Zabieg in vitro to szansa na potomstwo dla par, które borykają się z problemem niepłodności. Nie każdy wie, że w stolicy funkcjonuje program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego finansowany ze środków publicznych. Kto może z niego skorzystać i do jakiej kliniki zgłosić się w Warszawie?
Co to jest in vitro i jakie są wskazania do tego zabiegu?
Metoda in vitro pozwala przeprowadzić połączenie męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej w warunkach laboratoryjnych, a więc poza organizmem kobiety. Z tego powodu nazywana jest zapłodnieniem pozaustrojowym.
Zabieg in vitro przebiega w kilku etapach, oto najważniejsze z nich:
- Stymulowanie owulacji, czyli uzyskanie odpowiedniej liczby dojrzałych komórek jajowych (większej niż byłoby to możliwe do osiągnięcia w cyklu naturalnym).
- Punkcja, czyli pobranie dojrzałych komórek jajowych. Zabieg trwa około 15 minut i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.
- Oddanie nasienia przez mężczyznę, które zostanie wykorzystane do zapłodnienia pozaustrojowego.
- Transfer zarodków – po wykonaniu zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych (od 2 do 5 dni), lekarz przeprowadza transfer jednego lub dwóch rozwiniętych zarodków do jamy macicy drogą dopochwową.
Warto wiedzieć, że na powodzenie zabiegu in vitro ma wpływ odpowiednie przygotowanie fizyczne (dieta, nawodnienie organizmu, rezygnacja z używek), ale także psychiczne (w tym aspekcie najważniejsze będą ograniczenie stresu i wypoczynek).
Dofinansowanie in vitro dla mieszkańców Warszawy
W stolicy realizowany jest obecnie „Program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystanie metod zapłodnienia pozaustrojowego 2019-2022”. Dofinansowanie in vitro w Warszawie możliwe jest między innymi w klinice leczenia niepłodności Gameta, zlokalizowanej przy ul. Cybernetyki 7. W klinice pracuje zespół doświadczonych specjalistów prowadzenia ciąży, ginekologów, położników, radiologów, embriologów, dermatologów, a także psychologów i psychoterapeutów.
Jakie najważniejsze warunki trzeba spełnić, by móc przystąpić do programu?
- Oboje partnerów muszą potwierdzić, że mieszkają w Warszawie od co najmniej dwóch lat.
- Przedział wiekowy dla kobiety: 25 – 40 lat.
- Należy podpisać odpowiednie oświadczenia i zgody na udział w programie, pary nie mogą też brać udziału w innym przedsięwzięciu o podobnym charakterze.
- Zarówno kobieta jak i mężczyzna muszą potwierdzić dokumentacją medyczną przyczynę niepłodności lub nieskuteczność dotychczasowego leczenia.
Kwalifikacja do programu odbywa się na podstawie Ustawy o leczeniu niepłodności oraz zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.
Jak wygląda proces dofinansowania in vitro?
Aby skorzystać z dofinansowania, należy zgłosić się do wybranej kliniki przeprowadzającej in vitro w Warszawie, która uczestniczy w programie. Na wizytę trzeba zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną. Lekarz, na podstawie aktualnej wiedzy i obowiązujących przepisów zdecyduje, czy przypadek danej pary kwalifikuje się do uczestnictwa w programie.
Warto skorzystać z dofinansowania, ponieważ zapłodnienie metodą in vitro może być szansą na poczęcie upragnionego potomstwa. Kwota dofinansowania zabiegu dla mieszkańców stolicy to nawet 6 000 zł. Więcej szczegółów można uzyskać bezpośrednio w klinice leczenia niepłodności Gameta w Warszawie (numer telefonu: 22 399 91 00).