Boże Narodzenie w rodzinie zastępczej

0

Joanna i Sławomir Pawlak z Karpina w gm. Dąbrówka w tej chwili są rodziną zastępczą dla dziesięciorga dzieci. Od kiedy zdecydowali się przyjąć pod swój dach pierwsze z trójki rodzeństwa, odebranego biologicznym rodzicom, minęło już 20 lat. W tym czasie wychowali dwóch synów, pięcioro z wychowanków już się usamodzielniło, a jedno dziecko zostało adoptowane. W Wigilię znów spotkają się przy jednym stole, by cieszyć się swoją obecnością jak prawdziwa rodzina. Zarówno oni, jak i ich wychowankowie z doświadczenia wiedzą, że rodzina to nie więzy krwi, a prawdziwa bliskość i wzajemna troska.

Z panią Joanną Pawlak rozmawiała red. Julita Mazur.

Pani Joanno, ile osób w tym roku zasiądzie przy wigilijnym stole w Państwa domu?

 – Na pewno będzie licznie: 10 dzieci plus moi synowie oraz wychowankowie, którzy się usamodzielnili z partnerami – w sumie to jakieś ponad 20 osób…

Może Pani liczyć na pomoc w przygotowaniach do tak wielkiej uczty?

– Oczywiście. Pomagają mi głównie córki, które już się usamodzielniły – najczęściej w sprzątaniu i gotowaniu. Każda z nich bierze sobie urlop 2-3 dni przed świętami by mi pomóc i to są naprawdę fajne chwile.

A co z prezentami?

– My dorośli robimy losowanie. Odbywa się to w formie niespodzianki, bo nikt nie wie od kogo w danym roku dostanie prezent. Dzieci oczywiście wszystkie dostają prezenty, nierzadko też od sponsorów, którzy nam pomagają. Od jakiegoś czasu każdego roku otrzymujemy przed świętami takie wsparcie i dzięki temu wiemy, że ktoś się o nas troszczy, że możemy liczyć na pomoc.

Można pomyśleć sobie, że prezenty na święta to taka materialna jedynie kwestia, ale w rzeczywistości dzieci tym żyją, mają z nich niesamowitą radość. One na to zasługują, bo zawsze są naznaczone tym, że są z domu dziecka, a niestety rówieśnicy potrafią być okrutni i często im dokuczają. Staramy się więc zrekompensować im to cierpienie w inny sposób.

Czy biologiczni rodzice tych dzieci też pamiętają o nich w święta? (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści. 

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj