Marki dołączą do Warszawy?

47

Fala sprzeciwu i krytyka nowopowstałej ustawy o włączeniu ponad 30 gmin do metropolii warszawskiej zmusiły inicjatorów do wyjścia do ludzi i skonfrontowania się z ich opiniami.

Od kilku tygodni trwają konsultacje społeczne dotyczące metropolii warszawskiej, zorganizowane przez polityków PIS jako alternatywa dla mieszkańców, których miasto ma dołączyć do warszawskiej metropolii. Konsultacje objęły 50 punktów, w których (przynajmniej w założeniu) reprezentanci PiSu wysłuchali opinii mieszkańców nt. włączenia poszczególnych miast do Warszawy, co umożliwiłoby rzetelną ocenę sytuacji – czy mieszkańcy chcą w ogóle być częścią Warszawy?

Jednak takie pytanie nie padło, nawet w prowadzonej przez ustawodawców ankiecie, w której mieszkańcom nie dano możliwości udzielenia odpowiedzi czy chcą być częścią metropolii. Dlatego nastroje panujące podczas ostatnich już, mareckich konsultacji społecznych i emocje im towarzyszące były burzliwe.

We wtorek, 11 kwietnia o godz. 19:00 do domu katolickiego przy Kościele Św. Izydora w Markach zawitał poseł PiS-Piotr Uściński. Podczas niemal godzinnego monologu przedstawił on cele i plusy włączenia Marek do warszawskiej metropolii. Następnie głos zabrał radny powiatu wołomińskiego Arkadiusz Werelich, który zarzucił organizatorom konsultacji zawiłą formę ankiet, w których brak podstawowego pytania (…)

Więcej na łamach Wieści.

47 KOMENTARZE

 1. A sprobujcie w Piasecznie Konstancinie Sulejuwku Wiazownej Pruszkowie Legionowie zadac takie pytanie: Czy jestes za zwezeniem glownej ulicy prowadzacej do Warszawy do jednego pasa w kazda strone i czy jestes za likwidacja istniejacych w naszym miescie polonczen ztm i skm.
  I ciekaw jestem – czy ci ludzie tez odpowiedzieli by ze tak – sa za likwidacja.
  Oni tak sa powiazani z wawa- ze nawet se sprawy z tego nie zdaja.
  Natomiast to samo pytanie zadane w Wolominie- nie ma po prostu sensu- bo Wolomin to dziura bez polaczen i nie moze sobie zdawac sprawy z ich likwidacja – bo i tak ich nie ma. Więc manewrowanie ludzmi w tej sytuacji- jest latwiejsze dla pseudo samorzadowcow.

 2. To stary smark-fon. Sorry. Jednak przesłanie – pojęłaś jak mniemam. I jest prawdziwe. Co ma Wołomin – że przez 30 lat nic sie tu nie dzieje a co mają inne dobrze skomunikowane miasta – to widać. W Wołominie – nie ma czego zabierać – bo tu nic nie ma. Ale gdyby tym miastom zadać to pytanie – poruszenie -gwarantowane i efekt referendum – też. Bo w Wołominie – lud nawet nie wie jak mocno związane są miasta z wawą i jakie mają z tego korzyści.

 3. Byłem na tych konsultacjach. 3/4 – lista płac gminy i powiatu. Jak zmanipulować ludzi żeby głosowali przeciwko metropolii. Obłuda najwyższych lotów i krytyka Saszki i Uścina. I żeby nie było – nie lubie saszki a uścin też mi nie leży – ale odebranie uścinowi możliwości odpowiedzi na zadawane przez samorządowców pytania – żenująca. Oby ludzie byli mądrzejsi od samorządowców wołomińskich.

  • Jedyne co miał do powiedzenia poseł U. na spotkaniu 19-go kwietnia, to że ADMINISTROWANIE z samorządem wykonującym llisz polecania ADMINA będzie tańsze. I tylko to proponuje tzw ustawa o ustroju miasta Stołecznego Warszawy. W dyskusji padły bardzo ważne stwierdzenia m.in. o braku Oceny Skutków Realizacji ustawy w różnych wariantach.

   • Jak mógł przedstawić ustawę w szczegółach kiedy w trakcie wystąpienia posła do prowadzącej „dziennikarki” podszedł urzędnik organizatorki(ten od budowy muzeum) i za chwilę posłowi odebrano głos. To jest dopiero realizacja hasła: nic o nas bez nas.

 4. A nie można to napisać, jakie korzyści i ewentualnie straty, a nie ciągle wycieczki personalne? Co do mnie to szczerze mówiąc jeszcze nie wiem.

 5. @głos z Wołomina o wypowiedzi pana posła U. , =Projekt poselski nie wymaga przeprowadzenia oceny skutków regulacji, zasięgania opinii partnerów społecznych i prowadzenia konsultacji publicznych= pan poseł U. nie odniósł się do tej kwestii, a sprawa dotyczy życia 3.000.000 mieszkańców Jest duża różnica pomiędzy dokumentem Ocena Skutków Regulacji, a swobodną wypowiedzią pana posła U. Nawet wywiady prasowe powinny być autoryzowane 😉

 6. Wyraźnie spotkanie w ZS nr.4 Było ustawką przyspawanych do ,,stołków” samorządowców na czele z Nieudolną Elżbietą i Nieudolnym Kazikiem

  • Ryśku a te plakaty na burmistrz całą noc malowałeś? Postanowiłeś ból dup***ska na papier przelać? Cóż za arcydzieło Ryśku!!!
   Tylko ci twoi bojówkarze od panie pożal się konsultacji jacyś mizerni.

 7. A najwiekszym wygranym mial byc mikul- ktory czytajac moje komentarze stal się inspiratorem budowy nowej drogi na polach ossowskich. Przez 3 kadencje nic nie zbudowal – a teraz: wielki wizjonerinspirator budowy- z wiesciowych komentarzy. Ja powiem tak: cala ustawa jest na stronach pisu. Kto chce- niech se pobierze. Ale nie wazne dla mnie – szczerze- czy ta ustawa ma bledy czy nie- bo te bledy pojda do poprawy w trakcie funkcjonowania zrzeszonych w metropolii gminin-dzielnic. Wazne- zeby Wolomin wszedl do projektu- bo z cala pewnoscia – radni i wlodarze tego zascianka- rozwoju temu miastu nie przyniosa. A prawda jest taka ze Marki i Zabki- do projektu wejda: dziś lub jutro- a wtedy powiat wolominski się rozpierniczy- tworzac radzyminski a Wolomin zostanie wtedy bez statusu powiatu, bez polaczenia z warszawa i bez szans na rozwoj- bo kasa z firm w Zabkach i Markach- pojdzie do wawy. I tak bedzie! I ciekaw jestem co wtedy mondrale z ogrodowej powiedza?

 8. Jak powiedział Ustek pisurek ustawa ma wiele błędów. Saszka napisał na kolanie i rzucił ciemnemu ludowi (tak nasze łaskawe pany zwykły mawiać o swych wyborcach). Sam zaś musiał modlitw popełnić w Krakowie z okazyji dziennicy, tydziennicy, miesięcznicy ale nie wiem czego? : katastrofy, sprowadzenia, pochowania, ekshumacji, kolejnego pochowania, etc etc czy po prostu z Tadzikiem z Torunia imieniny opija?

  • Bubel szansą dla powiatów – tak powinna nazywać się ta ustawa ;)))
   Jacek Placek ruszył głową jak pewne zwierze ogonem przy pisaniu tego paszkwila dumnie zwanego projektem ustawy, a ten jego wysłannik dobrej nowiny w za krótkich gatkach pyta jakie mamy życzenia???

   A co to koncert życzeń miał być czy przedstawienie co mają nam dobre pany zgotować na tej naszej wiosce???

 9. Grunt – żeby wołmin wszedł do projektu. I tak będzie leiej – niż przez 25 lat samorządu z naszymi samorządowcami – z łaski – też bożej

   • no po to jest ta ustawa żeby jeden pan mógł wziąć warszawskie koryto w posiadanie i poobsadzać łakome stołki

 10. CO ma piernik do wiatraka. Teraz w temacie Czy nam sie podoba czy nie Zabki i Marki wejda do W-wy bo i powinny wejść, to im sie po prostu opłaca. Co do reszty to nie wiem czy jest to niezbędne. Ponadto licza sie stołki i korytko dla królików i ichj znajomych. Wybory juz niedługo i tutejszy lud zrobi to to zawsze, bo daje sie pieknie urabiać.Szkoda gadać.

 11. Tylko jak Ząbki i Marki wejdą – to firmy które tam są – nie będą płaciły podatków w Wołominie. Podatki gruntowe i z tytułu wynagrodzeń -też łyknie wawa. A Wołominowi – odejdą dwaj silni płatnicy. Pytanie : co jest lepsze: przyłączyć sie do silnej struktury czy tworzyć słaby- bo pozbawiony kasy i szans rozwoju zaścianek?? Bo wawa – swoją część drogi 634 – szybko wyremontuje a puści jeszcze ze dwa busy ztm a wsiokom – prędzej czy później ograniczy wjazd smrodliwych wsiowych busów z połową alfabetu do centrum warszawy, Wojewoda – drogi 634 nie zrobi – bo kto miałby na niego wpłynąć? słabi włodarze słabych mieścin (?); łącznika do S8 – nie będziemy mieli – co już jest faktem – bo zostało powiedziane, powiat więc przeniosą do silnie rozwijającego się radzymina – i Wołomin zostanie wyślizgany sam – przez głupotę szczekających radnych. A naiwni mieszkańcy będą patrzeć przez płot – jak u innych rośnie – a w wołminie – zdycha. I z czego nasi radni będą dumni? że zachowali odrębność swojej zdychającej bidnej głodnej i nie dającej widoków na przyszłość małej ojczyzny ? z tego mają być dumne nasze dzieci?? Bzdura !

  Jeszcze raz: Wembley leży ze 20 km od Victoria Station – a to wciąż Londyn – i nikt tego nie kwestionuje.

 12. Tak jak powiedziałem na debacie sam nie wiem czy włączenie do aglomeracji będzie dla nas dobre czy nie bo nie wiem na jakich zasadach miałoby to być a posła Sasina nie było żeby przekonać takie osoby .To co próbował wyjaśnić poseł Uściński było co najmniej nieudolne. Bo o projekcie powinien rozmawiać autor lub osoba upoważniona mająca wiedzę w tym temacie. Najciekawsze jest to, że poseł Uściński mówił cały czas o ustawie w trybie dokonanym więc ten fakt, oraz to co powiedzieli goście z pod Opola, wskazuje że mówiąc kolokwialnie jest już pozamiatane. Co do przeniesienia siedziby do Radzymina to jest to co najmniej nie uzasadnione i bardzo trudne do realizacji i to przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Trzeba by stworzyć powiatową straż pożarną, powiatową komendę policji, powiatowy szpital i szereg instytucji powiatowych, a do tego trzeba zaplecza lokalowego oraz funduszy na samo stworzenie, że o utrzymaniu nie wspomnę.
  Formuła spotkania przybrała dość dziwny kształt bo została faktycznie zdominowana przez opcje polityczno – rządzące.
  Na samo spotkanie wybrałem się z ciekawości po tym jak usłyszałem, że trzeba przyjść żeby dokopać Radowanowej i wytknąć jej nieudolność i błędy. Na szczęście zakusy takie organizatorzy dość skutecznie zablokowali ku wyraźnemu zniesmaczeniu pana Madziara i jego świty. Zresztą pan Madziar pokazał swoją prawdziwą twarz. Pycha, arogancja i chamstwo bo tak należy nazwać po imieniu zachowanie wobec niektórych z obecnych. Żeby chociaż miał coś merytorycznego do powiedzenia.

 13. Ale foto-lovel – przecież cale sie tam nie wypowiadał – a szkoda – niby te same barwy co uścin reprezentował. Chyba bał sie pytań o wiate za 15 baniek co z łysym ustawili.
  Natomiast – fakt- przeważali w wypowiedziach „spawacze”. I fakt- uścin nieudolnie sie o ustawie wypowiedział. A wystarczyło powiedzieć że jeśli wołomin wejdzie do metropolii – z kurareli wojewody – będzie wyłączona droga 634 – która jest jedynym połączeniem wołomina ze światem – bo jak powiedział naj-naczelniejszy wizjoner-budowniczy-projektnt-i wykonawca swoich niespełnionych marzeń i życzeń – mikul- do S8 – wołomin łącznika miał nie będzie. A przecież przez ponad 25 lat samorządów – nasi samorządowcy – i mikul przez swoje 3 kadencje – też – o poszerzenie tej dogi nie potrafili zabiegać mimo że drogi tej samej klasy biegną do innych miast powiatowych wokół wawy – i niemal wszystkie zyskały dwukrotnie na przepustowości – bo nie wiedzieć -czemu – poszerzone zostały. A tu – nie! Do wwszystkich miast z wianuszka warszawskiego poprowadzono linie skm i ztm – ale skąd wołominiacy mają to wiedzieć?? Nie jeżdżą, nie widzą i myślą że taki gnój – jest też w innych miastach powiatowych. A nie jest!.
  Dlatego jedynym rozwiązaniem jakie widze – takjaak kiedyś zastąpić mikule – byle czym – byle nie on – tak teraz jest wejść do projektu metropoli by dociąć od gara samorządowych wołomińskich spawaczy. Wtedy może będzie lepiej – bo ich nieudolne rządy – wpędziły to miasto w gospodarczy niebyt. Byle tylko pozbawić ich naszych składek w diecie – którą co miesiąc konsumują.
  A ustawa – będzie musiała sie wyklarować – bo jak coś będzie źle – to protestować w danej sprawie czy kwestii – będzie nie jedna gmina – ale ponad 30 gmin. I wawa – będzie się musiała problemowi przyjrzeć. Takiemu czy innemu. No bo jakie mamy szanse z wołomińskimi samorządowcami??? 25 lat ich władzy – pokazało – że żadne. To co mamy do utraty – jak wołomin już NIC DO STRACENIA NIE MA. Dalej pozwolimy zamydlać sobie oczy przez ludzi z otoczenia mikuli?? Bo elka i lovel – wyszli z pod jego skrzydeł. to jest jedna sitwa.

 14. Tak większe szanse mamy z sitwą Saszkina, ex starościem i pięknym Riczim. Oni wprowadzą nas w nowy wymiar samorządności. Pewne to jest jak w konto SK Banku i lokata w SKOKU że w mega-aglomeracji cała kasa spłynie na biedniejsze zaścianki osłabiając tym samym bogate centrum!!!

 15. Tak tak stolica solidarnie przekaże większość środków na podwarszawskie wioski aby i one mogły dobrobytu zaznać!
  Oczywiście podatki nie wzrosną i już za 4 lata metro będzie od tłuszczaka do pałaca ;))
  Buahaha takich naiwniaków co wierzą w te kłamstwa to tylko u nas spotkać można ;)))

 16. Kłamstwa to 25 lat słuchamy od naszych samorządowców. Podatki – też oni dla nas ustalają załącznik z MF – według którego ustala sie widełki podatkowe .A nasi włodarze – ustalili nasze podatki w pułapie górnych granic tych widełek. Poczytaj ustawe o podatkach. Zresztą – to sie nie zmieni po wejściu do metropolii – więc po co te bałamutne kity?
  Kolejna kwestia z której śmiać sie nie przestaje – to bezsensowne argumenty starosty i burmistrz, że jak sie nowe dziecko urodzi, to mu wpiszą w dowód -że sie w Wawie urodził – a nie w Wołominie. Ojczyzne mu się zabiera. OOOOO – wielka szkoda – bardzo!! To może niech pani burmistrz wprowadzi rekompensate podatkową czy kwotową dla osób które sie do wołomina sprowadziły a nie są tu urodzone . Bo pewnie ubolewają nad tym i wieczorami z tego żalu biczują sie w łazienkach jak pątnicy średniowieczni – że w dowodzie w miejscu urodzenia mają wpisane Ełk, Wałcz czy Głogów. No bzdura wierutna dla prostaków !

 17. Oj tak jak nam będzie dobrze w metropolii!!! A podatki wcale nie wzrosną ani ciut ciut!
  @mark nie rób z ludzi idiotów i przestań tu wciskać kit! Takie bajeczki to mamusi opowiadaj!!!

  Jak forsy brak to ciekawe komu najpierw utną a wszystko tylko po to żeby Sasza i spółka mogli lepkie łapy na stolicy położyć.

 18. Ryśka mam dokładnie tam gdzie uścina saszke czy miśka maciarry. Pomysł mi po prostu sie podoba.
  Przeczytaj ustawe o podatkach gminnych. Jak nie – to sam ci ją tu wkleje. Sam bzdury ludziom prawisz – bo pewnie siedzisz na naszej diecie od lat. I sam takie podatki ludziom ustaliłeś. A teraz – myśl o utracie dietki – boli!!!!!

  Rada gminy ustala stawki podatku . A Zresztą: Podstawa prawna: art. 2 -7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.).

  I kto bzdury klepie??

 19. Podstawy prawne przy panach pisorach możesz sobie wsadzić w to samo miejsce gdzie niejaką konstytuczkę.
  Takich sprawiedliwych prawo nie obowiązuje!

 20. Tak – masz race -moge wsadzić sobie – a jak będziesz chciał – to i Tobie wsadze…. ale puki co – to jest podstawa ustalania podatków – które – jak przestudiujesz ustawy – nasi samorządowcy już od czaów mikuli – ustawili w wołominie i okolicach – na najwyższym poziomie – tak, jak by wszędzie i wszyscy mieli kanalizacje wode gaz chodniki asfalty – wszyscy !
  To nie metropolitalny saszka ustawił podatki tak wysoko – to uczynili nasi samorządowcy – którzy dojąc nas najwyżej – w granicach prawa – nie dają nam od siebie nic. Tak więc – jak najszybciej trzeba się ich wszystkich pozbyć – niech idą do roboty! A Wołomin – do metropoli w której dzieciaki niebawem będą jeździły ztmem ( którego oczywiście -w wołomińcu – nie ma ) – za darmola. Bo będą w wawie – za darmola. A wołomiński zakiździajec – będzie płacił az 3 bilety żeby tyrać w stolicy.

 21. @marku, czy przypadkiem nie mieszasz zbyt głeboko w garze samorządowym? Wiedzy zazdroszczę choć zastanawia mnie połączenie powiatu z gminą w twoim wydaniu. Zwolennicy metropilii warszawskiej przekonują nas, że tak naprawdę todobre zmiany będą, tylko my ich na razie nie rozumiemy, np. większy dostęp do komunikacji- cokolwiek miałoby to znaczyć, skąd to i kto za to zapłaci to już nie mówi . Choć pan poseł Piotr powiedział, że dzięki metropolii z naszych pieniędzy będzie można kupić nowoczesne pociągi, które będą nas wozić tam i spowrotem, szybko, tanio i często. Teraz to my chyba pociągów nie kupujemy, a nawet gdybyśmy mogli to nie wiem czy choć na połóweczkę by starczyło tych naszych piniązków, co niby – jak mówisz pochodzą z ogromnie wysokich podatków. Coś pokręciłem? Pewnie, że nowe bryki przydałyby się każdemu. We warszawie też ale czy aby we wołominie czy innym wołomiskim samorządzie to pilniejszych spraw nie ma?

 22. Ale ja nie twierdze że nie masz racji. Jasne – przez 25 lat, nikt inny – tylko nasi samorządowcy zgotowali nam tu taki zakres potrzeb- że obdzielić by można nie jeden a 2 powiaty. I nie chodzi mi o czołg smoleńską dolinę aniołka od czapy czy apele smoleńskie ale o zapóźnienia które obaj widzimy: demografia praca infrastruktura – tak ogólnie. Dlatego śmieszy mnie porównywanie Legionowa Pruszkowa Piaseczna czy Mińska – do Wołomina. Tak – nawet Mińska.Bo ludzie nie zdają sobie sprawy o postępie jakie te miasta poczyniły przez 15 lat. T tak jak by porównywać nowego Opla do Syreny 103 – bo tak widze ten wołomiński zaścianek: jeszcze zipie – ale już nie długo.
  Legionowo Pruszków Piaseczno – wejdą do Wawy w przeciągu 5 lat – bo granice na tych terenach- już prawie sie pozacierały , bo stopień urbanizacji jest nieporównywalny do Wołomina. Drogi -które powstały na przestrzeni 10 lat sprowadziły i ludzi i firmy – o zagęszczeniu których Wołomin nie będzie miał pojęcia za 10 lat. Firmy i drogi napędzają deweloperów którzy wykupują co się da w Michałowicach Regułach, Józefosławiu,Mysiadle Gołkowie, na Nowodworach Płudach – a to wymusza rozwój komunikacji na tamtych terenach. I tak sie dzieje – ztm chodzi już prawie pod Górę Kalwarię do Wólki kosowskiej i pod Wieliszew.
  Ale kto może o tym wiedzieć. Czy nasi samorządowcy zapewnili nam w połowie taką komunikację jak tam?? No nie!!!
  Miasta o których pisałem – są tak mocno powiązane z wawą drogami pracą firmami komunikacją – tak, że same nie wiedzą jak bardzo.
  Ciekaw jestem, co by było gdyby w referendum w Legionowie zadano takie pytanie: czy zgadzasz się na nie przyłączanie legionowa od metropoli i likwidację już istniejących linii ztm ??? Bo tam nie jezdzi tylko nocny raz na godzine – tak jak tu – 4 kursy – tylko sieć linii. Ale o tym – nikt z mieszkańców wołomina nie wie. To samo pruszków konstancin piaseczno. Ciekaw jestem ilu mieszkańców, patrząc na dobro swoje i dzieci powiedziało by – tak – mam to w dupie, nie chce ztm – walić metropolie!
  Oczywiście – tak samo postawione w Wołominie pytanie – nie ma sensu – bo my nijak z wawą złączeni nie jesteśmy – ani drogami ani komunikacją ztm ani firmami – bo nikt tu nie inwestuje.A dlaczego – bo nsi samorządowcy nie potrafią stworzyć podwalin, podstaw do inwestowania tworząc strefy infrastrukture dając ulgi. Przykłąd – firma od ciastek poszła do Ożarowa – i tam działa – tam zatrudnia ludzi – a tu – zwinęła interes.
  Dlatego nie wierze w intencje naszych samorządowców – żadnej barwy i maści – a już naj mniej tym – którzy sie tu przez lata „wykazują” – obrabiając obrabiając koryto które im przygotowaliśmy. Wołomin nie ma nic ani nikogo do stracenia żeby nie wejść w ustawę o metropolii.

 23. @marku, powtórzę zazdroszczę wiedzy – historycznej. Odniosę się do zaludnienia. Czy Wołomin przypadkiem nie jest najgęstniej zaludnioną gminą w województwie? Takie dobro jak ziemia nie ulega powiększeniu od tak sobie, bo mi się tak chce. Jeśli popatrzymy na to globalnie to ziemia nam się kurczy. Porównywanie innych gmin-terenów, gdzie były możliwości do powiększenia terenów do zaludnienia czy przeznaczenia ich na działalność jakąkolwiek – nietrafione. Jeśli chcemy coś porównywać to musimy dobrać do próby (trochę statystyki i socjologii) takie same lub zbliżone przedmioty, podmioty, wartości czy co ci tam potrzeba. Zachęcam do lektury na temat funkcjonowania powiatów, gdzie porównuje również gminy profesor UW Ciekawe wnioski wynikają z badań. Tego co było już się nie wróci. Pewnie, że szkoda zakładów, których już nie ma, szkoda ludzi, którzy odeszli. Pomyśl jednak co można zrobić żeby złe zmienić. Wejście do metropolii takiej jaką proponują nam w obecnym projekcie tego nie zmieni. Będzie drożej – zawsze zmiany powodują wzrost kosztów funkcjonowania, chociażby przez koszty wprowadzenia zmian. Nikt o tym nie pisze ani nie mówi, bo takich szacunków nie ma. Nie wiemy ile ten światły pomysł będzie kosztował i to nie tylko wołomin czy powiat ale cały budżet państwa. Średnio wzrost kosztów rewolucji odczuwalny jest przez ok. dwa lata bez gwarancji spadku kosztów po zakończeniu zmian. Czyli wcale nie musi być później taniej, a zmian negatywnych przy tym przedsięwzięciu nikt nie cofnie. W projektowanej radzie metropolii będzie jeden nasz radny na 50. Czy uważasz ze bedzie miał siłe przebicia i wywalczy cos dla wołomina, marek, zielonki czy innych i okolic. Watpię:-( Stać nas na to?

 24. A czy stać nas na utrzymywanie obecnej grupy radnych??? Przecież oni nic nie robią i na nic wpływu nie mają.Ani na łącznik do S8 ani na 634. bo nic nie leży w ich kompetencjach – a na pewno nie rozwój tego obszaru. No to po co ich trzymać?? Zamiast niemogących nic zrobić 30 – będziemy mieli jednego – już jest 30xtaniej.
  Co do innych zmian – zupełnie sie nie zgadzam – ale to moje zdanie które wypracowałem sobie na przestrzeni paru lat i kontaktów. Kupując cokolwiek: lakiery, części – do byle bzdur – dźwigów aut pralni hotelu – najdrożej – jeżeli uda ci się to w ogóle wyłuszczyć – będziesz miał w wołominie. Najtaniej – piasecznie i pruszkowie. Dlaczego? Wołomin chce narzucić marże – sprzedaje komponent, produkt część – i myśli – że jest jeden na rynku – bo tak jest – ale tylko na lokalnym. W piasecznie czy pruszkowie – kupujesz coś z dużo mniejszym narzutem – nawet opłaca ci sie tracić czas i jechać te 45km. Dlaczego – bo firm o podobnym profilu tam jest wiele, muszą konkurować a zyskuje klient. Dlatego nie boję się że jak wołomin będzie większy – to coś podrożeje – to przeczy prawom ekonomii. Tego – boją się właśnie nasi samorządowcy – którzy mając tu swoje interesy – nie chcą obcych – konkurencyjnych przedsięwzięć – bo sami w końcu musieliby zacząć uczyć się ekonomii.
  Pytanie jakie zadałeś – równie dobrze można odwrócić: Czy stać nas na asymilację gdy już teraz większość miast z wianuszka jest nieformalnie z wawą połączona i dzięki temu dobrze sie rozwija – co widać na przykładzie odizolowanego od dróg komunikacji z wawą Wołomina? No bo jaki tu jest „rozwój” – no to widać i w porównaniach i statystykach i naocznie. Pytanie – co sie stanie jak wawa wchłonie Ząbki i Marki. A wchłonie. i to szybciej niż sie spodziewamy, bez względu na ustawę. I co zostanie? Kadłubek? Bez kasy, bez zakładów pracy, bez peryspektyw. Nadal będziemy za asymilacją? I co nam to da?
  Dlatego uważam, że Wołomin nie ma kompletnie nic do stracenia – bo tu już nic nie ma prócz zamydlającego nam oczy – samorządu. Nie żal mi ich – bo im wołominiaków nie jest żal . Dobrze sobie z nich żyją.

 25. Ty @marku mądry facet jesteś. Ogólnie to ja nawet się z Tobą zgadzam. W szczegółach się różnimy. Co do naszych przedsiębiorców – jak to opisałeś, to się nie wypowiadam, nie wiem. Każdy z nich ma swoją własną politykę firmową i czy będzie w warszawie czy w wołominie działać to te ceny, o których piszesz nie od granic miasta, powiatu zależą, a od rynku mnie się zdaje na którym funkcjonują. Jeśli prawdą jest to co piszesz, że wolisz 45 km zaiwaniać, bo tam mają taniej, to rozumiem wliczasz do ceny również koszty uboczne zakupu czyli dojazdu, czasu itp. itd. Powtórzę się ale metropilia w tym przypadku nic nie zmieni. Dalej będziesz jeździł 45 km. A tak mi się zdaje, że nasze gminy – powiat to nie tylko z przedsiębiorców się składają. Jakie plusy będzie miał taki mieszkaniec, dzieciak czy starszy Pan lub Pani, że ze warszawy teraz będzie, a nie z wołomina? Tak mi się widzi, że nawet jak zamienimy tych jak piszesz 30 radnych na jednego, to piniążków z tego nie przybędzie a ubędzie, bo Rewolucja to koszty. Nie tylko finansów a i wpływu na to co się dzieje w naszych gminach wołomińskich nie uwidzimy, bo kogo będzie obchodziła jakaś droga w strachówce czy w innej mieścinie. Pomyśl chłopie – duży niby może więcej acz nie będzie się rozdrabniał, na szczegóły dzielił budżetu – zyska większy i silniejszy – czytaj warszawa, straci wołomin, kobyłka, zielonka strachówka czy inne z 12 wołomińskich gmin. Mały może i ma mniej ale i gospodaruje mniejszym i raz jednemu raz drugiemu. Po wejściu do metropolii kto nam zagwarantuje choc jedną inwestycję w roku na naszym terenie jak warszawskie takie drogie? A tu jeden protest za drugim i już trzeci pogania. A i słyszałem podatki wcale nie niższe, a odwrotnie. Administracja do obsługi większego wzrośnie, a nie zmniejszy się wbrew temu co posłowie pomysłodawcy obiecują. Nie wiedzą jak to działa, że takie ściemy sprzedają?
  Jak to mówią będą działy i podziały i nie tylko radne nie będa wiedziały gdzie się wołomińskie piniązki podziały. A mieszkańcy będą musieli zapomnieć o drogach, szkołach, przedszkolach itp itd.
  25 lat zaniedbań, opóźnień?
  W XVIII wieku lud polski obiecał Bogu Ojcu wybudować w darze, podzięce światynie opatrzności. Prace zakończono i hucznie otwarto Świątynię w 2016 roku. Po ilu latach spełniono daną Bogu Ojcu obietnicę i to nie wyborczą? Więc z tą 634 to nie jest jeszcze tak źle.

 26. Wołomin to jak pies ogrodnika , sam nie zeźrle i drugiemu nie da. Mam nadzieję , że to zadupie jak nie przyłączy się do Metropolii zostanie zapomnianą dziurą jak kiedyś Radzymin. Powodzenia

 27. Jakie będą kokosy!!! Palma na każdym rogu. Metropolia krainą mlekiem i miodem płynącą! Koncert życzeń ciąg dalszy. W ustawie same banialuki żadnych sprecyzowanych założeń więc obiecanki co to nie będzie łatwo składają łaskawe pany. Tylko skąd pieniążki na te wszystkie obietnice??? A wszystko tylko po to żeby Jacuś mógł łapska na stolicy położyć.

 28. Popatrzcie na piękny Radzymin. Przed 2010 rokiem totalna dziura bez osiedli, ZTM i SKM. Teraz piękne miasto z nowymi osiedlami jednorodzinnymi i dwoma dużymi osiedlami blokowymi (os. Vocoria i os. Reymonta/Falndysza/Armii Krajowej). A Wasz Wołomin to prawie zapadła dziura z jednym nowym centrum handllwym. Nie macie żadnego dziennego autobusu ZTM do Warszawy (tylko nocny co wozi powietrze i lokalne L). Macie pociągi ale bulicie kasę dla PKP). I teraz widać jakich macie włodarze. Nie chcecie żadnych zmian to i w rozwoju cofacie się. Wstyd Wołomin!!!

 29. Prędzej Radzymin przyłączą do Warszawy niż upadły i zapomniany Wołomin. Władze wołomina to taki późny PRL lat 80-tych. Żyjcie sobie dalej na uboczu ale nie przeszkadzajcie innym miastom rozwijać się i przyłączać do lepszych (czyt. Warszawy).

 30. Jeszcze te pięć lat temu ludziska byli przeciw przyłączeniu się do Warszawy. Teraz jest inaczej. Połowa moich znajomych z Ząbek i Marek chce do stolicy. Marki, Ząbki mają dobrą komunikację z Warszawą zarówno prywatną jak i ZTM. Obydwa miasta rozwijają się pod względem osiedli. Sklepy też jak w Warszawie. Taki Radzymin pięknie się odbił od dna. Po co komu ten Wołomin?

 31. Wołomin jest tak potrzebny dla Marek i Ząbek jak kiedyś Mińsk Mazowiecki Starej Miłosnej. I co się stało później. Ano Stara Miłosna przyłączyła się do Warszawy i bynajmniej nie płaczą z tego powodu. Chcemy przyłączenia Marek i Ząbek do Warszawy. Skończyć z tym sztucznym podziałem bo i tak 99% ludzi pracuje w wawie, jeździ komunikacją warszawską, a i mnogo ludzi mieszka z Warszawy. 2025 Marki i Ząbki już w Warszawie! I nie słuchajcie tych powtarzanych przez oszołomów bzdur o podatkach.

 32. Jak patologia urzędnicza i część społeczeństwa wołomińskiego chcą sobie żyć na uboczu w skansenie o nazwie miasto Wołomin, to niech sobie żyją ale niech nie wpierniczają się do suwerennych decyzji o przyłączeniu do stolicy Marek, Ząbek i być może Radzymina.

 33. Jestem za przyłączeniem Marek i Ząbek do Warszawy. W Radzie Warszawy będą przedstawiciele Marek i Ząbek mogli dbać o interesy przyłączonych dzielnic i realizować przedsięwzięcia integrujące z korzyścią dla wszystkich. Nieruchomości w Markach i Ząbkach zwiększą swoją wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj