numerze identyfikacyjnym. Numer działki widoczny jest również na mapie. Z tego miejsca możesz od razu przenieść się jednym kliknięciem na stronę, która za opłatą umożliwi ci dostęp do księgi wieczystej.

Numer działki a identyfikator działki

Warto znać różnicę między tymi dwoma rodzajami oznaczeń, by wyeliminować pomyłkę i dezorientację. Identyfikator działki nadawany jest w ramach adresu administracyjnego. Cyfry, które się na niego składają, określają kody: województwa, powiatu, gminy, typ gminy, numer ewidencyjny obrębu, a po kropce numer działki. Ten ostatni to liczba porządkową, która jest indywidualna i niepowtarzalna na danym obszarze. W sytuacji, gdy dochodzi do podziału jednej działki, jej części dostają kolejne numery po ukośniku np. 123/1, 123/2, 123/3. Jeśli zaś działki zostaną połączone, ta utworzona otrzyma kolejny unikalny numer.

Jeżeli planujesz nabyć nieruchomość, działkę, ale również znajdujący się na niej dom, koniecznie musisz ustalić, co jest zapisane w księgach wieczystych, by nie paść ofiarą oszustwa. Nawet jeżeli przedmiotem sprawy jest rodzinny spadek, warto upewnić się, czy nie ciążą na danym gruncie żadne długi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj