2,5 tysiąca za 3 artykuły do gminnej gazetki

11

Monika Bienias jest mieszkanką wsi Czubajowizna (gmina Poświętne) i członkinią Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które działa na rzecz przejrzystości urzędów, jawności wydawania pieniędzy publicznych oraz dostępu do informacji publicznej. Pani Monika już od jakiegoś czasu monitoruje celowość oraz rzetelność pozyskiwania i wydawania środków finansowych w gminie Poświętne. Swoimi spostrzeżeniami na temat dostępu do informacji publicznej oraz wydawaniu gminnych pieniędzy podzieliła się z redakcją Wieści Podwarszawskich. (…)

Jak wobec tego mieszkańcy mogą dowiedzieć się na co wydawane są pieniądze gminne?

– W tej chwili jedyną możliwością uzyskania takiej informacji, jest złożenie wniosku o udostępnienie informacji publicznej do urzędu. Korzystając z tego prawa dowiedziałam się, że w 2014 r. z pieniędzy gminnych zapłacono pani Annie Kękuś-Poks 2 500 zł brutto za wykonanie artykułu, komentarza i wywiadu do gazetki „Wieść Gminna Niesie”. W innym miejscu uzyskałam skan faktury z urzędu za wycięcie topoli i zagospodarowanie terenu przy placu zabaw w Czubajowiźnie na kwotę 2 700 zł. Osobiście uważam, że można było to wykonać za mniejsze pieniądze. Często przecież słyszymy, że gmina jest biedna. Czy nie rozsądniej byłoby przeznaczyć te pieniądze na potrzeby zgłaszane we wnioskach przez sołtysów i mieszkańców?

Więcej na łamach Wieści.

11 KOMENTARZE

 1. Taniej będzie wysłać do szkoły wójta i nawet za kształcenie zapłacić, wtedy ani do artykułów ani do odpisywania na pisma nie trzeba będzie zatrudniać pracowników

 2. P. Monika już od jakiegoś czasu monitoruje jawność w Gminie Poświętne??? i co z tego? Jakie efekty? Coś widać poza stosem udostępnionych dokumentów i ogromem udzielonych informacji? Ale przecież to nie są jej pomysły tylko tego „prawie wójta”! Chodzi tutaj o szukanie czegoś czego nie ma, bowiem ktoś ma jakieś porojone domysły i szuka … szuka … ale sam nie wie czego! Drodzy czytelnicy na podstawie artykułów sami oceńcie z jakiej „opcji politycznej” ludzie są chwaleni a z jakiej oczerniani… już wiecie kto „rządzi” redaktorem?

 3. Drodzy Państwo.
  Wszystko to bardzo ciekawe co piszecie.
  Odniosę się najpierw do stosów odpowiedzi na moje wnioski.
  Takich odpowiedzi jest mało a jeśli są ,to dokumenty poddane są bezprawnie anonimizacji,czyniąc je bezwartościowymi informacyjnie,dlatego to z Państwa pieniędzy płacone są rozprawy sądowe.
  Teraz druga sprawa. Urząd nie musi zatrudniać pracownika do udzielania odpowiedzi na wnioski i dodatkowo mu płacić,bo pracownik robi to w ramach swojej pracy. Dodam także,że gdyby w Bip-ie urzędu było wszystko co potrzeba,nikt nie wnioskował by o informację,bo byłaby dostępna dla każdego. Powtórzę jeszcze raz,obywatel ma prawo wiedzieć na co wydawane są jego pieniądze a jeśli urzędowi brak odwagi to pokazać,to znaczy,że nie chce rozliczać się przed mieszkańcami z wydanych pieniędzy.Dlaczego ?
  Sąsiednie gminy mają tę odwagę i pokazują w BIip-ie urzędu ,na co ,z kim i za ile .
  Teraz do ”Jawność”,jeśli brak Panu czy Pani odwagi aby publicznie się ujawnić ,to proszę chociaż obiektywnie się odnieść do tego co zawarte w artykule,bo zauważyłam,że strasznie dużo ”Jawność” wie,ale też dobitnie słychać z komentarza,że ta prawdziwa jawność strasznie pana lub panią drażni.
  Jeśli ”Jawność” chce się dowiedzieć czym zajmuje się stowarzyszenie ,to proszę się zgłosić bezpośrednio do źródła i nie insynuować dziwnych odpowiedzi. Wszystkiego także można się dowiedzieć z Bip-u Stowarzyszenia,tam jest wszystko jawne,czego nie mogę powiedzieć o Bip-ie urzędu.
  Życzę miłego dnia.
  Monika Bienias

  • Czy do urzędu pisze Pani z podobną starannością i poprawnością językową? Papier wszystko wytrzyma, nawet taki natłok błędów ortograficznych i interpunkcyjnych jak w komentarzu powyżej.

 4. Widzę że trafiono w czuły punkt! A jawność mnie nie drażni…. a nawet więcej powiem szczerze że jestem za i to dobitnie! Nie nawidzę tylko politycznego skur… w dążeniu do jawności i robienia tego nie dla idei jawności tylko dlatego bo ktoś kogoś nie toleruje bo wygrał wybory ….nie oszukujmy się bo tak jest!
  Proszę wymienić w których urzędach w powiecie wołomińskim poza Tłuszczem i Wołominem są jawne umowy? I dlaczego tylko Poświętne? I dlaczego Pani odpuściła jawność w Stanisławowie?? Bo kazali czy Wójt zbliża się do wspólnoty?

 5. A Andrzejka trzeba wysłać do psychologa bo nie potrafi przegrywać!
  Skończyły się męskie argumenty to zaczęła się wieśniacka polemika!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj