Skontrolowali urząd

2

Ponad 35 uchybień wskazali kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej  w gminie Poświętne. Kontrola objęła okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r., a wystąpienie pokontrolne ujawniło m.in., że przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Gminy Poświętne pobierali zawyżone diety.

Nadzorująca samorządowe finanse Regionalna Izba Obrachunkowa z Warszawy, szczegółowo skontrolowała Urząd Gminy Poświętne. Wnioski zawarte w opublikowanym niedawno raporcie, w kiepskim świetle stawiają poprzedniego wójta Jana Cymermana zarządzającego urzędem w latach, które objęte zostały kontrolą. Jakie uchybienia wykryto? W temacie ustaleń ogólno-organizacyjnych stwierdzono m.in., że: „W księgach rachunkowych roku obrotowego 2017 prowadzono ewidencję na koncie, które nie zostało przyjęte do stosowania zapisami polityki rachunkowości obowiązującej w 2017 r.” Analizując księgowość i sprawozdawczość wykryto, że w zakresie operacji przeprowadzonych w kasie Urzędu Gminy Poświętne:

– odbierający gotówkę potwierdzili jej otrzymanie bez wskazania daty,

– na rozchodowych dowodach kasowych, na podstawie których zrealizowano wypłaty gotówki, nie zamieszczono informacji co do osoby której gotówka powinna zostać wypłacona.

Stwierdzono również, że rozrachunki z radnymi i sołtysami z tytułu diet oraz rozrachunki z tytułu wypłaty ekwiwalentów dla strażaków – członków OSP, ewidencjonowano na nieprawidłowym koncie „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”. Nierzetelnie prowadzono ewidencję wydatków w zakresie środków pieniężnych pobranych z rachunku bankowego do kasy urzędu celem realizacji wydatków. Ponadto zauważono, że:

– Nie zgadza się stan rzeczywisty biletów opłaty targowej ze stanem ewidencyjnym,

– Księgi rachunkowe prowadzono techniką niezgodną z obowiązującą polityką rachunkowości,

– Księgi rachunkowe nie zostały oznaczone nazwą jednostki której dotyczą,

–  Przewodniczącemu i wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Poświętne wypłacano diety w zawyżonej wysokości, z uwzględnieniem składników niewynikających z obowiązującej w tym zakresie uchwały Rady Gminy (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

2 KOMENTARZE

  1. To tylko tak w Poswietnem było? To nie sa wcale uchybienia z tej najwyższej kategorii-naprawde. Swoja droga to ciekawe jak jest mozliwe aby prezydium RG wypłacać wieksze diety?

  2. TAKIE KONTROLE TO O KANT POTŁUC . wYKAZYWANIE , ZE NIE MA DATY , ALBO NIE W TEJ KSIEDZE . KAZDY SAMORZADOWIEC WIE , ZE TAKA KONTROLA JEST BEZSKUTECZNA IŚLEPA NA PRAWDZIWE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W KIERUNKU PRZESTEPSTW . RIO bada , czy w księgowości zgadza się prawa strona z lewą i czy jest do tego stosowna uchwała . Nie bada zasadności uchwał i skali marnotrawionych pieniędzy itp. Jeśli na te okoliczności są zapisy w budżecie i od radnych , a prawa noga nie poplątała się z lewa przy tych fachowych operacjach , to pokontrolny raport będzie pozytywny . Wytknięte będą tylko takie błędy ,że nie ponumerowano segregatorów , nie poopisywano teczek i nieodpowiednie konta dla strażaków , a techniki rozliczeniowe prowadzono po starodawnemu .. Czyli trzęsienie gminnymi paprotkami z kurzu , po wielkiej kontroli .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj