Wołomin: Prokuratorzy w urzędzie

24

8 listopada Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w prawie przekroczenia w okresie 19 kwietnia – 31 sierpnia br. w Wołominie uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez urzędników Gminy Wołomin. Sprawa ma związek z opisywanym na łamach wrześniowego numeru Wieści i komentowanym na sesji przez radnych przetargiem z firmą rozbierającą budynek starego basenu i oczyszczalni przy ul. Legionów. (…)

Przypomnijmy, co pisaliśmy o sprawie we wrześniu br.:

Stal dla Piotra

Wybierając firmę i akceptując koszt wykonanej usługi miasto nie wliczało w cenę stali odzyskanej w czasie rozbiórki oczyszczalni przy ul. Legionów i pływalni przy ul. Broniewskiego. Tak odpowiedziały władze Wołomina pytającym o tę kwestię radnym.

Przyglądając się notatce o podjętych działaniach w celu uporządkowania i przygotowania terenu po „Pływalni” przy ul. Broniewskiego w Wołominie i „Oczyszczalni” przy ul. Legionów i ul. Zielonej w Wołominie radni przeczytali, że zawarto umowę z firmą Adam Sikora PIOTRO-STAL na roboty budowlane dot. rozbiórki pływalni i budowy przyłączy. Wartość umowy wyceniono na 699.000,00 zł brutto, a termin zakończenia 29.10.2018 r. „Trwają roboty budowlane. Wykonano dokumentację dla potrzeb rozbiórki oczyszczalni ścieków i uzyskano pozwolenie na rozbiórkę” – odczytała wiceburmistrz Wołomina.

Co z odzyskanymi w wyniku rozbiórki surowcami, takimi jak np. stal? Czy część wynagrodzenia będzie zawierała wartość pozyskanych surowców? – zapytał o to radny Dominik Kozaczka.

Odpowiedziała mu wiceburmistrz Edyta Zbieć: – Tak naprawdę to niewiele jest na tej pływalni do odzysku, ale z tego co pamiętam to, co odzyska jest jego.

– W dokumentacji zarówno materiał z rozbiórki pływalni, jak i pozostałych obiektów potraktowany został jako odpad. Rozliczamy się ryczałtowo i nie mamy żadnego zysku – dodała naczelnik wydz. inwestycji.

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

24 KOMENTARZE

 1. „Odpowiedziała mu wiceburmistrz Edyta Zbieć: – Tak naprawdę to niewiele jest na tej pływalni do odzysku, ale z tego co pamiętam to, co odzyska jest jego.”
  Jak wszyscy wiemy górna część konstrukcji pływalni składała się tylko ze stali, nie licząc zbrojenia niecki basenu i fundamentów. Nowy burmistrz Kobyłki – kompetentna osoba.

 2. Ktoś wygrywa przetarg na opisanych warunkach. Każdy na opisanych warunkach może startować. To co zrobi ze stalom i czy wkalkuluje ją w swój zysk czy stratę to już jego sprawa.

 3. No nie, jezeli odzyska stal np. z fundamentów, to musi wykonać szereg prac aby to oddzielić od betonu, wiec tu trudno to liczyć i można sobie to darować. Ale stal z konstrukcji np. dachu to jest tzw. złom, który ma swoja cene i tu powionno sie oszacować chociazby przyblizona jego wgę i odliczyc od kosztów rozbiórki. Jednoczesnie taka stal moze byc zwazona, np. na składzie ze złomem, który ten pan prowadzi i nstp. zapłacone, Z konstrukcji to jest tzw. gruba stal a wiec cena za kg. to ok.50 gr.. Jezeli zawierajac umowe z wykonawca nie uwzgledniono srodków za złom stalowy, to władze Wołomina najprawdopodobniej wykazały sie nie dopełnieniem obowiązków.

  • Beton się kruszy, bo betoniak jest dobrym surowcem, a stal z betonu się odzyskuje, bo ona powoduje awarie kruszarki. Ale tak naprawdę są inne, o większej wartości, przedmioty zainteresowania dla organów ścigania, taki internet, co go nie ma, taka wiata, która w chwili realizacji zamówienia była na granicy moralnego zużycia, a wokół tych spraw – zdaje się istotniejszych – panuje kompletna cisza. Dla mnie – to jest temat zastępczy, działanie totalnie pozorne, teatrzyk z marnymi aktorami.

  • Właśnie o to chodzi, że prawdopodobnie naruszono warunki SIWZ po stronie wykonawcy , a zleceniodawca tego nie dopilnował albo przymknął oko. W umowach tego rodzaju zapisuje się, że materiały rozbiórkowe podlegają utylizacji. Jeśli wykonawca je sprzedawał naruszył warunki postępowania.

 4. Ogłoszenie o wszczęciu postępowania przetargowego na rozbiórkę pływalni zamieszczono 7 czerwca 2018 r., a śledztwo obejmuje okres rozpoczynający się 19 kwietnia. Nasuwa się prosty i oczywisty wniosek, śledztwo obejmować może nie tylko sugerowaną w prasie rozbiórkę pływalni.

 5. A czy przypadkiem nie jest jeszcze prowadzone śledztwo w sprawie nocnego zwożenia śmieci na wysypisko w Lipinach starych, gdzie w dziwnych okoliczność nie zostały zarchiwizowane nagrania. Rada wnioskowała o zabezpieczenie nagrań z całego miesiąca, a przedstawiciele Urzędu zabezpieczyli z jednego dnia.Przypadek?

  • Okres objęty śledztwem raczej wyklucza wysypisko. Podejrzenie przekroczeń uprwanień dotyczyć może pływalni i być może innej z ostatnio realizowanych inwestycji. Z pewnością zamieszane są w to wszystko pani burmistrz oraz jej zastępczymi. Niestety z wiadomych przyczyn obecna rada tematem tym się nie zajmie.

  • Karol, tak wyglądają prawidłowe zapisy siwz dotyzące zagospodarowania złomu i odpadów. Jak jest w dotyczącym wołomińskiej pływalni możesz sprawdzić sam.
   „1.1 Rozbiórka budynków przemysłowych o kubaturze ok. 970 m3 zgodnie ze zgłoszeniem robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na rozbiórkę złożonych w … wraz z demontażem estakady-wiaduktu nad torami oraz innych obiektów budowlanych i urządzeń wg wskazań organizatora postępowania konkursowego.
   1.2 Szacunkowa masa złomu stalowego niesegregowanego przeznaczonego do demontażu i zakupu ok. 100 ton.
   1.3 Zakup złomu stalowego niesegregowanego uzyskanego z rozbiórki budynków, demontażu estakady i likwidacji urządzeń.
   1.4 Wywóz i zagospodarowanie powstałych odpadów z wyjątkiem złomu, przy czym w przypadku wystąpienia w trakcie prac rozbiórkowych odpadów zawierających azbest należy postępować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 02.04.2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 71 poz. 649).
   {…}
   1.6 Uporządkowanie terenu po wykonanych rozbiórkach i demontażu, utylizacja pozyskanych materiałów odpadowych. Po rozbiórce budynków przemysłowych należy przeprowadzić wyburzenie fundamentów do poziomu -0,3 m. Pozyskane podczas demontażu materiały odpadowe należy poddać procesowi zagospodarowania i potwierdzić kartą przejęcia odpadów.”

   • Jeśli ktoś jest dociekliwy, to może zajrzeć do dokumentacji postępowania ZP.271.31.2018 i dowie się, że wykonawca jest zobowiązany do uporządkowania placu budowy i zagospodarowania odpadów i urobku zgodnie z przepisami. Betoniak jest tani ja barszcz, a może nawet tańszy, złom stalowy nie osiąga wysokich cen, więc te działania prokuratury to raczej bicie piany i odwrócenie uwagi od innych, ważniejszych problemów, kosztowniejszych dla miasta.

   • Istotne jest to, że SIWZ mówi o kosztach utylizacji po stronie wykonawcy, a nie zysku ze sprzedaży złomu. Musiał on rozliczyć się z utylizacji lub innego wykorzystania odpadów. Cena złomu sięga złotówki za kilogram i nie jest to mało. Interesy na nim robią prywatni złomiarze i firmy. Jeśli prokuratura zainteresowała się tematem muszą być ku temu podstawy, być może szersze.
    Zapisy z wołomińskiej specyfikacji;
    „przekaże Zamawiającemu dokumenty potwierdzające przekazanie i utylizację odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

    Wykonawca zobowiązany jest zutylizować własnym staraniem i na własny koszt materiały i odpady powstałe w trakcie robót. Wykonawca pokrywa koszty załadunku i transportu materiałów rozbiórkowych. Wykonawca jest odpowiedzialny za utylizację odpadów z rozbiórki wraz ze wskazaniem miejsca i sposobu utylizacji bądź wskazanie innego wykorzystania odpadów,”

 6. Przewał bez dwóch zdań. Podejrzewam, że złom jest częścią czegoś większego. „z tego co pamiętam to, co odzyska jest jego” Czy tylko ???

  • Jak to nie było? A szerokopasmowy przekręt to co? A śmieciowisko, zwożenie po godzinach i poza kontrolą? Do dnia dzisiejszego żadna afera nie została rozliczona!

 7. sprawa prosta -każdy chce wygrać przetarg,Jeśli w SIWZ nie było zapisu zapłaty za złom to startujący w przetargu podając koszt robót aby wygrać przetarg uwzględni zarobek na złomie.

 8. Na mój ogląd złom jest pobocznym problemem tematu za który wzięła się prokuratura. Jego sednem jest przekroczenie kompetencji oraz to, co może za tym się kryć. Korzyści i jakie?

 9. Dobrze ze prokuratura pracuje, tylko co z tego. Ciekaw jestem czy poznamy jakis efekt afery internetowej czy kolejna sprawa zostanie zamieciona pod dywan? Media pisza wiele a efektow brak.

 10. Czy ktoś z szanownych czytelników albo redakcja zna efekt tej sprawy? Umorzona, rozstrzygnięta czy ciągle w przygotowaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj