– Do czasu rozpoczęcia kompleksowych prac udrożenieniowo-utrzymaniowych koryta Bugu, co roku planujemy punktowe usuwanie nawarstwionych materiałów dennych na naszym odcinku rzeki – zadeklarował 27 stycznia Przemysław Sobiesak, dyrektor zarządu Zlewni w Dębem. Spotkanie poświęcone kluczowym aspektom dotyczącym ochrony przeciwpowodziowej i zabezpieczeń w rejonie rzeki Bug odbyło się w Dąbrówce.
Przy jednym stole w poniedziałkowe popołudnie zasiedli m.in.: Artur Rychlewski – dyrektor RZGW w Warszawie, Przemysław Sobiesak – dyrektor ZZ w Dębem, Marzena Sobiewska-Chamrol – kierownik NW w Wyszkowie, Aneta Adamska – dyr. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Wołominie, Arkadiusz Werelich – starosta wołomiński, Marzena Dyl – starosta wyszkowski, władze gminy Dąbrówka i lokalni samorządowcy, a także liczni mieszkańcy.
Nakreślając najważniejsze wyzwania związane z ochroną przeciwpowodziową w regionie oraz działania prowadzone w celu zabezpieczenia terenów nadbużańskich wójt Dąbrówki Zenon Zadróżny przypomniał, że największe problemy występują na odcinku od Kuligowa do Dręszewa. Co roku zimą mieszkańcy z niepokojem obserwują przybieranie wody, nawet po niewielkich deszczach. Jednocześnie próba ograniczenia strat poprzez restrykcyjne zapisy o wodach stuletnich i brak możliwości zabudowy, nie są zdaniem wójta kluczem do rozwiązania problemu.
Czekamy na papiery
Następnie głos oddano gościom z PGW Wody Polskie, którzy przedstawili zakres działań, jakie podejmowane są na bieżąco względem problemowego odcinka rzeki Bug oraz nakreślili etap prowadzonych inwestycji, mających zażegnać problemy bardziej długofalowo.
Jak mówili specjaliści, ujściowy odcinek rzeki Bug (km 0+000 ÷ 12+000) jest jednocześnie odcinkiem cofkowym Jeziora Zegrzyńskiego. Prawy brzeg rzeki w km 0+000 ÷ 12+000 chronią zapory boczne Łacha – Kania i Kania – Popowo. Lewy brzeg w km 0+000 ÷ 9+080 zabezpiecza zapora boczna Arciechów – Kuligów.
W grudniu 2024 r. zrealizowano zadanie pn. „Przeprowadzenie robót udrożnieniowych w km 29+300 w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”. – W ramach prac wykonaliśmy punktowe udrożnienie w korycie rzeki Bug w rejonie (…)
Cały tekst przeczytasz na łamach Wieści.
http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563
https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html