Trwa szukanie koalicjantów

1

Kilka dni po wyborach trwa nerwowe poszukiwanie większości. Nierzadko przejęcie władzy w radach zależy bowiem od jednego głosu – taka sytuacja jest choćby w radzie powiatu czy radzie gminy Jadów. Przeanalizowaliśmy dla Was układ sił w okolicznych radach gmin, jaki wynika z powyborczej arytmetyki. Jednak o tym kto porozumiał się z kim i na jakich warunkach, dowiemy się pewnie dopiero na początku maja.

Wyniki w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego jasno wskazują, że władzę obejmie w nim siła PO-Lewica-Trzecia Droga.

KW Prawo i Sprawiedliwość uzyskało bowiem 21 mandatów, KKW Koalicja Obywatelska – 20 mandatów, KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni – 8, KKW Lewica – 1 i KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 1.  

Wyniki do Rady Powiatu Wołomińskiego nie są już tak jednoznaczne. Tu KW Prawo i Sprawiedliwość ma 14 mandatów, KKW Koalicja Obywatelska – 8, KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa 4 i KWW Jeden Powiat – Dobry Samorząd – 3.

W gminach naszego powiatu najwięcej radnych ze swojego komitetu wprowadził do rady miasta burmistrz Zielonki Kamil Iwandowski, obsadzając cały, 15-osobowy skład rady.

14 na 15 radnych wprowadził do rady także wójt Strachówki Piotr Orzechowski.

12 na 15 radnych w gminie Poświętne wywodzi się z komitetu wójta Sylwestra Niźnika, natomiast 10 na 15 radnych ze swojego komitetu udało się wprowadzić wójtowi gminy Klembów – Rafałowi Mathiakowi.

Reszta włodarzy gmin powiatu wołomińskiego będzie musiała szukać koalicjantów. Obecny burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński ma obecnie 7 radnych w 21-osobowym składzie rady, a jego konkurent w II turze Tomasz Bielec: (…)

Cały artykuł przeczytasz na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj