Szkoła nie ma uczniów, ale płaci nauczycielom

0

Kiedy w 2019 r. w gminie Poświętne zaczęto rozmawiać o przeprowadzeniu reorganizacji m.in. szkoły w Turzu, rodzice obawiali się, że jest to pierwszy krok do likwidacji tej placówki. Jak się teraz okazało, mieli rację. Aktualnie w szkole w Turzu nie ma uczniów, a teraz zapadła decyzja o przystąpieniu do jej zamknięcia. (…)

Co ciekawe w szkole, mimo że nie ma uczniów, nadal są zatrudnieni nauczyciele. – To duże koszty. Zatrudnieni są tam nauczyciele mianowani, a karta nauczyciela nie przewiduje zwolnień nauczycieli w ciągu roku. Nauczyciel mianowany ma swoje prawa. My spotkaliśmy się z dwójką nauczycieli ze szkoły w Turzu w tamtym tygodniu i zaproponowaliśmy, że skoro w innych naszych placówkach szkolnych są braki kadrowe to czy by te osoby przeszły, ale panie nie wyraziły zgody na przejście. My jako organ prowadzący nie mamy podstawy żadnej i nie mamy prawa zmusić nauczyciela do przeniesienia do innej placówki – żaliła się sekretarz, dodając: – Obecnie jest 5 nauczycieli, dwie panie nauczycielki w wieku chronionym są w pełnym wymiarze godzin. 3 nauczycieli miało zajęcia typu religia, logopeda. Jest jeszcze pani dyrektor i pani sprzątaczka, która dostała wypowiedzenie i pani sekretarz szkoły na pół etatu.

– Czyli nauczyciele tam zostaną do końca sierpnia? – dopytywał dalej radny Rosłon.

– Tak, jeżeli likwidacja stanie się faktem to nauczyciele otrzymają od nas wypowiedzenie maksymalnie do końca maja. Karta nauczyciela nie przewiduje żadnych wyjątków, nawet wtedy gdy nie ma dzieci w szkole i nie ma kogo uczyć. (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj