Gdzie jest burmistrz?

53

To pytanie wielokrotnie skandowano w poniedziałkowy poranek przed urzędem w Wołominie. W tym miejscu zakończyła bowiem swój marsz kilkusetosobowa demonstracja, złożona z mieszkańców gminy, skierowana przeciw ujawnionym niedawno planom budowy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Regionalna instalacja, obsługująca co najmniej 120 tys. odbiorców powstanie w Lipinach Starych, tuż obok wygaszanego wysypiska śmieci. Wszystkie potrzebne pozwolenia już są. Prace ruszą, kiedy tylko gmina uzyska ostatni papier z pieczątką – pozwolenie na budowę. Ponieważ o budowie RIPOK mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w marcu, nie dziwi zaskoczenie, ale i uczucie zawodu. Jak mówią protestujący, skupieni wokół powstałego niedawno stowarzyszenia „Zielony Wołomin”, nikt z nimi powstania RIPOKu nie konsultował, pomimo że taki właśnie był obowiązek władz Wołomina.

Protest to wynik długich rozmów, toczonych na ulicach miasta, placach zabaw i na facebooku. Na hasło: „ruszamy w poniedziałek rano sprzed cmentarza” odpowiedziało kilkaset osób. Przynieśli ze sobą transparenty, trąbki, gwizdki, plastikowe butelki wypełnione grochem, ogromny bęben, megafon, wizerunki burmistrza i jego zastępcy umieszczone w workach na odpady, ktoś przyprowadził też taczkę. Maszerowali ulicami Wołomina, w eskorcie policji i straży miejskiej, by przekazać innym wiadomość: wyborcze obietnice likwidacji wysypiska i budowy na zwałce w Lipinach stoku narciarskiego były kłamstwem. W czasie marszu wykrzykiwano na zmianę: „Miały być narty, są z ludzi żarty”, „Miał być stok, będzie RIPOK”, „Nic o nas bez nas”. Na transparentach ogromnymi literami wypisano: „Góra śmieci będzie truć nasze dzieci”, „Madziar nie dotrzymał słowa, taczka już gotowa”, „STOP dla wysypiska”, „Jednym wygodne fotele, nam smród i decybele!”, „Koniec balu panno lalu!”. Po drodze do marszu włączali się mieszkańcy miasta, choć większość wydawała się być sprawą zaskoczona. (…)

Więcej na łamach Wieści.

marsz (7)marsz (5)

53 KOMENTARZE

 1. Chce się w tym miejscu odnieść do jednego nieprawdziwego zdania zamieszczonego w artykule który czytałam dziś w całości w wersji papierowej. Napisano na stronie 3, że „odbieram telefony w których straszy mnie się sadem” To nie jest zgodne z prawdą i niniejszym to dementuję. Powiedziałam , że straszy się nas sądem i żąda przeprosin za zamieszczanie i rozpowszechnianie kłamliwych i godzących w dobre imię MZO informacji.
  Tu dodam czego nie powiedziałam podczas wypowiedzi przed Urzędem, że dostaliśmy oficjalne pismo z kancelarii adwokackiej wynajętej przez MZO. Natomiast o telefonach mówiłam odnosząc się do wypowiedzi wiceburmistrza’że „nie wiadomo czy zakład w Zielonce ma szansę powstać jak na razie biegają tam tylko króliki” , że to chyba nieprawda bo w ubiegłym tygodniu dzwonił do mnie dwukrotnie prezes MZO i w jednej z rozmów powiedział,że z jego informacji wynika że taki zakład tam na 99% powstanie. Pozdrawiam jednak gorąco Panią Julitę Mazur i dziękuję w imieniu swoim , Zielonego Wołomina i pozostałych zaangażowanych w sprawę mieszkańców za obszerne i obiektywne relacje z całego wydarzenia..

  • „nie wiadomo czy zakład w Zielonce ma szansę powstać jak na razie biegają tam tylko króliki” – podejrzewam, że są to zające. Łatwo się pomylić. Z resztą takich pomyłek jest wiele. Np władze jednej z miejscowości podwarszawskiej będącej stolicą powiatu uznały swoich mieszkańców za łosi. Nie przewidziały, że jak łosie się skrzykną, to są niebezpieczne….

  • Burmistrz uciekł, wice też zwiali, zostałi tylko urzednicy. Sprawa jasna co oni tam sobie myślą o mieszkańcach. My w stosownym czasie im odpłacimy ale co o tej sprawie mówi opozycja i to nie tylko ta śmieszna jak pan Kozaczka. Co na ten temat sądzi najpoważniejszy kandydat na burmistrza pan Mikulski? Czy jeśli zostanie burmistrzem to będzie kontynuował inwestycję czy moze ją wstrzyma narażajac się na oskarżenia o niegospodarność?
   Co zrobi burmistrz Mikulski gdy RIPOK nie powstanie? Gzie MZO będzie wozić śmieci? Czy i o ile wzrośnie cena opłąt śmieciowych? Problem jest palący droga redakcjo prosze byście zapytali tych powąznych polityków lokalnych co z RIPOK po Madziarze?

   • Niech w takm razie RIPOK będzie elementem debaty między wszystkimi stronami w nadchodzących wyborach. Niech wszyscy się wypowiedzą co byśmy kota w worku nie wybierali. Teraz to koniunkturalnie będą mówić, że sa przeciw a dzień po wyborach że „za”. Niech każdy kandydat ustosunkuje się do tego problemu. Mieszkańcy Wołomina powinni wymóc taką formę debaty na lokalnych mediach. W przeszłosci nie był oz tym problemu niech WP zrobi debatę wyborczą o sytuacji z RIPOK.

 2. A pan burmistrz zrobił sobie w tym czasie pilna naradę zapraszając dwóch pracowników na kawę do swojego gabinetu. No i zelektryzowała mnie informacja jaka ostatnio usłyszałem. Otóż po głosowaniu nad budowa RIPOKU radny który głosował ZA po wyjściu z sali plenarnej pytał swojego kolegi ” co to jest ten RIPOK”. „Powaliło mnie to na plecy i do dziś ogarnąć się nie mogę”, co to za radni którzy nie wiedzą nad czym głosują. Czyżby na szczeblu samorządowym również obowiązywała dyscyplina partyjna? Toż to jakieś nieporozumienie czy radni działają w interesie mieszkańców czy partii którą reprezentują?

 3. Część radnych naprawdę nie wie o co chodzi. Na spotkaniach pytania które powinny padać od radnych, padały od nas mieszkańców. Państwo radni z PiS i Wspólnoty głosują za bo tak się im karze. Podczas sesji, komisji czytają gazety, rozmawiają przez telefony, wychodzą co chwilę, rozmawiają między sobą itp. Po spotkaniu 2 czerwca, już po przegłosowaniu na sesji, dwóch radnych głosujących „za”, podeszło do nas pod urzędem i przyznali nam rację, że dobrze robimy że walczymy. Oni za stołki ich i ich rodzin nigdy nie zagłosują inaczej niż karze burmistrz. Smutne to ale prawdziwe.

  • To nie jest smutne, to jest tragiczne. W radzie zasiadają ludzie dorośli, świadomi, prawdopodobnie, odpowiedzialności za decyzje przez nich podejmowane. Prawdopodobnie, niestety. I co to za tryb podejmowania dość istotnej decyzji praktycznie bez konsultacji. Wierzę czasami w to, że człowiek to jednak myśląca istota jest, więc trudno mi uwierzyć w to, że tak poważna decyzja nie była omawiana wcześniej na posiedzeniach rady i jej komisji. Jakaś totalna partyzantka z tego głosowania wyszła – wstyd na cały kraj i państwa ościenne. Bród, smrodek, insekty i gryzonie mogą pozostać po ten kadencji rady i burmistrza. Czy naprawdę o to chodzi? Taktyka spalonej ziemi? To już nie te czasy…

  • Pani Luizo, proszę radnych ze Wspólnoty nie mieszać razem z radnymi z PiS. Poza tym jeszcze raz powtarzam, że Wspólnota nie jest w koalicji w PiS-em.

 4. W ostatniej kampanii do europarlamentu PiS miało hasło: Służyć Polsce, słuchać Polaków. Jak służą i jak słuchają w Wołominie, można się przekonać. No, chyba że burmistrz słuchał demonstrantów przez uchylony lufcik.

 5. Wkurza mnie to, ze ten nasz Wołomin to zawsze tak w du.pę dostaje. Kiedyś to była piękna, zielona miejscowość wypoczynkowa. Potem zniszczono Białe Błota, zlikwidowane Zakłady stolarki budowlanej i Hutę szkła. Wołomin kojarzony był ze złodziejstwem i mafią a przecież główni członkowie tej mafii wcale nie mieszkali w Wołominie tylko Ząbkach i Warszawie a teraz kojarzyć się będzie z wysypiskiem śmieci dla warszawiaków.
  – Gdzie mieszkasz? w Wołominie? aaaaa wiem, to tam gdzie wywożą nasze śmierdzące odpady 🙂

 6. Jako członek Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej pragnę zdementować informację o rzekomym głosowaniu radnych ze Wspólnoty tak jak im się karze, gdyż po pierwsze Wspólnota nie jest w koalicji z PiSem w Gminie Wołomin, a po drugie radni ze Wspólnoty to tylko Joanna Pełszyk, Marcin Dutkiewicz i Michał Milewski. A jak oni głosowali wiecie Państwo doskonale.

  • Lecz gdybyście zagłosowali przeciw, dałobyście znak iż tych konsultacji nie było. Lepiej wygląda głosowanie 11 za / 9 przeciw /0 wstrzymujących się.
   I proszę nie pisać „byliśmy przeciw dlatego wstrzymaliśmy się”

 7. Dokładnie wyglądało to tak;
  Radni którzy głosowali za instalacją Ripok :
  -Katarzyna Lubiak PIS
  -Adam Bereda PIS
  -Rafał Biały SKW
  -Leszek Czarzasty PIS
  -Janusz Krawczyk SKW
  -Zbigniew Paziewski PIS
  -Wojciech Plichta WS
  -Grzegorz Szewczyk SKW
  -Kazimierz Tarapata PIS
  -Emil Wiatrak WS
  -Krzysztof Wytrykus

  Wstrzymali się od głosu :
  -Joanna Pełszyk WS
  -Marcin Dutkiewicz WS
  -Marek Górski SKW
  -Grażyna Więch PIS

  ZAGŁOSOWALI PRZECIW
  -Arleta Ferdyn PO
  -Dominik Kozaczka WS
  -Igor Sulich PO
  -Andrzej Żlezik SKW
  -Michał Milewski WS

  Pan Dimitar Jugrew PIS dyplomatycznie wyszedł na czas głosowania.
  wstrzymanie się w tej sytuacji jest jednoznaczne z poparciem 2 się wstrzymało, 2 było za.

 8. To jest właśnie przykład jak jesteśmy zainteresowani tym co się dzieje wokół nas. Marusia zanim coś napiszesz poczytaj, my nie mówimy o wysypisku które jest i nie zniknie w ciągu tygodnia, mówimy o czymś całkiem nowym co ma powstać obok starego wysypiska. To że coś jest w jednym miejscu od 40 lat nie znaczy że trzeba postawić obok kolejne na następne 40. Rozumiem że się cieszysz że to nie obok Ciebie stąd taka mądra wypowiedź.

  • Nie ma znaczenia, czy chodzi o wysypisko, czy o RIPOK, chodzi o odległość od siedzib ludzkich. Wyłącznie! Jeśli ktoś tego nie rozumie, to należy się dziwić, że jakimś cudem opanował sztukę pisania.

 9. SN – nie tylko! Na tyłach tego przybytku jest rzeka która okresowo- wylewa. Nie ważne czy jej koryto ma 1,5m czy 26m. Według norm europejskich – rzeka powinna być …niejako odgrodzona strefom buforową od pól łąk i działalności człowieka która ingeruje w środowisko – również glebę. W Wołominie ten przepis został złamany. Kto wydał pozwolenie, które narusza stosunki wodnoprawne?? Teraz rzeczką będzie spływał syf chemiczny ibiologiczny. Kto na to pozwolił? To prokuratorska sprawa.

  • Marek, tutejsza prokuratura umorzy postępowanie. Siedziby ludzkie wymieniłam jako podstawowe kryterium. Jeśli Marusia uważa, że wysypisko pachnie fiołkami, to niech je sobie urządzi dla siebie, rodziny i znajomych we własnym ogródku. Cieki wodne też ważne. Ale najważniejsza jest niefrasobliwość rady, bo jeśli przy pierwszym głosowaniu udało się projekt zaaprobować, to wyjątkowo niedobrze to rokuje dla miasta.

 10. O kurczę! Jeżeli prawdą jest, że RIPOK to działanie określonej grupy dbającej przede wszystkim o własne interesy to RYSIEK Z KLANU!

 11. Ja już się postaram, aby moje owieczki głosowały na jedyną i słuszną partie PIS, a wam kłamcy zostało tylko grzeszyć w komentarzach

 12. Panie Tomaszu Kowalczyk, MWS nie tylko na poziomie powiatu nadal jest koalicjantem PiS. Zachowanie radnego Michała Milewskiego niczego nie zmieniło, bowiem pozostali wstrzymując się wsparli głosy PiS-u. W sejmie i Kłopotek głosując inaczej niż PSL kolalicji nie rozwalił. Dowodem na kontynuację tej koalicji jest zachowanie szefa MWS Konrada Rytla, który w wyborach do PE udzielił jawnego poparcia kandydatowi PiS w towarzystwie jej mentora, posła Sasina. Za kłopoty mieszkańców nie tylko Starych Lipin odpowiada w takim samym stopniu PiS co MWS wraz ze skoligaconym PSL.

 13. Gratuluję specjalistom od komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta takiej strategii informacyjnej. Niby informują ale nikt nic nie wie, nikt nic nie słyszał, nikt nic nie widział. Żenada. Może wato pójść na jakieś kursy dokształcające. Bo jak na razie efekty marne pod każdym względem. Kiepska nieczytelna strona miejska, nudna urzędowa gazeta, w której brak najważniejszych informacji, walące się billboardy nawiasem mówiąc przestarzałe i nieefektywne nośniki. Komunikacja władz miejskich z lokalną społecznością leży nie tylko w kwestii wysypiska!

  • Strona miejska jest czytelna, ale stanowi tubę propagandową lokalnej władzy. Urzędowy periodyk – tak samo. Narzędzia komunikacji tworzy się wtedy, kiedy są potrzebne, w taki sposób, żeby komunikat wyszedł w świat, ale niekoniecznie dotarł do zainteresowanych.

 14. SN – bo to nie tu powinno sie takie sprawy rozpatrywać a co najmniej na poziomie wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska albo na poziomie decyzji krajowych. To że powiatowe służby wydadzą decyzje zgodną z zaleceniem władz samorządu – to wiadomo. Nikt sie tym nie zainteresuje póki nie złoży sie oficjalnego zawiadomienia. Bez pisma -na przykład ze strony Zielonego Wołomina – będą mieć wszyscy całą sytuację w du…ie. Są przepisy – są istniejące decyzje wodnoprawne, ustalenia – nawet w planie zagospodarowania cieki i ich obszary – są naniesione. To jest proste .Składać , składać – ale nie tu.

  • Słuszna uwaga – nie tu. Nie chcę wywołać wilka z lasu, ale obecna władza nie jest tak skora do wykorzystywania miejscowych organów do pacyfikacji niepokornych. Poprzednia miała na tym polu większe osiągnięcia.

 15. A jak zlikwidujemy zwałkę to gdzie będziemy wozić NASZE śmieci ? Przecież je produkujemy. Moim zdaniem zakład przerobu odpadów musi być w Wołominie, ale znacznie mniejszy tylko dla Wołomina a nie dla połowy powiatu.

  • Możesz produkować i będziesz to robił lecz składowanie miało zostać przeniesione/zmienione na inne.
   W Starych Lipinach miało być tymczasowo a już jest 40 lat

 16. Gringo – To że w kazdym mieście są śmieci produkowane nie znaczy ze w każdym musi być zakład je przetwarzajacy. Ważne żeby zakład i składowiska były umiejscawiane w odpowiednich odległościach od domów i zbiorników wodnych.

  Mam nadzieję, że cala obecna sytuacja przekona mieszkańców do tego aby bardziej odpowiedział nie dokonywać wyborów w najbliższych wyborach samorządowych i wezmą sobie do serca to, ze ich glos jest ważny, byłyby tylko był przemyślany

 17. Oczywiscie calkowicie popieram inicjatywę Zielony Wolomin i jestem przeciwny budowy RIPOK, tylko chcialbym sie dowiedziec czy Zielony Wołomin ogranicza sie tylko do sprzedawania koszulek, organizowania marszu w Wołominie, wrzucania postów na FB? Co sprowadza się do działania tylko w obrębie naszego miasta. Jak juz wiele osob tutaj pisało mamy szeroki wachlarz możliwości tylko trzeba odwoływać się od tej decyzji na wyższych szczeblach wojewódzkim lub krajowym. Oczywiście proponuje również zorganizować referendum – możemy nawet odwołać burmistrza z jego ciepłego fotelika ( tak zrobiono w Ossowie z Panią Sołtys z PiS ). Nic o nas bez nas tak wszedzie mowicie i to się zgadza my wybraliśmy burmistrza to i my go odwołany.

  • Panie Mariuszu, nasze akcje typu marsz, ulotki, facebook mają na celu poinformowanie mieszkańców gminy Wołomin o planach naszych urzędników z burmistrzem na czele.
   Co do innych działań – są. Naprawdę nie jesteśmy oszołomami, jak nas się widzi na Ogrodowej 4 w Wołominie.

   • Napewno nikt Was nie uważa za oszołomów za akcje pod UM w Wołominie, powiem szczerze, że sam chciałem w tym marszu i protescie uczestniczyć, ale nie zawsze udaje się pogodzić pracy z chęciami. Popieram Was i my jako mieszkancy powiatu Wołominskiego musimy głośno mówić STOP WYSYPISKU!!! STOP RIPOK!!!

 18. Wspólnota nie jest w koalicji z PiS ? Co za brednie. Wstrzymanie sie od głosu to poparcie dla PiS. Wspólnota jest zawsze w spółce z kimś z kim może coś ugrać.
  Trzeba, Panie Tomaszu Kowalczyk, mieć odwagę powiedzieć , że ta cała wspólnota siebie tylko reprezentuje a nie dorabiac cnotliwe mętne teorie do zaistniałej sytuacji. Odwagi w spojrzeniu prawdzie w oczy, serdecznie życzę.

 19. Mam pytanie jeśli zamieszczę reklamy w WP to czy jak wystartuje na radnego mogę liczyć na przychylnośc gazety? Czy jak mam tak malutko za uszami to gazeta przmilczy? Czy jak mam więcej to musze na pierwszej czy ostatniej stronie dać reklamę? To ma być cyklicznie czy raz wystarczy? Panie redaktorze jak to jest?

 20. DO BOJU ZIELONY WOŁOMINIE. LUDZIE WAS POPIERAJĄ. NIE DAJCIE SIĘ ZASTRASZYĆ !!!

  PANIE BURMISTRZU – TACZKA JUŻ GOTOWA, CYTUJĄC TEKST Z BANERU.

  PAŃSTWO RADNI – O WAS TEŻ BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ, TE 11 NAZWISK WYPADA Z GRY O TRON.

 21. Józekczepiała takie pytania to do tuby tej władzy Życia Powiatu, tam jest kraina mlekiem i miodem płynąca , a cytując klasyka : „Spieprzaj dziadu”

  • Wole inny cytat równie kalsyczny: „Precz z siepactwem. Chwała nam i naszym kolegom. Ch …om precz” Żebyś nie manipulował, siepactwo to imbecyle podobne do ciebie, koledzy to wszyscy przyzwoici obywatele również ci protestujący, a ch…je to pieniacze polityczni wykorzystujący ten protest do własnych celów tacy jak ty. Czyli nie jedno masz imie.

 22. Cytat z strony urzędowej „Po chwili, bez ani jednego pytania i dyskusji, Rada Gminy 15 głosami „za”, przy tylko 4 przeciw zadecydowała o zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu i udzieleniem Burmistrzowi Madziarowi absolutorium.”
  Ale o tym, że nie było pytań i dyskusji bowiem zablokowała ją przewodnicząca Lubiak ani słowa. Taką mamy swobodę wypowiedzi, swoją drogą radni, którzy na to pozwolili to jakieś ofermy i nie ma co ich żałować. Jednym słowem – żenada – daje się podsumować burmistrza Madziar oraz radnych..

 23. Czy prawdą jest, ze prostest próbuje wykorzystac grupa biznesmenów chcących wybudować zablokowane przez Madziara biznesy w branży deweloperskiej i handlowej?
  Czy przypadkiem ludzie którzy mają może i słuszne postulaty nie sa narzędziem w rękach kilku cwaniaków?
  Czy pan red Marek Ch. mozę rzucić na to światło? Czy też jako dziennikarz od blisko 10 lat związany z lokalną polityką, majacy swoje sympatie i antypatie jest w stanie o tym obiektywnie pisać lub też wniknąć głębiej w sprawę?

 24. No to fajnie, że mamy burmistrza, który próbuje zablokować rozwój gminy….!!!!!!!! Kolejny „plus” dla zmian wreszcie…..!!!!!!!!

 25. Obserwator a może wcale nie chodzi o biznesy w branży deweloperskiej i handlowej? Popatrz dobrze i poszukaj jaka branża na tym zyska. Poszukaj w studium kto chce postawić ogromny zakład przy Ripok u…

 26. Brawo Liuza ! Niech redakcja ciagnie watek tej prywaty! Niech narodek pozna kto i dlaczego chce zafundowac mu smieci pod oknami, smrod i szczurowisko. Co na to opozycja ? Dlaczego nikt nie chce powiedziec prawdy!

  • @Mona
   Imienniczko… Gdybyś z nami chodziła na sesje RM, to widziałabyś, że opozycja jest bezradna. Dlaczego protest dziś wygląda jak wygląda, dlaczego ruszyliśmy z Zielonym Wołominem? Bo opozycja jest bezradna.
   Burmistrz i zastępca robią co chcą. Ludzie byli im potrzebni do wygrania wyborów, a później dostali kopa w dupę. Mam nadzieję, że jesienią sytuacja się odwróci i panowie pojadą na taczce. Możemy nawet podstawić tą, którą ostatnio podstawiliśmy pod urząd.

 27. Cała ta tzw. opozycja, to ludzie , którzy boją się powiedzieć coś od siebie. Najchętniej godzą się na wszystko. Ci co rządzą, i ci co nie, są tyle samo warci. Każdy z nich patrzy jak tu załatwić swój geszefcik.
  Obiecanki o służbie społecznej, i takie tam inne pierdoły w tym stylu, kończą się z chwilą wybrania. Później przychodzi poczucie nieomylności i kombinacje jak wyjść na swoje. Tak wyglądają ci opatrznościowi rycerze prawdy „zatroskani o los społeczeństwa”.
  Już sprzedaje się kiełbasę wyborczą , obiecując ludziom inwestycje np. kanalizacje w Mostówce. Tylko nikt nie mówi, że ci obiecywacze za kilka miesięcy mogą nie być przy władzy. Więc te obiecanki są gówno warte, ale ciemny lud to kupi. Na każdym kroku takie obrzydliwe kombinacje.

 28. Społeczeństwo wołomińskie nie uczęszcza na obrady rady miejskiej i w ogóle mało się interesuje poczynaniami radnych i burmistrza. Wobec takiego stanu rzeczy opozycja staje się leniwa, ponieważ jakiekolwiek ich działania w czasie sesji pozostaną praktycznie niezauważone (w tym miejscu uogólniam, choć czasem da się zauważyć pojedyncze działania niektórych radnych, są one czasem nagłaśniane). Taki marazm trwa co kadencję przez prawie 4 lata i dopiero przed wyborami coś się zaczyna dziać.

 29. U nas opozycja to 4,5 osób więc o czym my mówimy? Odpowiedzi burmistrza na pytania opozycji są kpiną. Każdy obywatel powinien parę razy iść na sesję i zobaczyć jak się zachowuje burmistrz i jego zwolennicy. Chamstwo, buta i arogancja to tyle w skrócie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj