Nie chcą kolejnego cmentarza

Nie chcą kolejnego cmentarza

Mieszkańcy miejscowości Cisie (gmina Dąbrówka) sprzeciwiają się planom budowy w ich okolicy cmentarza. Według projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określonego nazwą „Kuligów-cmentarz”, na działce nr 346 położonej w miejscowości Sokołówek ma zostać utworzony cmentarz dla parafii Kuligów. Ta lokalizacja spotkała się ze sprzeciwem okolicznych mieszkańców, którzy już w ubiegłym roku swoje uwagi kierowali do wójta gminy Dąbrówka. „Zgłaszamy sprzeciw do umieszczenia na tym terenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego cmentarza dla miejscowości Kuligów. Sprzeciw ten argumentujemy:

– Część działki numer ewidencyjny 346, przeznaczonej pod planowany cmentarz jest objęta

zagrożeniem zalewowym, co wynika z mapy zagrożenia powodziowego. Budowa cmentarza na takim terenie jest niedopuszczalna.

– Negatywnym oddziaływaniem na okoliczne tereny rekreacyjne. Najbliższa okolica jest bardzo atrakcyjnym rekreacyjnie terenem. (…)

Więcej na łamach Wieści.

(215) Comments

  1. Odp.

   Idąc tym tokiem rozumowania to jak powstanie ten cmentarz to za kilka lat wy będziecie się chować na tym księżycu.

 1. A jakże ...

  Cisie to wiadomo rodzina R. Za komuny byli blisko gminy , PSL reprezentowali , a teraz wiadomo kogo . Od wojny jedynym osiągnięciem tej wsi i działaczy jest asfalt przez wieś . Wszystko reszta to na nie . Nie bo nie , a to nie wygłaszają zawsze te same osoby . Uznały się za najmądrzejszych we wsi i dyktują zdanie . Trochę luzu Panowie ! Jak będziecie mieli cmentarz , to i porodówkę wam się otworzy .

  1. mikoś

   poruszyles rodzine R.. , a to zacna i liczna rodzina , graniczaca z zamierzonym obiektem , macie zgode calej rodzinki z calej Polski ?a moze macie zgode Pana RG ?

 2. Do sołtysa

  Te atrakcyjne działki , nie są żadnymi działkami , bo nie ma na nich planu zagospodarowania . Protest właścicieli niby działek rekreacyjnych , jest nieskuteczny . Nie mogą być strona skuteczną w tym sporze właściciele pól , których działki rolne na obecną chwilę nie są działkami budowlanymi , lub rekreacyjnymi . No co to za argument .? Ustawa mówi wyraźnie , gdy plan narzuca sąsiedztwo niewygodne , przy działce , która w miejscowym planie już wcześniej miała już przeznaczenie budowlane lub inne , no to wtedy taki właściciel może polemizować , że następny plan robi mu sąsiedztwo , co do którego ma zastrzeżenia . Gdy ktoś ma surowe pole , to jaka to jest strona do odwołania ? ŻADNA . Może być tak ,że następne plany nigdy nie uwzględnią tam działek , no to co to jest za głos na dziś w proteście ? Co będzie , a nie jest , nie pisze się w rejestr.

 3. Mieszkaniec

  Kolejny cmentarz w najbliższej okolicy to kolejna inwestycja, która nie ma uzasadnienia. Pytanie po co tam ten cmentarz?

 4. Stasio

  Ja wolałbym być pochowany na terenie swojej parafii a nie na gruntach parafii Radzymina czy też Józefowa.

 5. Zdziwiony

  Jeśli mieszkańcy Kuligowa chcieli mieć własny kościół i pobudowali go w Kuligowie to czemu jak chcą mieć własny cmentarz to chcą go ulokować w Sokołówku? Kuligów to bardzo duża miejscowość i nie brakuje tam gruntów, na których mógłby znajdować się cmentarz!!!

 6. Radek

  Cała moja rodzina ma groby w Zubicach i innych okolicznych cmentarzach, po co nam kolejne groby na innym cmetarzu. Tylko las będą niszczyć i śmieci bedą się wszędzie walały.

 7. Agnieszka

  he he Kuligów ma działki gdzie mógłby powstać takowy cmentarz, ale nie chcą go tworzyć u siebie, bo straciłyby na wartości ich działki rekreacyjne. Najlepiej podrzucić komuś kukułcze jajo , wyciąć kawał lasu i sprawa zamknięta.

 8. Paweł

  Najpierw uregulujmy i poprawmy stany już istniejących cmentarzy które mają możliwość dalszego rozwoju ze względu na swoją lokalizacje a nie tworzenie nowego małego cmentarz który za kilkanaście lat będzie zapełniony i bez perspektywy rozwoju ze względu na swoją lokalizację!!!

 9. Alina

  Grupka panów z Kuligowa, chyba z braku zajęcia oraz braku wpływów finansowych do kościoła wymyśliła sobie cmentarz, skoro tak usilnie chcą go mieć to niech zrobią go u siebie.... na paśniku! jak zwykle chcą mieć wszystko w tej swojej wiosce ale kosztem sąsiednich miejscowości, podobnie było z oczyszczalnią.

  1. Niezależny

   Oczyszczalnią której nie ma i nie będzie , a ścieki wylewa się po okolicznych polach jak myślicie gdzie panowie z Cisia wylewają swoje koktajle ? co do cmentarza to nie oszukujmy się ludzka zazdrość nie zna granic

   1. Alina

    A czego tu zazdrościć! cmentarza? Co do wylewanych "koktajli" jak Niezależny to nazwał to chyba te koktajle zalały mu oczy, każdy z mieszkańców nie tylko Kuligowa, doskonale wie, że te "KOKTAJLE" wylewane są przez jednego z mieszkańców Kuligowa, jeździ ciągnikiem z beką i nieczystości wylewa na pobliskie tereny również i Cisia, ale bardzo dobrze że padł taki komentarz. Może Pan Radny z Kuligowa zamiast zająć się budową cmentarza bez perspektyw jego rozbudowy powinien zadbać by zrobić porządek z Panem który wozi te koktajle? bo jak widać sobie z nim nie radzi!

 10. Mieszkanka

  Panie przewodniczący Rady pisze Pan w jednej z lokalnych gazet, że pragnie Pan aby Dąbrówka była jak kiedyś oazą zieleni, czemu chce Pan teraz jej pozbawić mieszkańców Cisia i Sokołówka?Jesli jest Pan przeciwny wycince drzew, a sumienie nie pozwala Panu poprzeć wycięcia jakiegokolwiek więcej drzewa, to mam nadzieję, że zmieni Pan zdanie odn, budowy cmentarza, który niesie za sobą konieczność wycinki dużej części lasu.

 11. dla kogo?

  Ktoś sobie wymyślił cmentarz dla Kuligowa i teraz realizuje swoje plany kosztem innych, a nikt nie przyzna tak na prawdę, ze chodzi o biznes i sprzedaż miejsc działkowiczom, którzy w Warszawie muszą zapłacić 5tys a tutaj dużo mniej. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...

 12. Stasio

  Mam grób rodzinny w Załubicach więc i tak nie będę się chował na nowym cmentarzu który może ale nie musi powstać.

 13. NDG

  Tak, teraz to robią co chcą, nie patrząc na innych zamiast zajać sie pważnymi projektami to wydają pieniadze na co im się podoba - taka to dobra zmiana:( tylko lepszy i gorszy sort

 14. Oburzona

  Ludzie, ale ten cmentarz nie jest rozwojowy, z jednej strony tereny powodziowe a z drugiej strony drogi! Po co budować cmentarz na kilka lat? Jak się zapełni to znów będą szukać nowej lokalizacji na cmentarz?!!!

 15. rozczarowany!!!

  Myśląc tokiem mieszkańców Kuligowa, że chcą mieć groby jak najbliżej siebie, to niech na swoich terenach zrobią cmentarz a nie chcą go umiejscowić ponad dwa kilometry od kościoła na terenie innej miejscowości, innej parafii. Jak tak dalej pójdzie to każda miejscowość w gminie Dąbrówka wystąpi do Rady Gminy Dąbrówka o podjęcie uchwały o przyjęciu takiego projektu miejscowego planu, ciekawe jak wtedy Radni zagłosują? a może tylko Kuligów ma takie przywileje a zdanie innych mieszkańców gminy się nie liczy?

 16. Poparcie

  Myślicie, ze cos zdziałacie? Cmentarz i tak postanie, a Wy jesteście tak głupi, myśląc że coś wskuracie jak nawet Wasi radni zagłosują na TAK!

 17. Drodzy mieszkancy

  Sprawa od początku jest przegrana Wojt i Rada i Pan Rosa, który chce startować na Wójta poprą Kuligòw. Tam ręką rękę myje. Stworzyli prywatną klikę i robią co chcą, a mieszkańców mają w d...

 18. Sprzeciw

  Mieszkańcy Cisia jak by byli GŁUPI to by szli w ciemno za cmentarzem który nie ma możliwości rozwoju, który swoim powstaniem będzie musiał zniszczyć bardzo duży obszar lasu. Pozostała część lasu zostanie zaśmiecona przez zwolenników cmentarza. To że jest nas mniej niż Was to nie znaczy że wszystko wam wolną! Głośno się sprzeciwiamy i będziemy sprzeciwiać!!!

 19. Kamil

  Ludzie otwórzcie oczy!!! Za całym zamieszaniem stoją radni: Chajęt i Kuligowa, którzy weszli w komitywę p. Rosa powoli zaczyna swoją kampanię wyborcza i chcąc zyskać poparcie dużej miejscowości jaką jest Kuligów stoi murem za ich wymysłami nie licząc się ze zdaniem mniejszych i lekceważąc ich... A mentalność ludzi z Kuligowa nie zmienia się od lat: wszystko co ładne chcą mieć u siebie a to co przeszkadza wepchnąć komuś pod nos bo oni i tak będą z tego korzystać, wystarczy przypomnieć sobie historie z oczyszczalnią...

 20. Zmartwiony

  Nadleśnictwo chce oddać działkę 3,5 ha gęsto zalesionego lasu za darmo?! Tuż przed podpisaniem aktu zostaną tylko skarpy, zastanówcie się co wy robicie?!

 21. Do radnych

  Drodzy radni nie pozwólcie robić z siebie marionetek! Pokażcie, że macie własne zdanie i potraficie je powiedzieć głośno! Nie pozwólcie narzucać sobie zdania dwóch radnych, którzy myślą, że wszystko im wolno i są najmądrzejsi. Czas pokazać, że w gminie nie ma równych i równiejszych! Powiedzcie razem z nami stanowcze NIE dla cmentarza w Sokołówku!!!

 22. Piotr

  Chciałbym pokreślić, że proponowana w planie lokalizacja ewentualnego cmentarza nie zapewnia absolutnie ŻADNEJ jego rozbudowy. Czy można uchwalić plan zagospodarowania, który nie uwzględnia przyszłości...?

 23. Mateusz

  Radni chyba najwyższy czas spłacić kredyt zaufania jaki dostaliście od swoich wyborców, zagłosujcie przeciw cmentarzowi w Sokołówku i pokażcie, że byliście dobrym wyborem, macie własne zdanie i nadajecie się pełnić funkcję Radnego.

 24. Michał

  Nie jestem mieszkańcem żadnej z miejscowości której sprawa dotyczy. Nawet nie mam tu Działki. Ale uważam że w dzisiejszych czasach można to załatwić w inny sposób np. konsultacja społeczna przy wyborze miejsca które jest na wieki A z tego co mi wiadomo to miejsce w którym ma powstać cmentarz jest ograniczona ilością miejsc na których mogą spocząć nasi najbliżsi.

 25. zainteresowana

  Prawda jest taka, że budowa kościoła dla jednej miejscowości Kuligowa była już dużym absurdem, a teraz chcą cmentarza....również dla jednej miejscowości, a że szkoda im swoich terenów to niewygodną inwestycje pchają pod Cisie.

 26. Renata

  Nie podoba mi się ten pomysł tego cmentarza w tym miejscu! Dlaczego została wybrana ta lokalizacja a nie inna?

 27. Poparcie

  Ludzie nie macie co robić? Odpuście sobie cmentarz i tak zrobiony zostanie, a wasz nędzny protest nic nie wartej dla gminy społeczności nic nie znaczy!!!

  1. I po sprawie

   Radni wg. Mnie podjeli uchwałę niezgodnie z prawem, zmnieniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określonego nazwą "Kuligów-cmentarz". Albowiem zgodnie z ust. z dnia 31 stycznia o cmentarzach i chowaniu zmarłych, art. 3 stanowi, iż cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego , natomiast w art. 5 ust. 3 wskazano, że Minister do spraw zdrowia , określi, w drodze rozporządzenia, jakie tereny uznaje się odpowiednie pod względem sanitarnym na cmentarze. Zatem zgodnie z § 4 tego aktu wykonawczego - Teren cmentarza powinien znajdować się w miarę możliwości na wzniesieniu i nie podlegać zalewom... Zatem skoro działka nr 346 jest w części objęta objęta zagrożeniem powodziowym, podjęta uchwała stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa. W nawiązaniu do powyższego zgodnie z art. 91 ustawy o samorządzie gminnym - uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem jest NIEWAŻNE. Jednocześnie zgodnie z art. 85-86 tej ustawy nadzór nad działalnością gminy sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem przez Prezesa Rady Ministrów i Wojewodę. Konkludując - dowolna osoba dotknięta tematem i niegodząca się z cmentarzem na tym terenie powinna wysłać e-maila z opsem zaistniałej sytuacji do Wojewody i koniecznie do wiadomości Kancelarii Premiera - (poprzez ten manewr Wojewoda musi zająć śię sprawą na poważnie bo Kancelaria Premiera może się dopytywać co zostało poczynione w sprawie, albo samemu zapytać Kancelarię Premiera jakie Wojewoda podjął kroki w sprawie) - składając skargę na samowolę Rady Gminy (w ostateczności Rada może zostać rozwiązana). Opisał bym jeszcze niegospodarność - napisano na forun, że podobno wydano sporą kwotę za pseudo opinię i Radni mieliby się z czego tłumaczyć przed organem nadzorczym - Regionalną Izbą chunkowąObra (art 171 Konstytucji RP). Ps. Radnym się bywa a nie jest się.

 28. Marcin R

  W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, iż ta inwestycja jest niekprzystana dla gminy - na co wskazuje w uzasadnieniu sam projekt Planu, z nią bedą związane dodatkowe koszty, które poniesie gmina. Inwestycja jest niekorzystan i nierozwojowa. Czy takie inwestycje chcemy realizować?

 29. Marcin R

  Warto dodać, że Radni mają podjąć decyzję w oparciu o nierzetelnie przygtowaną opinię i projekt planu - gdzie znajdują się odniensia do miasta(metoda kopiuj-wklej) czy również liczne błędy merytoryczne - zapałcono 20tys za nic niewartą opinię i plan. Czy w oparciu o takie dokumenty powinno się podejmować decyzje tak istotne?

 30. Miś

  Radni którzy nawet nie byli na miejscu tego cmentarza mają podjąć decyzję o jego powstaniu czy to jest normalne?!!!

 31. Mieszkaniec

  Inicjatywa budowy cmentarza wydawała by się naprawdę pozytywnym wydarzeniem, ale po zapoznaniu się z artykułem i komentarzami już tak nie uważam. Takie inwestycje powinny łączyć ludzi a nie dzielić.

 32. Marcin R

  Kolejnym argumentem za odrzuceniem tego projektu są odległości od innych cmentarzy w okolicy Cmentarz w Zaubicach - 3,8km, Cmentarz w Józefowie - 3,2km Pytanie po co ten cmentarz w tym miejscu?

 33. Piotr

  Trafiają. Nie do wszystkich oczywiście, natomiast cześć Radnych podchodzi ze zrozumieniem dla sprzeciwu i dla odrzucenia planu zagospodarowania.

 34. Antek

  Kuligów - parafia Kuligów , Cisie - parafia Józefów , Sokołówek - parafia Radzymin , Moje pytanko do Rady ; która parafia będzie zarządzać nowym cmentarzem w Cisiu - Sokołówku Józefów czy Radzymin ? Bo z pewnością nie Kuligów . Co tu jest grane . Czy Rada szykuje nową ,,wojnę" między parafialną ?

 35. Sąsiad

  Ta okolica będzie objęta infrastrukturą turystyczną ze zbiornikiem wodnym w Sokołówku. Tam jest potencjał.

  1. anioł

   pleban - cmentarz w Kuligowie może i powinien powstać , ale w Kuligowie , a nie poza nim ..., a może na plaży w Kuligowie ?????????

 36. Anonim

  Widzę jedno jedyne rozwiązanie z tej sytuacji . Mianowicie jeżeli mieszkańcy Kuligowa chcą mieć cmentarz dla swojej parafii niech wyznaczą działkę z Kuligowa może nie koniecznie paśnik jak to pisali poprzednicy ze względu na to że w sezonie letnim jest tam dużo działkowiczy (potencjalnych klientów nowego cmentarza)młodych ludzi spotykających się nad wodą , jak i rodzin z dzieciakami, ale na przykład działki które znajdują się na wyjeździe z Kuligowa w stronę Załubic są to działki na pewno nie zalewowe wiem bo jeszcze tam wody nigdy nie widziałem są to działki z możliwością rozwoju cmentarza nie będziemy musieli wycinać lasu a Kuligów będzie miał upragniony cmentarz .

 37. Mieszko

  Moim zdaniem cmentarz powinien być w Kuligowie tak jak to jest w innych Parafiach koniec kropka . Kuligów, Wójt ,Rada Gminy, Radni,czy tez jakiś Pan Rosa nie powinni na siłę uszczęśliwiać mieszkańców Sokołówka czy też Cisia i to teraz kiedy ich działki maja szansę stać się działkami o dużym zainteresowaniu . Najlepiej pchnąć do kogoś a u siebie porządeczek i jakby nigdy nic

 38. ex radny

  Widzę że w głowach ludzi z Kuligowa dalej żyją mżonki aby spychać niewygodne obciążenia na wszystkich do koła. Wszystko tylko po to aby nie zaszkodzić swoim interesom ( działkom). Tak jest od lat. Przykłady. Proszę : oczyszczalnia ścieków dla Kuligowa - Stasiopole lub Czarnów ale absolutnie nie grunty własne. To samo dotyczy cmentarza. Tu nie ma filozofii. W Kuligowie działki posiada kwiat inteligencji i społeczeniaków z Wawy na emeryturze. Oni wysyłają radnego z takimi pomysłami na Radę. Najgorsze jest to że im więcej pozwoli się im, tym więcej będą żądać. Przerobiłem to.

 39. Darek

  Czemu radni mówią że to wszystko zaszło za daleko bo jakieś koszty zostały poniesione a odnoszę takie wrażenie ze pracownikom Gminy nie chce się od nowa zajmować tą sprawą i chcą mieć to z głowy...

 40. mun

  ....a co będzie jak zaczną się ,,kłopoty"?np. blokady pierwszych pochówków ? co wtedy zrobią radni ?będą mieli sprawę z głowy ? czy dopiero NA GŁOWIE ? brak demokracji prowadzi do ABSURDU !!!!

 41. mieszkaniec

  Droga RADO zrozumcie że mieszkańcy Sokołówka i Cisia nie chcą tego cmentarz. Jak sami pewnie zauważyliście że więcej osób jest przeciwko tej lokalizacji niż za.

 42. Iwona

  Takie miejsca tworzone są dla ludzi i to oni powini decydowac czy chcą tego czy nie.To miejsce powinno łączyć ludnosc a nie dzielić.A że jest to ziemia naleząca do Sokołówka i graniczy z Cisiem wiec to jego mieszkancy powini decydowac o tym czy chcą tego cmentarza czy nie.A mieszkancy mówią stanowczo NIE!!!wiec przestancie nas na siłę uszczesliwiać.Jezeli chcecie naszego szczescia to poprawcie jakosc dróg w miejscowosci,zrubcie chodniki,odpływy itp.....A jak chcecie uszczęśliwić. Kuligów to zrubcie to u nich a nie na naszych ziemiach.

 43. ex radny

  Przeczytałem we wcześniejszym poście że radny Chajęt p. Klusek tak bardzo mocno popiera budowę cmentarza w obecnej lokalizacji więc może wybudować cmentarz w Chajętach ? Proszę więc, niech zaproponuje p. Klusek takie rozwiązanie swoim wyborcom. Jak ich znam, cały nie wyjdzie z zebrania.

 44. Niezależny

  Tereny pod cmentarz są niezależne czyli administracyjnie należą do lasów państwowych twierdzenie że należą do którejś miejscowość jest przynajmniej śmieszne , rzeka Bug płynie przez międzyjnnymi Kuligów ale nikt nie twierdzi że należy do miejscowość przez które płynie .

  1. Leśny Dziadek

   ...nie do końca tak jest, Ale nie będę pouczał. Rzeki zostawmy niech sobie płyną w spokoju. Cytuję: "projekt planu zagospodarowania przestrzennego "Kuligów-cmentarz" na nieruchomości stanowiącej działkę...blablabla....położonej w miejscowości Sokołówek, gm Dąbrówka" Proszę mi wierzyć na słowo znam te miejsce bardzo dobrze.

  2. Mieszkaniec

   Tym tokiem rozumowania można by też stwierdzić że drogi i chodniki również nie należą do miejscowości bo przecież administracyjnie należą do gminy i żaden z mieszkańców nie jest ich właścicielem

 45. żołniej

  Niezależny : rzeka to jedno , ale plaże przy tej rzece to już inna bajka , tak i w tym wypadku pod czyją administracją będą groby Kuligowa czy Radzymina ? . Może być i taka bajka ; cmentarz w Sokołówku załatwią Kuligowiacy , a Sokołowiacy załatwią administrację Radzymin i Kuligów dalej będzie bez cmentarza

 46. Mieszkaniec

  Moi drodzy, ta społeczność, określona jako zacofana - bardzo dobrze sobie radzi. Przykład organizowanej od 3 lat imprezy sportowej, o której pisała prasa ogólnopolska. Mamy wlasny pomysł na zagospodarowanie takiego atrakcyjnego gruntu. Z korzyścią dla Gminy.

 47. Małgorzata

  Osoby, które twierdzą, że na terenie Kuligowa nie ma dobrego miejsca na cmentarz są w błędzie. Przekonanie, że cały teren Kuligowa jest zalewowy jest to totalna bzdura. Jak nie wiemy o co chodzi to chodzi o pieniądze. Za działki pod cmentarz na terenie Kuligowa musieliby zapłacić...... pytanie z czego? a tu dostali za darmo działkę i stąd mamy to zamieszanie. Ludzie to miejsce przeznaczone pod cmentarz to piękny i mało spotykany już widok w naszej gminie, droga, las, leśniczówka! nie niszczcie tego. Wielu ludzi przyjeżdża tam na grzyby, spaceruje, podziwia przyrodę, a Wy chcecie wyciąć tysiące drzew bo Kuligów znowu coś chce mieć dla siebie! szkoda że kosztem innych. Droga Rado ogromna prośba, zanim oddacie swój jakże dla nas ważny głos, zastanówcie się, czy warto niszczyć to co piękne w naszej gminie, czy lokalizować cmentarz, który nie ma możliwości powiększenia. Postawcie się w sytuacji mieszkańców, którzy od zawsze byli związani z tymi ziemiami, społeczność lokalna nie chce tego cmentarza w tym miejscu. Dziękujemy z góry tym Radnym, którzy nas rozumieją i dla których głos takiego mieszkańca Cisia czy Sokołówka się również liczy.

 48. NDPCWS

  Mieszkańcy Cisia i Sokołówka nie chcą tego cmentarz w tej lokalizacji czy radni mogą to w końcu zrozumieć.

  1. mikoś

   NDPCWS napisał : Mieszkańcy Cisia i Sokołówka nie chcą tego cmentarz w tej lokalizacji czy radni mogą to w końcu zrozumieć. Ja dodaje ; mieszkancy i parafianie ZROZUMCIE w koncu , ze NIBY WASZEGO CMENTARZA NIE CHCA MIESZKANCY tych wsi sasiednich i zaniechajcie swojego pomyslu i nie wchodzcie w czyjes zycie z buciorami , Pozdawiam

 49. mikoś

  NDPCWS napisał : Mieszkańcy Cisia i Sokołówka nie chcą tego cmentarz w tej lokalizacji czy radni mogą to w końcu zrozumieć. Ja dodaje ; mieszkancy i parafianie KULIGOWA ---ZROZUMCIE w koncu , ze NIBY WASZEGO CMENTARZA NIE CHCA MIESZKANCY tych wsi sasiednich i zaniechajcie swojego pomyslu i nie wchodzcie w czyjes zycie z buciorami , Pozdawiam

 50. Jarek

  Popieram Panią Małgorzatę ponieważ w Kuligowie można wygospodarować działki pod cmentarz, np. można podwyższyć poziom terenu poprzez nawiezienie gruntu.

 51. Prawnik

  Ludzie nie są tacy ciemni jak się urzednikom wydaje. Mają skopiowaną dokumentację tej sprawy i będą patrzeć na ręce Radnym i na pewno będą obserwować posiedzenia Komisji Rozwoju oraz Sesje Rady. Nie ma opcji dopasowania poprawionego studium pod potrzeby przeforsowania tej inwestycji.

 52. wszystkowiemotobie

  A może Cmentarz to taka przykrywka a będą budować coś innego? wytną las sprzedadzą ziemie może już mają kupca na to i nie daj boże wybudują dyskotekę.

 53. Dociekliwy

  Czemu wszyscy uważają, że sprawa cmentarza jest przesądzona, że sprawy poszły za daleko? Czy mamy doczynienia z jakimś układem o którym nic nie wiemy?

 54. DC

  § 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w w sprawie wymagań, jakie musza spełniać cmentarze mówi: Usytuowanie terenu cmentarza powinno wykluczać możliwość wywierania szkodliwego wpływu na otoczenie (co w naszym przypadku ma miejsce) w szczególności powinno spełniać wymagania sanitarne ( tereny zalewowe wykluczają budowę cmentarza). Proszę to przemyśleć, jakakolwiek powódź doprowadzi do skażenia ogromnego terenu na wiele lat, widzieliśmy już w przeszłości zalane cmentarze i pływają ce trumny - czy o to nam chodzi???

 55. Danuta

  Szanowni Państwo Radni i Szanowny Panie Wójcie - dlaczego tak uparcie walczycie o cmentarz dla Kuligowa tak dużym kosztem mieszkańców Cisia i Sokołówka skoro my mieszkańcy nie zgadzamy się na jego lokalizację na naszym terenie ????

  1. Janko

   Nie zapominajmy o bardzo dużych kosztach jakie będą płacić mieszkańcy Kuligowa, tj. Parafia w Kuligowie nie wyłoży własnych pieniędzy ani Kuria bo ich nie ma. Całą inwestycje będą musieli pokryć mieszkańcy Kuligowa, łącznie z bieżącym utrzymaniem, a każdy powinien sobie zdawać sprawę z kosztów utrzymania czy to Kościoła, czy cmentarza dla jednej miejscowości. Opłaty cmentarne będą kilka razy większe niż na okolicznych cmentarzach.

 56. Piotr

  nie zgadzamy się na budowę cmentarza dla Kuligowa na naszym terenie, jeśli już koniecznie musi powstać to znajdźcie lokalizację u zainteresowanych na ich terenie.

 57. Sławek

  Z tego co widzę to nasi radni chyba nie chce kandydować w następnych wyborach skoro tak przedmiotowo traktują swoich mieszkańców.

 58. MIKA C

  Szanowny Panie Wójcie - nie, nie, nie........ nie, dla takiej lokalizacji cmentarza, pozwala Pan na niszczenie lasu tylko po to by usytuować tam "garstkę grobów" , zbudować cmentarz bez możliwości rozwoju...., na terenie zalewowym, komu ma to służyć ???

 59. Borys C

  Panie Wójcie, Państwo Radni, jako mieszkaniec stanowczo protestuję przeciwko takiemu usytuowaniu cmentarza, bardzo proszę o znalezienie dla niego miejsca w swoim najbliższym sąsiedztwie a nie w naszym lesie.

 60. obojętny

  Skoro tak wiele osób jest przeciwna powstaniu tego cmentarza w tej lokalizacji to czemu go się na siłę tam chce ulokować. Ktoś ma jakiś w tym cel?

 61. DC

  Nie chcemy cmentarza na swoim terenie- chcemy w dalszym ciągu mieć piękny las- Państwo Radni dla korzyści garstki mieszkańców Kuligowa niszczą to co mamy w okolicy najlepsze.

 62. Paweł

  Rozmawiałem z kilkoma działkowicza mi z Kuligowa i też również oni nie są zadowoleni z tej lokalizacji w tym miejscu.

 63. Mieszkanka

  Z działkowiczami? Wielu samych mieszkańców Kuligowa jest przeciwna budowie cmentarza, niestety nie mogą oficjalnie tego mowić, bo Pan Z. nie wpuścilby ich pózniej do Kościoła. Mają groby swoich najbliższych w Zalubicach i nie zamierzają przenosić ciał.

 64. obywatel

  Skoro kosciół parafialny jest w Kuligowie, to i cmentarz tam powinien być, za czym przemawia wiele argumentów.

 65. ex radny

  Jeśli teraz pozwolimy jako obywatele tej gminy na tą lokalizację, to w przyszłym roku Kuligów będzie wylewał szambo w centrum np Dąbrówki na Ulicę ! Panie Wójcie, obódź się Pan ! Kuligów tu rządzi ?

 66. Michał S

  Czy to prawda że ks.z Kuligowa pokłócił się z ks. z Załubic o cmentarz i dlatego Kuligów uniósł się honorem i postanowił stworzyć własny cmentarz w sąsiedniej miejscowości bo jak by inaczej przecież u siebie nie będą niszczyć pięknych terenów. Ale już nie u siebie to można wszystko.

 67. Małgorzata

  Czy już wiadomo kiedy będzie posiedzenie sesji rady w tej sprawie? nie ukrywam, że jestem bardzo zainteresowana jej przebiegiem.

 68. Mieszkaniec

  Obserwatorów zapewne będzie wielu. Okaże się, kto jest godzien pełnić obowiązki w sposób należyty.

 69. Mika C

  Panie Wójcie, my mieszkańcy nie zgadzamy się na cmentarz w naszym sąsiedztwie, las jest naszym wspólnym dobrem, rośnie powoli, czeka się na niego bardzo długo, a Radni chcą go zniszczyć dla wygody "kilku chętnych na groby" - wstyd.

 70. Jan

  Zastanawiam się jaki interes miały lasy państwowe w przekazaniu swojej działki za darmo pod cmentarz? Kto wyraził na to zgodę? czyżby chodziło o te setki drzew, które rosną na tej działce?

 71. Obywatel

  Każdy powinien być gospodarzem, ale... na swoim terenie. Czy mieszkańcy Kuligowa chcieliby, żeby w chwili obecnej sąsiednie miejscowości zgłosiły zapotrzebowanie na cmentarze położone bezpośrednio przy Kuligowie? Ot tak, dla zasady,że skoro może Kuligów, to mogą też inni. Jest jeszcze kwestia zasadnicza - jeżeli teren, który pod budowę cmentarza u sąsiadów wymyślili mieszkańcy Kuligowa, jest zagrożony jako zalewowy- to logicznie rzecz biorąc- sami pomysłodawcy powinni jako pierwsi wycofać się z tak ryzykownego przedsięwzięcia . Mówimy tu o szeroko pojętym bezpieczeństwie i w żadnym wypadku nie można tego aspektu bagatelizować.

 72. obywatel

  Zapewne cmentarz w tej parafii jest potrzebny tylko czy aby nie powinien być w tej miejscowosci co Kosciół Parafialny?

 73. Zdenerwowany

  To jest niedopuszczalne żeby parafia Kulików tworzyła cmentarz w parafii Radzymin skoro parafia Kuligów ma już swój cmentarz w parafii Załubice.

 74. Ekolog

  Szkoda tych drzew i tego ukształtowania terenu bo drzewa wytną a teren wyrównają I ludzie już nie będą mniej gdzie chodzić na spacery. To jest smutne ale prawdziwe. Chyba że radni się o pamiętają i zagłosują na NIE.

 75. Ekolog

  Podobno "Eko-ludki" dopytują o szczegóły...może być ciekawie:D W końcu setki drzew do wycinki. Jest się do czego przywiązać...A Gmina pro ekologiczno-turystyczna.

 76. Obywatel

  Odnoszę takie wrażenie że nasi rządzący chcą odciągnąć sprawę w czasie Żeby ludziom się znudziło. Ale spokojnie ludzie są tak zdeterminowani że podejmą wszystkie możliwe środki aby nie dopuścić do powstania tego cmentarza. Naszym rządzącym pewnie to nie na rękę!

 77. sławek

  Klera to chyba najmniej interesuje bo podobno nawet na spotkanie nie przyjechał jak było organizowane.A to on powinien być najbardziej zainteresowany tą sprawą!

 78. CDN

  Widać że obecnego klera to nie obchodzi, robi to co mu dyktują, nawet sam Wniosek do gminy o ten cmentarz nie był złożony przez kościół, księdza tylko przez Nadleśnictwo Drewnica. Czy to nie śmieszne że lasy państwowe wnioskują o cmentarz dla Kuligowa na ich działce? coś tu nie gra.....

  1. Zdezorientowana

   Może to będzie cmentarz Parafii San Escobar? Tak poważnie to może mieć konsekwencje prawne, że też Radnym chce się ryzykować konflikt z wyborcami.

 79. Zofia

  Sprawa z cmentarzem pozostawia wiele pytań, np. Dlaczego w studium widnieje zapis że cmentarz ma powstać w Kuligowie przy parafii, ta sama informacja pojawia się w uzasadnieniu uchwały o przystąpieniu to sporządzania Mpzp, tam również jest jasny zapis że w Studium Uwarunkowań założono, że jednym z celów jest wyznaczenie terenu przeznaczonego pod budowę cmentarza w Kuligowie. A tu psikus i cmentarz zaplanowano w Sokołówku. Czy takie zapisy są zgodne ze Studium? Skoro założenia były takie że miał on powstać w Kuligowie to niech powstanie w tym Kuligowie.

 80. Małgorzata

  Takich pytań jest dużo więcej... w uchwale o przystąpieniu do sporządzenia mpzp wpisano, że obszar proponowany do budowy cmentarza dla miejscowości Kuligów ma powierzchnię ok 0,50 ha. Około 0,50 ha?? w tym jest oczywiście kaplica i parking, a gdzie miejsca na pochówki? Przecież taka inwestycja jak lokalizacja cmentarza powinna wybiegać w przyszłość, powinna mieć możliwość rozbudowy, to inwestycja na setki lat! Wygląda na to, że o tym już nikt nie pomyślał. Zaplanował cmentarz w Sokołówku, na terenie częściowo zalewowym, bez perspektyw jego rozwoju, gdzie cały jego obszar położony jest w lokalnym korytarzu ekologicznym. Przeoczenie?

 81. kela

  Cmentarz jest projektowany nie na gruntach Cisia, ani nie na gruntach Sokołówka, tylko na gruntach Skarbu Państwa położonych pomiędzy Kuligowem, Cisiem i Sokołówkiem. Od projektowanej lokalizacji cmentarza Cisie i Sokołówek dzieli kawał lasu. Od cmentarza najbliżej jest do gruntów Kuligowa, 150 metrowa strefa sanitarna obejmuje tylko grunty Kuligowa. Strefa sanitarna nie obejmuje gruntów Cisia ani Sokołówka. W 2004roku, budowie oczyszczalni ścieków zlokalizowanej na gruntach Kuligowa też Cisie się sprzeciwiło.

  1. kurzałapka

   kela cosik pomyliłaś , Kuligów od zarania wszystko co złe podrzuca sąsiadom , z oczyszczalnią było podobnie , a gdzie ona teraz jest ?

 82. Fakty i mity

  Kuligów jest specyficzny Kąpielisko - w rowie, zwanym starorzeczem, zabiegi spa razem ze zwierzętami gospodarskimi Oczyszczalnia - najlepiej u sąsiadów Cmentarz - najlepiej nie na gruncie miejscowego kacyka Bedzie lepiej, ale nie w tym wieku.

 83. NDC

  Jak to będzie w środku lasu wyglądało postawią kaplicę jak kościół płot betonowy i zadowoleni u siebie takie coś stawiajcie.

 84. kela

  Trzymajmy się faktów. Co za demagogia. Przez protesty oczyszczalni długo nie będzie. Cmentarz planowany jest na gruntach Skarbu Państwa. Jest to miejsce neutralne. Na pewno nie jest to teren Cisia. Również nie jest to teren miejscowości Sokołówka. Czy będzie kaplica? - nie sądzę. Płot nie będzie betonowy. Co takiego Kuligów podrzucił sąsiadom? Nie znamy faktów. Oczyszczalnia w 2004 roku miała powstać na gruntach Kuligowa. Nie powstała przez protest Cisia. Projekt następnej wersji lokalizacji oczyszczalni, zgodny z "Koncepcją kanalizacji Gminy.." opracowaną przez specjalistów, na zlecenia Wójta. Nie uprawiajmy demagogii.

  1. NDC

   w planach cmentarza jest kaplica i to zajmująca większość tego cmentarza. Mieszkańcy nie są przeciwni powstaniu tego cmentarza ale jego lokalizacji.

 85. Skrupulatna

  Fakt nr 1. Wykaz dotyczy projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Kuligów-cmentarz” na nieruchomości stanowiącej działkę numer 346 w obrębie 0022, Teodorów-Sokołówek, położonej w miejscowości Sokołówek, gm. Dąbrówka Fakt nr. 2 "Nasza lokalna społeczność jest otwarta i życzliwa, a także rozumie, że nowoczesna gmina, by się rozwijać, musi przyciągać zarówno nowe inwestycje, jak i ludzi, którzy pomogą wzmocnić jej potencjał." - Wójt Radosław. Jakich inwestorów przyciągamy? Montownie? Sortownie? Jakich ludzi? Jaki potencjał?

 86. Stasio z pola

  Jako właściciel nieruchomości w Stasiopolu może w temacie się wypowiem. Cmentarz wydaje mi się raczej potrzebny nie jest. A przynajmniej w formie jaka została przedstawiona. Jak widać lokalizacja jest mocno kontrowersyjna i wzbudza ogromne emocje wśród okolicznych mieszkańców. Kuligów od kiedy pamiętam to miał ambicje by mieć "więcej" czyimś kosztem (przykład oczyszczalni). Teraz działki nie sprzedam bo mi grosze dają, bo to przy oczyszczalni której nie ma, nie było i chyba nie będzie. Ale koszt tego poniosłem ja właściciel. Jak to pięknie przed wyborami brzmiało...oczyszczalnia będzie. Dziś widzę Hasłem jest "Cmentarz wam zrobimy". Już to przerabialiśmy... i pamiętamy jak się kończą inwestycje na terenach zalewowych.

 87. Developer

  Panie Stasiu! Może w ramach rekompensaty zaproponują Panu oczyszczalnie przydomową w promocji za złotówkę! Ewentualnie kwaterę na nowym cmentarzu.

 88. DC

  Proponuję zainteresować tematem nie tylko media lokalne ale również regionalne (TVP info ) lub ogólnopolską UWAGĘ, to może przy okazji i my społeczność lokalna dowiemy się więcej od naszych przedstawicieli, którzy teraz nabrali wody w usta i cierpliwie czekają aż nam się znudzi. Może uda się trafniej do nich dotrzeć i wytłumaczyć, że ta lokalizacja jest niedopuszczalna. Nie wolno Wam drodzy Państwo niszczyć lasu, wycinać starych, drzew, niszczyć miejsca gdzie mieszkają sarny, jelenie, zające i inne leśne zwierzęta. Zacznijcie myśleć bardzo proszę.

 89. Antek

  Ludzie ogarnijcie się przecież w tej lokalizacji nawet nie ma miejsca na ewentualne powiększenie cmentarza. Ja nie wiem kto to wybierał to miejsce ale chyba człowiek bez żadnego pojęcia w tym temacie.

 90. Jestem na Nie

  Jakby nie zachwalano tej lokalizacji to i tak wszyscy już wiedzą, że to jest kabaret. Gdyby próbowano zastraszać potencjalnych oponentów to i tak nie zakrzyczą wszystkich. Dosyć takich manewrów! Diabeł przebrał się w ornaty i na mszę ogonem dzwoni. Bal przebierańców.

   1. ......

    Dziwny protest ? czy dziwaczne podejście do tworzonego zamierzenia ... po decyzji zobaczymy kto rządzi w Gminie ?! ?

 91. kela

  Jak bumerang wraca sprawa oczyszczalni. Powiedzmy sobie, że do tej oczyszczalni, w pierwszym etapie, miały być podłączone części miejscowości: Czarnów, Józefów i Kuligów. Następnie, kolejne miejscowości. Kuligów jest położony na obrzeżach obszaru z którego miała ta oczyszczalnia odbierać ścieki. Takie usytuowanie oczyszczalni zostało uwarunkowane względami ekonomicznymi. Zrobili to specjaliści od kanalizacji wsi. Nikomu nie podrzucamy kukułczych jaj. Wcześniej projektowano oczyszczalnię dla Kuligowa i zlokalizowano ja w miejscowości Kuligów. W perspektywie miały być podłączane i sąsiednie miejscowości. Lokalizacji oczyszczalni w Kuligowie też się sprzeciwiano. Pomimo już uzyskanej dotacji, zaniechano jej budowy.

 92. Zofia

  Dziwnym trafem wszystkie niewygodne inwestycje dzieją się w okolicach Cisia i innych sąsiednich miejscowości, przypadek? Przykład oczyszczalni w Czarnowie, Stasiopolu. Dlaczego Kuligów zawsze chcę mieć coś kosztem innych? dobrze że dla cmentarza nie będzie dotacji, które mogłyby przepaść. Mieszkańcy Kuligowa nie rozumieją, że jeśli coś chcą to powinni poświęcić swoje piękne i również wartościowe tereny. Jeśli chcą mieć cmentarz to niech go zrobią ale na swoich terenach. Trzeba przy tym pamiętać że Cmentarz powinien mieć możliwość rozbudowy, powiększenia w razie potrzeby, w tej lokalizacji możliwości takiej nie ma.

 93. Przeczytałam

  Przeczytałam ten artykuł, który linkowali moi znajomi. Czyja to jest opinia, kto i z kim rozmawiał i czy był tam w ogóle obejrzeć ten rzekomy cmentarz nie wiem. To jest wywiad, ulotka informacyjna, jak mam to traktować? I tak ostateczna decyzja należy do Radnych, których zdyskredytowano moim zdaniem.

 94. Zdziwiony

  Zdziwiłem się bardzo gdy zobaczyłem że nasz Wójt Radosław udostępnił na Facebooku jakiś artykuł. Podobno miał być neutralny w tym temacie a tu proszę!!! Czyżby jakiś interes w tym miał???

  1. Paperboy

   Ciiiiicho..To modlitwa o Cmentarz. Ksiądz prosił....tzn radny, bo go prosił ksiądz, tzn radny parafialny bo ksiądz zajęty i po kolędzie chodzi. Ale co to za różnica.W przyszłym miesiącu będzie Pani Bożena "rozkładówka na dwie strony".

 95. Paweł W

  Polecam artykuł wart przeczytania. Jak widać gmina Wieliszew mogła policzyć ile miejsc grzebalnych wystarczy mając podany obszar, Jest jasna informacja o możliwości jego rozbudowy, w odróżnieniu do planowanego cmentarza w Sokołówku:) w tym przypadku na pytanie zadane podczas konsultacji społecznych, ile miejsc grzebalnych miało by powstać na planowanym cmentarzu, nikt nie był w stanie odpowiedzieć, ani tego policzy! a jak widać jest to policzalne. Skoro w Wieliszewie na ponad 7 tys, metrów ma powstać 72 groby, to na ile miejsc grzebalnych wystarczy na tych ok 5 tys.metrów w Sokołówku? w tym oczywiście jest zaplanowana kaplica i miejsca parkingowe. A o jego rozbudowie można zapomnieć.....teren zalewowy. http://toiowo.eu/wieliszew-cmentarz-na-miare-potrzeb/

 96. ex radny

  Śledzę całą dyskusję, szereg komentarzy i myślę że daje to obraz zrozumiały nie tylko dla mnie ale i dla wszystkich. Pomysł cmentarza promują jednostki. Nie ma akceptacji społecznej dla tego pomysłu. Próba zbicia kapitału wyborczego przez pana Rosę może kosztować go zaufanie społeczne. Niestety p Wójt, którego lubię i cenię w tej konkretnej sytuacji nie potrafi pokazać charakteru. Szkoda. Sprawa nabrzmiała już wystarczająco i wydaje mi się że ktoś powinien to zakończyć. Społeczności w naszej gminie są różne wielkością, ale TO Nasze społeczności! Słuchać trzeba je jednakowoż. Apeluję do pomysłodawców pomysłu cmentarza : WYCOFAJCIE SIĘ Z TĄ RESZTĄ CHONORU KTÓRA EAM POZOSTAŁA! Inaczej zrobicie sobie wrogów w całej Gminie na lata i każda inicjatywa, nawet słuszna, w Kuligowie będzie z góry krytycznie postrzegana.

 97. NIE dla cmentarza

  uzasadnienie ; 1) teren należy do innej miejscowości 2) brak uzgodnień z mieszkańcami tejże miejscowości , obecnie ich sprzeciw 3) brak uzgodnień z parafią do której należy ta miejscowość ( apel księży Dąbrówka , Józefów i Kuligów a gdzie Radzymin ?) 3) piękny teren leśny ,

 98. NDC

  Dlaczego chcą nas uszczęśliwić? Przecież mieszkańcy są przeciwni tej lokalizacji a nasi włodarze chcą nas na siłę uszczęśliwić. Przecież nie o to w tym chodzi. Chyba że?

 99. kela

  TAK dla cmentarza. Cmentarz będzie położony na gruntach Skarbu Państwa. Cmentarz nie będzie położony na terenie Sokołówka. Cmentarz nie będzie położony na terenie Sokołówka. Strefa sanitarna cmentarza obejmuje tylko grunty Kuligowa.

  1. Mieszkaniec

   Mam Pytanie do Pani, czy jeśli okazało by się że grób kogoś bliskiego (w baaardzo dalekiej przyszłości- życzę by Pani bliscy żyli jak najdłużej) jest zalewany i trumna jest zalana wodą, a z pomnika wydobywa się fetor, także była by Pani za wszelką cenę za tą lokalizacją. Powiem więcej , ja jestem za budową cmentarza skoro stać na to Parafię, tylko to miejsce nie jest odpowiednim...Tak wielką działkę można by zagospodarować o wiele wydajniej niż w 10 procentach zabudować cmentarzem zalewanym jesienią przed wody gruntowe, a wiosną przez opadowe. Ceny działek nie są wysokie na naszym terenie w porównaniu do kosztów zagospodarowania tej w lesie. Można by zakupić w odpowiedniej lokalizacji (tak jak to się dzieje w sąsiednich miejscowościach). A jak to przysłowie mówi tanie mięso....(działka za darmo i efekty widać) Został stworzony konflikt i należało by go rozwiązać. Może można by poszukać innego miejsca (a takie są) I zrobić cmentarz dla wszystkich. Zrobić od początku prawidłową dokumentację i zrobić to oficjalnie z zachowaniem interesu mieszkańców-WSZYSTKICH. Z pewnością nie doszło by do takiej sytuacji. To moje zdanie i w rozmowach z sąsiadami wiem że nie jest to pojedyncza opinia.

 100. Pionek

  Skoro Kuligów mając tylu dzialkowiczów i bogatych sponsorów nie potrafi sobie zorganizować przez 12 lat cmentarza na terenie swojej wsi, to może najpierw poszuka rozwiązania problemu u siebie. Dla tych najbardziej zasłużonych zróbcie mauzoleum i tablicę pamiątkową przy Skansenie. Nie róbcie baranów z Radnych, którzy pracują za śmieszne pieniądze.

 101. Marcin

  Może w ramach rekompensaty za trud włożony w negocjacje zaproponować Braciom znad Buga inną parcelę na ten cmentarz? Toż jeden z obwodów Mińskich na Białorusi miał być Gminą Partnerską dla Dąbrówki... Tam też ładne lasy. Same Orły negocjowały umowę latem zeszłego roku!

 102. Eko

  Mam nadzieję że nasi radni nie pozwolą zniszczyć tak pięknego miejsca. Jedni uważają że cmentarz to nic złego ale zawsze kojarzy się tylko z jednym ze śmiercią. Więc ludzie którzy chcą odpocząć i korzystają ze szlaków turystycznych na pewno nie chcieliby w tym miejscu tego cmentarza.

 103. Marek

  Przestawiona nowa mapa z zaznaczoną lokalizacją jest inna niż była wcześniej. To jest taka opcja? To znaczy że mogę ze Szwagrami też pozmieniać u siebie?

 104. Mieszkaniec gminy.

  Widzę że Gmina opublikowała na swojej stronie kolejną mapę z zaznaczonym cmentarzem. Każda z tych map jest inna. Kto to tak miesza. Ustawiają ten cmentarz od kilkunastu lat i ustawić nie mogą. Miesiąc temu inna mapa, teraz inna i jeszcze bardziej do tego Cisia przysunięta. Przedtem była kaplica i kształt litery L, Teraz inna. Chyba na siłę już to robią. Czy nie można znaleźć terenu który będzie odpowiedni. Przecież to nie miasto i miejsca dużo. To las wybrano i to jeszcze u ludzi którzy podobno korzystać z tego cmentarza nie będą.

 105. Zofia

  Chcę dodać że ta słynna mapa w obecnej chwili wygląda jeszcze inaczej, teren pod planowany cmentarz został ponownie zmniejszony. Szkoda że wprowadzają ludzi w błąd. To nie jest odzwierciedlenie planowanego cmentarza, jest on dużo mniejszy.

 106. Michał

  Nie wiem kto tym wszystkim tak miesza. I nie mam bladego pojęcia co urzędnicy chcieli pokazać umieszczając artykuł w gazecie. Przecież oni są neutralni i do sprawy podchodzą podobno obojętnie!!!

  1. Małgorzata

   Jak widać już teraz nie są obojętni. Skoro byli skłonni umieścić w gazecie list księży, którzy nic o tym artykule nie wiedzieli, wykorzystać bez ich wiedzy ich nazwiska, że niby to oni go wystosowali to się dopiero nazywa desperacja. Teraz gazeta może mieć duży problem. Ale czego się spodziewać jest to gazeta sponsorowana przez Wójta, więc już dalej wyjaśniać nie trzeba! Szkoda że w takich sprawach również wprowadzają ludzi w błąd!

 107. Mieszkaniec

  Odnoszę takie wrażenie ze przewodniczący rady specjalnie odciąga sprawę w czasie aby sprawa ucichła ale jak widać cały czas jest Szum wokół tego nieszczęsnego cmentarza I chyba szybko cicho się nie zrobi.

 108. DC

  Szanowni Radni - dlaczego nie szanuje głosu mieszkańców okolicznych miejscowości i za wszelką cenę niszczycie im środowisko, piękny las na rzecz kilkunastu grobów - ja tego nie rozumiem.

 109. Mieszkaniec

  Drodzy radni zrozumcie ze mieszkańcy Cisia Sokołówka nie są przeciwko powstaniu tego cmentarza dla Kuligowa lecz dla tej lokalizacji czy to jest takie trudne do zrozumienia.

 110. Małgorzata

  Jak wiadomo wcześniej były dwie lokalizację cmentarza na terenach Kuligowa, ale niestety działkowicze i mieszkańcy Kuligowa nie chcieli go na swoim terenie. Lokalizacja cmentarza od strony Kuligowa była już na zaawansowanym etapie, co zresztą widać na mapach, że została już wydzielona działka pod cmentarz, teren zapalikowano, nawet drzewa zostały już z części działki usunięte. No ale były sprzeciwy mieszkańców Kuligowa, dziwne bo dla mieszkańców Cisia i Sokołówka ta lokalizacja była idealna. Następnie bardzo szybko znaleźli miejsce, które dla nich jest wygodne. Jak widać wygodne nie dla wszystkich! o tej lokalizacji mieszkańcy sąsiednich miejscowości dowiedzieli się dopiero na etapie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu. Więc po co to zdziwienie, że późno ten protest?! Mam nadzieję, że radni będą na tyle rozsądni, przeanalizują tą całą sytuacją i zagłosują na Nie.

 111. Wołominiak

  Ten Wasz protest to jest prawdziwe Obywatelskie zachowanie. Brawo! Co prawda nie mieszkam w tej Gminie, ale jestem pełen podziwu dla Was Ludzie.

 112. Mieszkaniec

  Otwarcie spytam, Kto miesza, kto narzuca określone decyzje? Decyzje o przyszłości Szkół w Naszej Gminie też podejmiecie w kącie po cichu? To jest Nasze dobro.

 113. Marek

  Nie oszukujmy się, nie jest to inwestycja na miarę potrzeb wszystkich mieszkańców. Trzeba oszczędzać, nadchodzą ciężkie czasy dla takich Gmin jak Nasza. Dobrego dnia!

 114. Edek

  W naszej gminie wszyscy nasi rządzący lubią niewygodne i wrażliwe sprawy załatwiać za plecami mieszkańców a chyba tak nie powinno być!!! Nie wiem dlaczego uporczywie dążą do powstania tego cmentarza w tej lokalizacji i za plecami podejmują decyzje w sprawie szkół. Co w Dąbrówce za duża szkoła i jak to by wyglądało przy gminie pusta szkoła...

 115. Marek

  Czekamy na pomyślne rozwiązanie sprawy, aby Kuligów miał cmentarz na terenie swojej wsi, a Protestujący swoją leśną ostoję, w której można bedzie odpocząć - za życia. Gmina sprzedaje swoją działkę w Kuligowie, czyżby projekt Plaża nie wypalił?

 116. Informacja

  W najbliższy piątek 3.02 w sali widowiskowej GCK w Dąbrówce o 8.30 odbędzie się posiedzenie Komisji Rozwoju. Przewodniczący - Sławomir Rosa. Zapraszamy wszystkich chętnych do obserwowania, nagrywania obrad oraz transmisji na żywo. Będzie można zadawać wszelkie nurtujące Państwa pytania członkom Komisji. www.bip.dabrowka.net.pl

 117. Mariusz

  Ciekawe co wymyślą ze szkołami hehe. bo z cmentarzem mogą mieszkańców odciągnąć w czasie ale w sprawie szkół to już tyle czasu nie mają :)

 118. Michał

  Jeśli policzyć średni dochód mieszkańca Gminy i przyrównać do tego jej aktualne/prognozowane zadłużenie w podziale na pracujących - wychodzimy na zero. Kredyty i pożyczki - oto genialny plan. Ostatni gasi światło :)

 119. MIESZKANIEC

  W tym wszystkim najgorsze jest to że ten cmentarz jest narzucony od górnie ( bo biskup chce bo działka za darmo) A nasi Wójtowie i Radni tacy święci że biskupa po nogach by całowali a głos mieszkańców nic się nie liczy ale jak przyjdą wybory to i oni przyjdą z podkulonymi ogonami po głosy mieszkańców bo biskup ich nie wybierze.

  1. Małgorzata

   Tak nie powinny wyglądać rządy, nie może być tak, że ktoś coś narzuca a władzę nie patrząc na mieszkańców podejmują decyzję w tak ważnej kwestii. To ludzie zamieszkujący okoliczne tereny powinni też mieć prawo do decydowania, czy tego chcą czy nie. Jeśli widzą, że nie chcą tego cmentarza w tej lokalizacji to może powinni zmienić lokalizację, poszukać innego miejsca, innego rozwiązania, przecież to nie jest jedyne miejsce, w którym ten cmentarz może powstać! A jeśli uważają inaczej i twierdzą, że nie ma takiego miejsca to może powinni zrezygnować z tego pomysłu a nie na siłę go lokalizować. Zastanawia mnie tylko komu wcześniejsza lokalizacją cmentarza nie pasowała? była bliżej Kuligowa, również w pięknym miejscu, w lesie, grunty nie zalewowe, działka już wydzielona....kto się sprzeciwił? czyżby sami mieszkańcy Kuligowa, którzy mają tam swoje ziemie? Czyżby bali się że ich działki stracą na wartości? Niestety nikt nie potrafi odpowiedzieć na te pytania.

 120. Małgorzata

  Zaszumiało wczoraj w kwestii cmentarza, podobno dopiero teraz nasze władze zdecydowały się zobaczyć to miejsce pod planowany cmentarz....szkoda tylko że dopiero teraz. No ale jak widać nasze władzę najpierw głosują, podejmują decyzję, a później jak jest szum to dopiero jadą w teren.... Szok! Na tą chwilę jak widać władze robią tak jak jest im wygodnie, chcą przeciągnąć sprawę w czasie (może myślą że sprawa przycichnie) i w dniu sesji, przed głosowaniem dopiero odczytają protest mieszkańców, który po raz kolejny wpłynął do gminy i od dwóch miesięcy nadal nie został przedstawiony radzie. Przed samym głosowaniem nie będzie czasu na analizowanie i zastanawianie się czy zagłosować na Nie.....pomysł dobry....ale czy skuteczny i w porządku wobec mieszkańców?

 121. DC

  Słusznie Państwo Radni, pozwólcie bezkarnie wyciąć las, w końcu cóż to dla Was znaczy " las to nasze życie" Zdaje się, że nie trafiają do Was Szanowni Państwo ani protesty okolicznych mieszkańców ani przedstawiane argumenty to może wypowiecie się Państwo dlaczego tak jest i kogo reprezentujecie ...?

 122. NDCWS

  A nasi radni wiedzą ile będzie kosztował ten cmentarz gminę bo chyba nie zapoznali się dokładnie ze sprawą!!!

  1. Leśny Księgowy

   Cmentarz będzie kosztował gminę Dąbrówka: dostarczenie wszystkich mediów 150000,00 złotych budowa i przebudowa drogi (koszt budowy kilometra drogi w gminie dąbrówka to ponad 1500000,00zł), dajmy na to 500 metrów drogi niech wyasfaltują czyli połowa z 1,5 miliona...(pamiętajmy że to droga w lesie więc to budowa od podstaw i to nie wszystkie koszty). Dodatkowo muszą być wszystkie prace skończone by pochować pierwszą osobę.. A na końcu się okaże że w pieczarze woda stoi, miejsca się skończą po 10 latach i trzeba wydać kolejną kasę... i kto za to zapłaci? Ale działka od lasów "za darmo" i jak ładnie to wygląda gdy się to mówi do radnych. Lasy przed przekazaniem drzewo wytną i zarobią spokojnie z 0.5 miliona na samym drewnie hahaha i się śmieją bo mają podkładkę że gmina chce cmentarz i minister podpisał wycinkę:D Szkoda że na tym wszystkim ucierpimy my Mieszkańcy...Szkoda że Radni są wprowadzani w błąd - Jakie to ładne miejsce wam wmawiają... Ładne jest i niech tak zostanie.

   1. Ostry

    Dodaj jeszcze ile będzie kosztowała rozbudowa budynku OSP i GCK w Dąbrówce pod potrzeby jednego wynajmującego. Koszt poniosą wszyscy mieszkańcy, a zyska jeden - namaszczony. Śmieją się ludzie i mają rację. Przykre to dość.

 123. Kazio

  Widać, że w takich sytuacjach kasa nie gra roli, ma coś powstać dla dobra jednej osoby, jednej miejscowości a już zdanie innych się nie liczy! przecież to kasa z naszych podatków, po to ludzie dokonywali wyboru wójta, radnych by z głową podchodzili do takich spraw. Wydaje mi się że są inne ważniejsze sprawy do sfinansowania niż cmentarz, którego mieszkańcy nie chcą i nie jest on na tyle niezbędny by musiał powstać. Co do budynku i lokalu, który ma powstać nad OSP w Dąbrówce, ta sama sytuacja....jest coś robione pod jedną osobę, która jak wiemy ma duży wpływ na radnych..... Jestem ciekawy jaka będzie reakcja mieszkańców jak się dowiedzą kim jest osoba, która ten lokal wynajmie. Szkoda, że tak się dzieje, przykre ale prawdziwe.

 124. Wojciech

  Dla zdrowo myślących ludzi to by były argumenty że po co wydawać ogromne pieniądze z kasy gminy na cmentarz bez możliwości rozwoju ale radni chyba tego nie rozumieją jakie ogromne koszty to niesie nie wiem czy przewodniczący lub Wójtowie nie powiedzieli wszystkim radnym o tych kosztach bo to wydatek długo falowy. Ale nie zmienia to faktu że będzie ten malutki cmentarz kosztował gminę ogromne pieniądze.

 125. Mieszkanka

  Czy malutki czy duży będzie kosztował pewnie tyle samo z tym że malutki za kilka kilkanaście lat nie będzie mógł sie poszerzyć w żadną stronę z powodu braku miejsca na większą ilość grobów. Ale radni nie wiem czy ten aspekt brali pod uwagę.

 126. Suweren

  Piątek i najbliższa sesja Rady Gminy to dobra okazja aby się pojawić i przedstawić swoje racje. Spojrzeć w oczy Radnym, Wójtom. Przecież w końcu Nasi sąsiedzi, znajomi - sami ich wybraliśmy. Czy będzie prawo głosu? Wierzę, że tak. Udanego tygodnia!

 127. Mariusz

  Podziwiam kuligowiaków ! Oj podziwiam ! Ciekawy jestem ile osób / rodzin należy do parafii ? Ile z tych rodzin złoży deklarację biorącą na siebie ciężar utrzymania parafii i cmentarza ?Budowa kościoła i utrzymanie Parafii w tak małym kręgu to jest duże wyzwanie . Udało się ! Brawo ! Więc sięgają dalej ! Ale ..... Budowa małego czy dużego cmentarza to taki sam koszt , ale utrzymanie małego cmentarza , jest dużo większy niż dużego cmentarza , Kto będzie pokrywał dodatkowe koszty ? Czy Gmina weźmie na siebie ciężar utrzymania cmentarza z braku oświadczeń parafian o dobrowolnym opodatkowaniu na rzecz Parafii ?

 128. Kazio

  Jutro ważny dzień, głosowanie nad projektem uchwały w sprawie cmentarza, mam nadzieję, że Radni podejmą słuszną decyzję. Radni pamiętajcie że Mieszkańcy nie protestują przeciwko cmentarzowi jako takiemu, a przeciw jego lokalizacji!!!

 129. CDN

  Projekt uchwały w sprawie cmentarza zdjęty z porządku obrad sesji!!!! 8 radnych zagłosowało za zdjęciem uchwały z obrad! Myślę że chcą to na spokojnie, sprawdzić, przeanalizować bo na jaw wyszły informacje o których radni nie mieli pojęcia. Może teraz do Radnych trafi to w jaki sposób i jak została przeprowadzona cała procedura! Może teraz zauważą protesty mieszkańców skoro wcześniej ich nie dostrzegli......

 130. Obserwator

  Zapewne pomysłodawcy projektu ruszą w teren aby nakłonić mieszkańców okolicznych wsi do zmiany zdania.

 131. CDN

  Mieszkańcy zdania nie zmienią, to jest pewne nie chcą tego cmentarza w tej lokalizacji. Może radni dali sobie czas by głosując przeciw tej lokalizacji mieć pewność że faktycznie jest to zły pomysł. Dziś Pan Wójt powołał się na nieuregulowany stan prawny cmentarza w Józefowie, dobry moment by zadać mu pytani, po co budować dwa kilometry dalej nowy cmentarz, a nie lepiej zająć się i regulować stan prawnym już istniejącego? jak widać chyba mają dużo kasy z naszych podatków skoro chcą mieć kilka cmentarzy na terenie gminy.

  1. Dobry

   Pan Wójt przecież ma na cmentarzu w Józefowie pochowanego swojego ŚP. Tatę to dlaczego nie dąży do uregulowania stanu cmentarza w Józefowie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *