Wołomin: Wydatki wysoce poufne

Wołomin: Wydatki wysoce poufne

Dlaczego wołomiński urząd zataił informacje dotyczące wysokości wydatków, jakie poniosła gmina na projekt i budowę stoiska wystawienniczego na majowym kongresie gospodarczym w Katowicach? Urząd nie odpowiada na to pytanie ani dziennikarzom Wieści, ani zainteresowanym radnym. Kwotę objęto klauzulą poufności, co może być niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

O koszty poniesione przez gminę (tj. podatników) związane z udziałem prezesów spółek i władz miasta z uwzględnieniem: kosztów ewentualnych akredytacji wstępu na dwudniowy Kongres, kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia, kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników podczas delegacji, zapytała w interpelacji radna Agnieszka Koza. W odpowiedzi urząd wyliczył, że same foldery kosztowały gminę 3 300 zł, fotografowie prawie 3 700 zł, a koszty pobytu i transportu włodarzy prawie 11 tys. zł. Urząd odmówił jednak podania wysokości kwoty jaką zapłacił firmie prywatnej za projekt i wykonanie stoiska wystawienniczego. Wieści zapytały burmistrz, z jakiej przyczyny objęto te koszty klauzulą poufności. Niestety, nie doczekaliśmy się żadnego wyjaśnienia. Przez tajemniczą ciszę, jaką usiłuje się utrzymać wokół tego tematu nie ustają pytania, które krążą wśród mieszkańców: czy to prawda, że stoisko organizowała firma związana z do niedawna oficjalnym jeszcze doradcą burmistrz Wołomina?

Przeglądając Centralne Rejestry Umów, które urząd publikuje od kilku lat, z tajemniczym zapisem Klauzula poufności spotykamy się częściej, nawet kilka razy w miesiącu (rok 2016, 2017, 2018 czy 2019). Dzięki temu nie wiemy jaką umowę i z kim oraz na jaką kwotę zawarł urząd z podmiotem, mimo że przecież wydatki gminy z zasady powinny być jawne. (…)

Więcej na łamach Wieści.

http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=titleissues&id_title=154563

https://www.egazety.pl/marpan/e-wydanie-wiesci-podwarszawskie.html

(16) Comments

 1. Marek

  Jest to jawne łamanie prawa! Kwoty powinny być podane a klauzula poufności powinna toczyć się tylko szczegółów technicznych zamówienia. Oj Ela ludzie dali Ci kredyt zaufania a Ty... Wstyd

 2. z polski

  Należy spytać w trybie dostępu do informacji publicznej, w przypadku zasłaniania się "tajemnicą" i"poufnością" otrzymaną odpowiedź należy zaskarżyć do sądu i skończyć z "czystością" i "przejrzystością" tej stajni Augiasza. Nie tak miało być Elu!

 3. mark

  Może powinna sie wypowiedzieć Regionalna Izba Obrachunkowa? Jak to - tajne. Burmistrzem została Pani - jawnie. I wydatki powinny być jawne. Gdzie prokurator? W ogóle - to nie wiem, czy nie powinniście zapłacić kary za to, że używacie w swej reklamie postaci Piłsudskiego. Wołomin nic z tym panem wspólnego nie ma - za to Sulejówek - gdzie dopina sie wybudowane już muzeum marszałka - owszem. Tam - ogromne muzeum zostanie niebawem otwarte - tu - nie ma nawet ścieżki rowerowej do Ossowa - miejsca potyczek dwóch narodów. Ścieżki rowerowej z Wołomina nie potraficie zrobić - ale postać marszałka - wykorzystujecie - żenada w wołmińskim stylu. Trzeba było na tym stoisku wystawić bezrobotnego z petem w mordzie i z dziecięcym wózkiem pełnym złomu i stare czarne bmw z karkiem przyozdobionym w tombak - to jest właściwa wizytówka tej dziury. Do tego doprowadziliście.

 4. obserwator

  prywatny folwark i tyle...XXI wiek a ludzie w gminie nie mają dostępu do wodociągu i kanalizacji sanitarnej...promocja gminy - żenada !!!

 5. poza

  11 tys. zapłaciliśmy za sam hotel na jedną noc i żarcie dla burmistrz i jej prezesów? Czy oni POWARIOWALI w tym urzędzie?

 6. Z dzieckiem

  A piasek w piaskownicach i na placach zabaw typu Reja i Wodiczki to chyba z ubiegłego stulecia taki czysty :)? A i chyba już koty i psy omijają to z daleka.. Żart. . Może i jakiś przegląd zabawek by się przydał bo bezpieczeństwo przede wszystkim. Może są robione, pytam. Do kompletu to słynne automatyczne WC... Może Wieści zainterweniuja? dla dobra ogólnego

   1. Z dzieckiem

    To myyyy jak juz wytźeżwiejem z oburzeniem sobbie umyjem piesej z pieskowych gówien, dzieciom zakażem w imię chwały miasta piaskownic używać; nie będziemy korzysrać z chodników miejskich ażeby nie zanieczyszczać ich niegodnymi podeszfami przed przejściem tyhc godnych; nie bedziema narzekać skoro taka liniiiijaa :) Howg :)))

 7. Andrzej

  Wreszcie odezwał się mój ulubieniec "mark". Jak zawsze jest w formie. Że też chce mu się jeszcze mieszkać w tym Wołominie.

 8. Raf

  Andrzejku ,czy mieszkanie w Wołominie czyni Pana MARK a (oraz innych mieszkańców) gorszymi od Ciebie ,domyślam się _wielko miastowy ,Polaczku

 9. WWL44

  Hołota wybrała sobie hołotę na swoich przedstawicieli, to macie teraz takie rządy jakie macie. Czego się spodziewaliście?

 10. mark

  Andrzejku, mi sie dobrze w Wołominie mieszka. Ale ludzie nie wiedzą tego, że to co urząd dla ludzi robi- to jest nic- bo gdzie indziej- więcej się robi i mniej chachmęci. I po to jestem ja- żeby to pisać i żeby ludzie o tym wiedzieli. Boli Cię to? To dobrze. Andrzejku: po palcu, po palcu - bedziesz mial lepiej

  1. Elle

   Ludzie raczej nie przyjmują tego do wiadomości, bo może nawet widzą różnice, ale i tak uważają, że tu jest tak, jak być powinno, na miarę oczekiwań i możliwości.

 11. Leszek

  zwykła burza w szklance wody lub odwracanie od czegoś uwagi...... Popatrzcie chociażby na oświadczenia majątkowe radnych... Powiedzenie Wołomin to miasto cudów nabiera nowego znaczenia.

 12. K. Sadłowska

  Dla władzy kongresy, hotele, wyżywienie, a dla mieszkańców barszcz... ale Sosnowskiego na Majdańskiej...

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *