W Ossowie apel smoleński?

41

Wszystko wskazuje na to, że także 15 sierpnia w Ossowie uroczystościom upamiętniającym bohaterów 1920 roku towarzyszyć będzie odczytanie apelu smoleńskiego. Jak zarządził bowiem minister obrony Antoni Macierewicz: przed każdym apelem z asystą wojska, najpierw ma być odczytany „apel smoleński”.

Są już pierwsze reakcje na to zarządzenie. Podobnie jak uczestnicy obchodów Powstania Warszawskiego, wobec takiego działania władz protestuje także powiatowa PO. Oto treść pisma, adresowanego do organizatorów sierpniowych uroczystości w Ossowie: burmistrz Wołomina oraz burmistrzów Zielonki i Kobyłki, które rozesłał w minionym tygodniu Zarząd Platformy Obywatelskiej RP w powiecie wołomińskim: (…)

Tekst na łamach Wieści.

41 KOMENTARZE

 1. Szkoda że Antka w tupolewie nie było. A teraz – mamy co mamy. Zagarnęli 18 bitwe w dziejach świata dla osób które zginęły w wypadku lotniczym. Skandal.

 2. To w Smoleńsku polegli prawdziwi bohaterowie walczący o sprawiedliwą Polskę,a ci w Ossowie to walczyli o Polskę sanacyjnych sytych panów

 3. A ja mam inne pytanie. Kiedy pan Rajchert przedstawi radnym co zrobił w sprawie muzeum Bitwy Warszawskiej. Od kilku sesji się nie pojawiał, w urzędzie też go nie widać. Jak do tej pory to odbył parę spotkań z tego co mówił, to chyba za mało aby otrzymać pensję. Myślę, że poziom uwielbienia dla niego w pisie jest tak ogromny że te muzeum załatwi bez najmniejszych wysiłków.

 4. Jest nowy Dyrektor Muzeum , byc moze wykaże się nowa formułą uroczystosci.Tak miało być kiedy czytalismy artykuły związane z nowym kierownictwem.W nowej formule moze byc i apel smoleński zwłaszacza w alei popiersi osób , które pod smoleńskiem zginęły.

 5. Co do PO. Jest mi bardzo przykro że trzeba w tak oczywistej sprawie apelować o rozsądek. Jako wielokrotny bywalec uroczystości z zażenowaniem obserwowałem odsłanianie kolejnych popiersi w Ossowie. Oczywiście wszyscy pragnący złożyć wiązanki na grobach prawdziwych bohaterów tej rocznicy , musieli poczekać aż zakończy się wątek smoleński . Czas przerwać ten absurd. Na wszystko jest czas i miejsce.

  • musza czekac weterani, powstańcy…. wstyd. Przyjdzie czas, ze nikt juz nie bedzie przychodzil na rocznice, uroczystosci panstwowe, bo ile razy w roku mozna wspominac ofiary smolenske? Dajmy tym duszom troche spokoju! PIS chyba chce abysmy wyuczyli sie wszystkich nazwisk na pamiec? Tylko dziela Polakow przy okazji rocznic waznych dla kraju wydarzen

 6. Waldziu, to niech Ci prawdziwi – obchodzą swe uroczystości we właściwym miejscu i czasie a nie pchają sie do sanacyjnego Radzymina czy Ossowa. Po co mają brudzić swe bohaterskie imiona tym sanacyjnym miejscem. Dla mnie w Smoleńsku POLEGLI żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego zabici haniebnie przez rosyjskich oprawców. Reszta – zginęła w wypadku lotniczym w źle zorganizowanym wyjeździe ku czci tych pierwszych , których w Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Smoleńsku – leżą tysiące – Cześć ICH pamięci ! I choćby antek dał mi pismo że nic nie wciąga – inaczej nie będzie.

  • @marko już my wiemy jacy to byli ci sanacyjni dzielni ,,bohaterzy” co strzelali do bezbronnych chłopów i kobiet w Jadowie 11.V.II. 1932 zabijając wiele osób np.Józię Kurowską z Sulejowa czy Janka Śliwińskiego z Borek.Taką to polskę wywalczono w Ossowie dla polskiego chłopa.

 7. to nie plamcie imion ludzi którzy zginęli w wypadku lotnicznym – na polach Ossowa. Po co tam stawiać posągi bohaterów, aleje dębów smoleńskich????? W Smoleńsku im postawcie i nie kalajcie ich imion tym podłym Ossowem. Co mam ci jeszcze tłumaczyć?? Ossów Radzymin – beee – nie wspominajcie w tych miejscach o bohaterach – cacy, nie wygłaszajcie apeli . Krzywdzicie tych umarłych – nie rozumiesz?

 8. Precz z macierewiczem i cala banda pisowska,niedlugo gamonie wymysla ze kazda ulica w Polsce bedzie miala imie kaczki albo apelu smolenskiego,co za debilizm,jakos nikt nie wspomina ostatniego prezydenta na uchodzctwie tylko kaczke,co on zrobil dla Polski,rozpieprzyl wszystko w mak,a teraz maja na kazdym historycznym wydarzeniu czytac apel smolenski,porabalo ich,mauzoleum niech kaczce postawia jak leninowi

 9. Moze pewne działania zwiazane z próbami właczenia apeli na róznych uroczystosciach nie sa trafne, ale to jednak nie powód aby SOBIE DWOROWAĆ Z TEJ WIELKIEJ TRAGEDII.To tak dla zastanowienia.

 10. Spokojnie. Już za rok nastąpi zmiana historii. Od 1 września szkoły będą uczyć, że: Powstanie warszawskie zorganizowali ludzie PiSu. Żydów w Jedwabnem zamordowali Niemcy, a ludzie PiSu byli obrońcami tych żydów. W bitwie pod Radzyminem / Ossowem w 1920r. Rosjan pokonali ludzie PiSu. I to wszystko pod dowództwem sławnego Jarosława Katyńskiego. Aha, zapomniałem. To nieprawda, że pierwszym człowiekiem na księżycu był Neil Armstrong. Pierwszym człowiekiem na księżycu byli Jarosław i Lech Kaczyńscy !!!

 11. Piotr – to już przegiołeś – i to ostro! Czyste zakłamanie, fausz i nieprawda – czyste brednie. Przecież ci dwaj – ukradli księżyc ! W narodowej tv widziałem! Tak że – nie oszukuj, nie oszukuj – bo to nieładnie.

  • Musisz wiedzieć Baranie że Pan minister Antoni walczył od wielu lat o prawdziwą Polskę doskonale pamiętają go ludzie z Kobyłki jak tam mieszkał na ul.Kościuszki,a w przyszłości ta ulica będzie nosiła nazwisko Pana ministra Antoniego ,przysięgam to wam Barany!

 12. Antoni Macierewicz to paranoik, którego należałoby zamknąć w Drewnicy w pokoju bez klamek i tam leczyć !! A u nas ktoś taki, chory umysłowo agent kremla (bo chyba tylko agent kremla, pierwsze co zrobił po opublikowaniu raportu o WSI, to przetłumaczył go na rosyjski i przekazał do Moskwy) sprawuje niezwykle odpowiedzialne ministerstwo obrony narodowej. Zresztą co widać, choćby po zmianie tv publicznej w propagandowy organ partyjny TVPiS, czy próba przejęcia władzy absolutnej w Polsce, to PiS jest zapatrzony w PZPR i chętnie się na niej wzoruje. Nawet prokuratorów i sędziów, którzy zamykali za komuny opozycjonistów z Solidarności, w swoich szeregach partyjnych mają.

 13. Nie jest źle. WSIoki (Piotr&jemu podobni) mają stracha. Polecam film na YT Plane crash full documentary.
  Można znaleźć odpowiedź na pytanie zadane Laskowi przez dziennikarza: skąd wzięła się w raporcie MAKu
  liczba 100 g? Przez rok nie udało mu się odpowiedzieć.
  Do Piotra@Co, jak to mówią praw fizyki nie zmienisz i nie bądź pan głąb .

 14. Dobra – polegli – nie ma co z wami dyskutować – tak – nasa orzekła i tyle – wasza racja. Ale :skoro Waldek-historyk – porównał ich zasługi z tymi sanacyjnymi oprawcami z Ossowa – to po co tam w tym miejscu , na tej ziemi – stawiacie posągi, aleje dębów smoleńskich i inne bzdury????????? Po co kalać ich szlachetne czyny — tym brudnym Ossowskim cmentarzem. Fizyki nie zmienisz – i historii – też. Tam od dziesiątek lat leżą samacyjni ossowscy żołnierze. Po co brudzić nimi imiona poległych w tym morderczym bohaterskim locie na Smoleńsk??? Stawiajcie sobie pomniki w Smoleńsku a tych Ossowskich – niby bohaterów – zostawcie w spokoju – tej ziemi, tym udziom, tej historii. Innej nie będzie.

 15. Panie Mariuszu, nie jestem bezkrytycznym dla pewnych pomysłów obecnej władzy,ale że Pan sie wpisuje w tę pokraczną dyspute o jakby nie było tragedii narodowej i tragedii bliskich ofiar to sie dziwię.

  • Ja o tym napomknąłem z przymróżeniem oka – to tak naprawdę wina polityków, że na każdym kroku poruszają temat tego apelu. Do tego jeszcze komisja smoleńska, która z naszych podatków co miesiąc bierze niemałe pieniądze, a istnieje chyba tylko dla nich, bo od miesięcy niczego konkretnego nie ustaliła. Takie jest moje zdanie.
   Młodzi ludzie nie mają pracy, emerytom brakuje od pierwszego do pierwszego, program 500 jest społecznie niesprawiedliwy, a co włączę telewizję, to tylko Smoleńsk i Smoleńsk…

 16. Jak to jest po tysiackroć komentowane np. na tym forum to i słychać. Przy okazji wg Pana program 500 w czym jest tak społecznie niesprawiedliwy.Oczywiście wszystko było dobrze za poprzedniej koalicji i wtedy były sprawiedliwe społecznie działania,programy i wszystko było OK. A jednak Polacy podziekowali PO i PSL – co za ludzie .

  • Przecież wszyscy widzą, że jest społecznie niesprawiedliwy – biedna matka samotnie wychowująca dziecko nie dostaje ani grosza, podczas gdy jej bogata sąsiadka z trójką dzieci dostaje od państwa dodatkowo 1.000 zł co miesiąc.
   Gdzie tu prawo? Gdzie sprawiedliwość?

   • ….,,biedna matka samotna” powinna myśleć wtedy jak dla żonatego chłopa zadzierała spódnicy a nie teraz biadolić

 17. Pis ma pewne ułomności – np Antek, Kryśka, drenujące budżet komisje cudne apele… ALE: Trzeba powiedzieć że te 500 prócz wad – ma i zalety. Jakie – nie yszczególniam. Natomiast trzeba powiedzieć – i ludzie powinni to wiedzieć – a nie wiedzą – żyjąc w tej samej europie co szwajcar belg niemiec czy szwed – że stara europa – już dawno od wielu lat wstecz, w różnoraki sposób dofinansowuje rodziny z dziećmi. Gdyby nasi politykierzy i ci z lewa i z prawa – sprawdzili (choć wiedzą na pewno ) i powiedzieli społeczeństwu o programach socjalnych edukacyjnych społecznych – jakimi to objęci są ludzie choć może bardziej – rodziny – i nie mówię to tylko o niemcach tureckiego czy irańskiego pochodzenia – to okazałoby się – że porównując kwoty i mnogoś działań czy programów – to te nasze pińcet plus – to nie taki cymes bo cena ropy tu i tam – jest podobna. Ja tam uważam – choć stada dziatków nie mam – że dobrze, że ludziom coś dają. Problemem jest podział dóbr i koszty utrzymania naszej administracji. – która pochłania lwią część naszej kasy. I dopiero to co zostaje – próbuje sie podzielić nie zwracając uwagi że samemu – już sie wygenerowało koszt . Zły podział. Może 500 nie jest sprawiedliwe i potrzebujje dopracowania – ale nie jest złe. Dla normalnych rodzin.

 18. Panie Mariuszu jak Pan zapewne wie program 500 jest w szczególnosci nakierowany na poprawe dzietnosci, z uwagi na zblizajacy sie katastofalny stan demograficzny w Polsce. Powinno sie preferować tzw. rodziny wielodzietne, czyli co najmniej z 2 dzieci. Z wielu wzgledów jak wiemy najlepiej gdy rodzina jest pełna czyli jest dwoje rodziców. Tak więc nie do końca trafne jest doszukiwanie sie tu sprawiedliwosci. Do niedawna preferowano samotnych rodziców/ tak naprawdę matki/ np w naborach dzieci do przedszkoli itp. Czy to było i jest sprawiedliwe? Czy pełna rodzina dwoje rodziców to jakaś ułomność, lepiej jak jest samotna matka/ nie licząc przypadków losowych/? Powtarzam jeszcze raz program 500 ma na celu zwiększenie dzietności a to dzieje sie raczej przy dwojgu rodziców. Tak jak piszę mark może i nie jest to idealny program, ale na pewno pomocny dla rodzin z dziećmi, pytanie jest podstawowe zobaczymy czy to poprawi dzietność w rodzinach?

  • Program 500 poprawi dzietność, ale nie w takim stopniu, na jaki liczą jego twórcy. Efekt po prostu może okazać się niewspółmierny do kosztów. Bardziej przydałaby się pomoc państwa w zakresie tańszych mieszkań dla młodych ludzi, dostępu do długo otwartych żłobków i przedszkoli, łatwości w uzyskaniu opieki pediatrycznej i pomocy szpitalnej. Bez tego te pieniądze rządowe 500 będą nieefektywne.
   Tymczasem obecny rząd zakończył funkcjonowanie programu Mieszkanie Dla Młodych, brakuje miejsc w przedszkolach… Poza tym kierowano się stereotypami i nie wzięto pod uwagę postępowego sposobu myślenia kobiet. One aspirują do coraz większych ról w społeczeństwie i dla nich siedzenie w domu z piątką dzieci i branie od państwa 2 tys. zł to nie jest żadna aspiracja zawodowa, a tego oczekuje od kobiet obecny rząd marginalizując je do roli „matek-Polek”.
   To jest oczywiście moje zdanie, a każdy ma prawo do swojego.

   • Panie Mariuszu, ale przynajmniej teraz kobieta ma wybór, czy chce z tą piątką dzieci siedzieć w domu, czy woli jednak pracować (chociaż osobiście nie znam nikogo, kto z powodu programu 500 rzuciłby pracę. Ale może. Wolność wyboru.). Poprzednicy nie dali jej tego wyboru.

   • Myślę, że poprzednicy bali się po prostu podjąć takiego ryzyka. Jeśli ten program wypali, to w porządku. Dzieci przybędzie, a pieniądze się państwu zwrócą. Problem może być, jeśli nie wypali… Dzieci nie przybędzie, państwo się coraz bardziej zadłuży i z czasem zabraknie pieniędzy dla innych grup społecznych (emeryci, nauczyciele itd.).
    To odważna decyzja, której skutki poznamy tak naprawdę w ciągu kilku lat.

 19. Panie Mariuszu szkoda,że nie był Pan w rzadzie / 2 kadencje/ poprzedniej koalicji, to by było dobrze. Wracając do tzw Matek Polek, to kto ma rodzić te dzieci-ojcowie? Jak na razie to matka jest lepszym opiekunem dzieci , przynajmniej w tym pierwszym okresie/ktoś musi karmić/ Kobiety , które nie maja aspiracji do bycia matkami jak na razie w tym kraju nie muszą nimi być.Całe szczęście, ze większość pań jezeli tylko moze to chca być matkami,co nie musi skutkować utrata mozliwości realizowania się zawodowo.Prosze tak nie uzalać sie nad losem kobiet w tym kraju, były są i będą szanowane, miedzy innymi za to ,że sa matkami.

 20. No z tym szanowaniem – to różnie bywa… Często jest tak że jak pracodawca ma przyjąć kobiete to pyta: zamężna? Dzieci? Ile Jaki wiek? —- i przyjmuje młodszą dziewoje – świeżo po szkole, co prawda bez doświadczenia – ale za niższy chajs, a w 3 miesiące – i tak sie nauczy. Za to nie będzie absencji spowodowanej chorobą dziecka wyjazdem na ferie, szkolne teatry itd.
  Tak – są już firmy z własnymi żłobkami czy opieką. Ale nie we Wołominie. I nie dla wszystkich a dla kadry kierowniczej wyższego szczebla. Z reguły.
  Co do tych na niższych szczeblach – znam dziołchy co popracowały w mordorze pare lat. Owszem natłukły kasiuty ale wyglądają jak cień kobiety i gdyby miały możliwość pójść na opiekuńczy – nie koniecznie za kokosy – to z chęcią by to zrobiły – bawiąc swoje dzieciaki. A więc – jest wybór i nie koniecznie poto by tankować pod blokiem za 500 .Sam zamysł programu polegający na konkretnej pomocy – jest dobry. Może i potrzeba zmian priorytetów w tym programie – ale nie jest zły.
  Radny pisze – zero inwestycji. To po co w tej radzie siedzisz? Niech zsiądzie ktoś bardziej otwarty, kreatywny. A my mamy rade starych dziadów dążących do utrzymania status quo – jak w Jerozolimie w grobie Pańskim. czas i miejsca im sie popaprały – ale diety – nie. Wole dać 500 rodzinie niż radzie miasta – diete.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj